Walcząca z demonami. Dziewięć dni dla bogini Durga

Przez trzy najbliższe dni większość Hindusów będzie świętowała. W Indiach przypada kulminacja dziewięciodniowych uroczystości ku czci hinduistycznej bogini Durga.
Bogini znana jest pod różnymi imionami - najpopularniejsze z nich to Kali i Lakszmi. Durga to  bogini-wojowniczka, broniąca bogów i ładu kosmicznego. Przedstawiana jako piękna kobieta o 10 ramionach, dosiadająca tygrysa.

Imiona bogini: Kali

Allahabad. Mężczyzna przebrany za Kali wystawia język upodabniając się do typowego przedstawiania bogini.

Kaplice z gwiazdami

Każdego roku podczas festiwalu, różne dzielnice przyciągają odwiedzających kaplice Durga. Często elementem "wystroju" są wizerunki gwiazd filmowych czy znanych zawodników krykieta.

Przygotowania

Prace nad wyobrażeniem bogini. Po przeniesieniu do świątyń odbywają się w nich specjalne modlitwy. Zakończeniem tych uroczystości będzie przeniesienie wyobrażeń nad brzegi rzek i wrzucenie ich do wody.

Bogini dosiadająca tygrysa

Durga to bogini-wojowniczka, broniąca bogów i ładu kosmicznego. Przedstawiana jest często jako piękna kobieta o 10 ramionach, dosiadająca tygrysa.

Dziewięć dni tańca

Przez trzy najbliższe dni większość Hindusów będzie świętowała. W Indiach przypada kulminacja dziewięciodniowych uroczystości ku czci bogini.

Święto milionów

Durga jest czczona jako obrończyni przed demonami. W kulminacji uroczystości w tańcach i świętowaniu brać udział będą miliony Hindusów.

Bogini Matka

W indyjskich miastach trwa już świąteczna atmosfera. Ulice przemierzają kolorowe procesje wiernych, którzy niosą do świątyń wyobrażenia bogini. Procesjom towarzyszy muzyka oraz taniec.

DOSTĘP PREMIUM