Bloger z Egiptu najbardziej wpływowym człowiekiem wg ''Time'' [LISTA]

''Oto najbardziej wpływowi ludzie na świecie" - pisze w czwartek ''Time''. ''To artyści, działacze, reformatorzy, badacze, prezydenci i przedsiębiorcy'', których ''pomysły wywołują dialog, różnice poglądów, a czasami nawet rewolucje''. Na liście 100 najbardziej wpływowych znaleźli się politycy, aktorzy, piosenkarze, ekonomiści i przedsiębiorcy. Ale to nie wszystko. Magazyn wyróżnił też ludzi, którzy nie są znani szerszej publiczności lecz dokonali niezwykłych rzeczy. Na czele listy znalazł się jednak nie polityk ani artysta, ale bloger, który pomógł w obaleniu prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Zobacz kogo wyróżnił ''Time''

Politycy: Merkel, Sarkozy i...

Merkel jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata (zdaniem "Forbesa" jest na 4. miejscu w tym rankingu). Przewodniczy niemieckiej partii Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, od 2005 roku jest kanclerzem Niemiec.

Poza kanclerz Merkel (6. miejsce) wśród wyróżnionych przywódów znaleźli się m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent USA Barack Obama (86 miejsce, znacznie wyprzedziła go żona Michelle - znalazła się na 22. pozycji, za walkę z otyłością wśród amerykańskich dzieci), premier Wielkiej Brytanii David Cameron (58. miejsce) oraz pierwsza kobieta-prezydent Brazylii Dilma Rousseff:

 

 

Na liście znaleźli się oczywiście: prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle:

 

Nicolas Sarkozy i Carla Bruni-Sarkozy

 

David Cameron z żoną Samanthą:

 

Na liście znalazła się też kongresmenka z USA, postrzelona w głowę podczas wiecu kilka miesięcy temu, Gabrielle Giffords. Pani kongresmen długo walczyła o życie. W styczniu opuściła szpital i odbywa rehabilitację.


Działacze na rzecz praw człowieka: Aung San Suu Kyi

Działaczka polityczna i opozycjonistka birmańska. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa. W 1988 roku założyła partię opozycyjną Liga na Rzecz Demokracji. W sumie spędziła 15 lat w areszcie domowym.

 

Tina Fey (30 Rock) i Amy Poehler (Parks and Recreation) na balu gubernatora. Tina Fey (30 Rock) i Amy Poehler (Parks and Recreation) na balu gubernatora. AP/Jae Hong

Aktorzy: Poehler, Firth i...

Na czwartym miejscu znalazła się amerykańska aktorka i satyryczna Amy Poehler (na zdjęciu z prawej, obok: również aktorka i satyryczka Tina Fey). Poeher odegrała niezapomnianą rolę Hillary Clinton w znanym skeczu Saturday Night Life. Tina Fey wcieliła się oczywiście w Sarah Palin.

 

Wysoko na liście (20 miejsce) znalazł się też brytyjski aktor Colin Firth. Firth jest tegorocznym laureatem Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie "Jak zostać królem". Grał w wielu produkcjach filmowych oraz teatralnych. Znany jest m.in. z filmu "Dziennik Bridget Jones" oraz "Mamma Mia!".

 

 

Na liście znalazła się też australijska aktorka polskiego pochodzenia, 21-letnia Mia Wasikowska, znana z ról w takich filmach jak "Alicja w Krainie Czarów" (reż. Tim Burton) oraz "Wszystko w porządku" (reż. Lisa Cholodenko). W rankingu "Time'a" uplasowała się na 57 pozycji:

 

Wyróżniono też amerykańską aktorkę znaną z seriali Blake Lively:

Sting rozpoczyna trasę Symphonicity. Sting rozpoczyna trasę Symphonicity. AP/DARRYL DYCK

Piosenkarze: Sting, Bruno Mars i....

Na liście pojawił się brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Jedyny i niepowtarzalny Sting.

 

Poza nim m.in. Bruno Mars - amerykański piosenkarz i muzyk, nominowany w tym roku do nagrody Grammy w 7 kategoriach

 

I... ku zaskoczeniu wielu na liście znalazła się tez gwiazda najmłodszej publiczności Justin Biber. Urodzony w 1994 roku w Kanadzie piosenkarz pop. Idol nastolatków ogromną popularność zdobył dzięki portalowi YouTube, na którym jego piosenki i teledyski są jednymi z najczęściej oglądanych filmów.

Ludzie mediów. Zuckerberg, Winfrey, Assange

Na liście znaleźli się m.in. ludzie mediów. Po pierwsze - co nie zaskakuje - twórca Facebooka i jego szef. Został Człowiekiem Roku Time'a 2010. Od lat on i jego portal społecznościowy wzbudzają wiele kontrowersji swoim pojmowaniem prywatności. Obecnie na całym świecie Facebook.com ma ponad 600 mln użytkowników. I ciągle się rozwija.

 

Na liście po raz kolejny znalazła się też amerykańska prezenterka Oprah Winfrey. Bojąca rekordy popularności w USA miliarderka uruchomiła ostatnio własną sieć telewizji kablowej OWN, czyli Oprah Winfrey Network>>

 

 

Nikogo nie zaskakuje też obecność na liście redaktora naczelnego demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Głośno zrobiło się o nim w listopadzie 2010 roku, kiedy pięć czołowych gazet na świecie wraz jego portalem opublikowało część poufnej i tajnej korespondencji przesyłanej pomiędzy Departamentem Stanu USA a ambasadami tego kraju.

 

Noblista

Na drugim miejscu znalazł się Amerykanin Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2001 r., a na 3. - założyciel największej wypożyczalnia filmów DVD na świecie Netflix, Amerykanin Reed Hastings.

I miejsce: słynny egipski bloger

W rankingu przewodzi Wael Ghonim, dyrektor ds. marketingu firmy Google na Bliski Wschód i Afrykę Północną, który swoimi apelami na Facebooku "pomógł w zainicjowaniu pokojowej rewolucji" w Egipcie - napisał w komentarzu uzasadniającym ten wybór Mohammed ElBaradei. - Ghonim jest uosobieniem młodych ludzi, którzy stanowią większość egipskiego społeczeństwa. (...) Zrozumiał, że serwisy społecznościowe stają się najbardziej skutecznym narzędziem komunikacyjnym", które może służyć "do rozwijania pomysłów i mobilizowania ludzi - wyjaśniał ElBaradei.

 

CZYTAJ PEŁNĄ LISTĘ>>>

 

DOSTĘP PREMIUM