Miasto przyszłości powstanie w Afganistanie. Szansa dla polskich firm

Tam gdzie teraz jest tylko pył i pustynia, za 15 lat ma powstać miasto większe od Kabulu czy Warszawy. Futurystyczne afgańskie miasto Dehsabz ma liczyć 3 mln mieszkańców. W jego budowie mogą pomóc... Polacy.

Miasto przyszłości

- To jest zupełnie nowe miasto, budowane od zera pod Kabulem, a będzie półtora raza większe od obecnej stolicy Afganistanu - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM Mohammad Salim Zabardast, konsul w ambasadzie Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie.

Metropolia widziana z lotu ptaka będzie miała wyraźny geometryczny kształt trójkąta. Ma to być miasto nowoczesne. Znajdzie się tam miejsce zarówno dla centrum kultury, ośrodków religijnych, terenów zielonych jak i dla dzielnic biznesowych i osiedli mieszkalnych. Miasto okolone będzie pasem rolniczym z jednej strony i sferą przemysłową z drugiej.

Gotowe są już plany miasta i wszystkie projekty, a nawet strona internetowa inwestycji: http://dcda.gov.af/. Potrzeba tylko wykonawców.

Metropolia wyrośnie na pustyni

Oto jak obecnie wygląda teren Dehsabz. Afgańskie miasto przyszłości będzie zbudowane na pustyni. Nie ma tam ani wody ani bogactw naturalnych, dlatego też ziemia ta jest obecnie niezamieszkana.

Już wkrótce, być może także dzięki polskim przedsiębiorcom, ten krajobraz może wyglądać tak:

Dokumenty już w ambasadzie

Do afgańskiej ambasady w Warszawie trafiła właśnie oferta skierowana do polskich firm. W ewentualnych kontaktach gospodarczych może pośredniczyć Ministerstwo Spraw Zagranicznych, bo dokumenty na biurko szefa resortu mają trafić jeszcze w tym tygodniu.

Tramwaje szansą dla polskich firm?

W Dehsabz powstanie linia tramwajowa, pierwsza taka w Afganistanie. - Nie mamy jeszcze nawet linii kolejowej, a w Dehsabz będzie tramwaj - mówi Salim Zabardast.

- To jedna z propozycji dla polskich firm, bo macie ogromne doświadczenie jeśli chodzi o ten typ komunikacji miejskiej - zachęca dyplomata w rozmowie z TOK FM.

Trójkąt z parkiem w środku

Plan miasta osadzono na kształcie trójkąta. Na jego środku ma być park centralny. W każdym z jego wierzchołków ma powstać sub-centrum - będzie tam umieszczone centrum religijne (z meczetem), centrum kultury i centrum sportowe.

- To miasto policentryczne, bez ścisłego centrum - mówią autorzy projektu z francuskiej firmy Architecture Studio. Nowoczesna struktura administracyjna, osiedla mieszkalne, centra handlowe, strefy przemysłowe i obiekty użyteczności publicznej - taki będzie Dehsabz.

Urbaniści zachwalają, że 90 proc. energii zużywanej w metropolii będzie produkowanej w sposób ekologiczny (bez emisji dwutlenku węgla).

Etapy budowy miasta

Budowa miasta ma trwać 15 lat i będzie podzielona na kilka etapów. Pierwszy i drugi etap obejmuje budowę dróg, chodników, kanalizacji i wodociągów. Kolejne: powstawanie biurowców, domów i linii tramwajowych.

Przedsiębiorcy mają szansę na kontrakty przy powstającej infrastrukturze miasta, budowie dróg czy w kolejnych etapach przy powstawaniu osiedli i dzielnic biznesowych.

Koszt budowy nowego miasta szacowany jest na 5 miliardów dolarów. Inwestycja będzie sfinansowana przez afgański rząd. Część funduszy pochodzi z dotacji organizacji międzynarodowych oraz ze środków prywatnych.

W Dehsabz mają powstać ponad 2 miliony miejsc pracy, które z kolei będą zapewniać stałe wpływy fiskalne do kasy państwa.

"Większy brat" Kabulu

Nowe miasto będzie położone 10 km od Kabulu, ale będzie znacznie większe od afgańskiej stolicy. Na powierzchni 40 tys. hektarów zamieszka tu ok 3 mln osób. Liczba mieszkańców nowego miasta równa będzie liczbie afgańskich repatriantów, którzy powrócili do kraju po upadku reżimu talibów w 2002 r.

Na grafice powyżej zakreślono na czerwono obszar przeznaczony na budowę Dehsabz. Poniżej na mapie widać Kabul.

Polskie firmy w Afganistanie

W Afganistanie działa obecnie kilkanaście polskich firm.Większość z nich operuje w Kabulu (na zdjęciu powyżej panorama miasta). - To małe firmy budowlane, jedna transportowa i jedna branży IT - mówi konsul Zabardast.

Dyplomata zachęca do inwestycji w Afganistanie i to nie tylko przy okazji budowy nowego miasta. - Sporym problemem jest jednak bezpieczeństwo - przyznaje.

Czytaj więcej o szansach polskich firm na kontrakty w Afganistanie >>>

DOSTĘP PREMIUM