Wzrosło promieniowanie. Ewakuowani ludzie na badaniach [ZDJĘCIA]

W elektrowni Fukushima w środę rano wybuchły pożary w dwóch reaktorach - numer trzy i cztery. Poinformowano o znacznym wzroście promieniowania na terenie elektrowni. Z obiektu ewakuowano ostatnich wszystkich pracowników, którzy zostali na miejscu. Reszta ekipy oraz mieszkańcy tzw. strefy ewakuacyjnej wokół elektrowni (obejmuje ona obszar w promieniu 30 km od Fukushimy) zostali ewakuowani wcześniej. Po opuszczeniu strefy przechodzą dokładne testy na napromieniowanie.

Ewakuacja w promieniu 30 km

Mimo wzrostu radioaktywnego promieniowania, rząd nie zamierza rozszerzać tzw. strefy ewakuacyjnej wokół elektrowni. W tej chwili obejmuje ona obszar w promieniu 30 km od Fukushimy. Rzecznik rządu ponownie zaapelował do tych mieszkańców z okolic elektrowni, którzy nie podporządkowali się nakazowi ewakuacji, by pozamykali szczelnie drzwi i okna.

 

Na zdjęciu: Ewakuowana kobieta w centrum zdrowia w mieście Hitachi. Jest badana za pomocą Licznika Geigera - urządzenia wykrywającego promieniowanie.

 

Promieniowanie ponad 500 proc. za wysokie

W środę rano dokonano pomiaru radiacji w odległości około 60 km od uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima. Okazało się, że promieniowanie radioaktywne przekracza tam aż o 500 razy normalne wartości. Nie wiadomo, czy ma to związek z nowymi pożarami w elektrowni.


Na zdjęciu: Badanie ewakuowanych w mieście Niigata

 

Ewakuowani przechodzą badania

Ludzie ewakuowani z okolic elektrowni w specjalnie przygotowanych centrach przechodzą badania i otrzymują medyczną pomoc.


Na zdjęciu: badania w mieście Koriyama

 

 

Około 530 tys. ludzi ewakuowanych

Jak podaje Kyodo w ok. 2600 tymczasowych schronieniach przebywa 530 tys. ludzi. Sytuacja jest tym trudniejsza, że temperatura w zniszczonym przez wstrząsy regionie spadła do poziomu odnotowywanego zazwyczaj zimą.

 

Na zdjęciu: badania w Nihonmatsu

 

 

Ewakuowani mieszkańcy

Japoński rząd zdecydował, by po raz pierwszy od utworzenia w 1954 roku sił samoobrony do akcji ratunkowej włączyć oddziały rezerwy. Według ministra obrony Toshimi Kitazawy wezwanych będzie około 10 tys. ludzi.


Na zdjęciu: Schronienie dla ewakuowanych z okolic elektrowni

DOSTĘP PREMIUM