Najwięcej uchodźców od 15 lat. Ponad połowa to dzieci

Liczba uciekinierów z krajów ogarniętych konfliktem lub katastrofa naturalną na całym świecie osiągnęła najwyższy stan od 15 lat - podaje Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Przy tym zdecydowana większość przebywa w krajach biednych, nie radzących sobie z napływem emigrantów.

43,7 mln ludzi na świecie musiało uciec z domu

Tsering Tashi ma cztery lata. Jest uchodźcą. Pochodzi z okupowanego przez Chiny Tybetu. Schronienie znalazł w indyjskiej Dharmsali w południowych Himalajach. Z Tybetu, z powodu represji politycznych, uciekło już około stu tysięcy osób. Co roku granice z Indiami nielegalnie przekraczają setki kolejnych. Tashi chodzi do specjalnego przedszkola, do którego przyjmowane są sieroty i dzieci z rozbitych rodzin. Jak wygląda życie w przedszkolu?

 

 

******************************************

Według raportu ONZ w 2010 roku z powodu wojny lub katastrofy naturalnej 43,7 mln osób musiało na stałe opuścić swoje miejsce zamieszkania. Ponad połowę stanowią dzieci. W rzeczywistości uciekinierów może być jeszcze więcej, bo raport ONZ nie uwzględnił nowej fali migracji po rewolucjach w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

840 tys. czeka na status uchodźcy

5-letni Tenzin Ngodup też chodzi do przedszkola w Dharmasaki. Jest uchodźcą. Na zdjęciu: niedziela na placu zabaw

 

****************************************************

Na niemal 44 miliony uchodźców składa się 15,4 milionów uchodźców zewnętrznych (poza granicami), 27,5 mln uchodźców wewnętrznych (w obrębie własnego kraju), a kolejne 840 tys. ludzi czeka na przyznanie statusu uchodźcy.

Niewielu wraca do domów

Tenzin w przedszkolnej toalecie.

 

*****************************************************************

Raport ONZ pokazuje również spadek liczby uchodźców, którym udało się wrócić do domu. To zaledwie 197 tys. 600, to najniższa liczba w ciągu ostatnich dekad.

Żyją po 10 lat w obozach

Tsering Dolkar ma pięć lat. Jest uchodźcą. Patrzy na inne tybetańskie dzieci, które bawią się w przedszkolu w Indiach.

 

*************************************************************

Niektórzy z uchodźców żyją w przejściowych warunkach w obozach UNHCR i 10 lat. Zdarzają się przypadki, że uchodźcy spędzają w namiotach obozowych już całe swoje późniejsze życie.

12 mln bezpaństwowców

Leżakowanie w przedszkolu dla uchodźców. Na zdjęciu od lewej Tenzin Nordon i Tenzin Delek.

 

******************************************

Według raportu ONZ winny jest temu "kryzys humanitarny i sytuacja polityczna w wielu krajach". Agencja oszacowała także, że na świecie żyje ok. 12 mln bezpaństwowców.

Najwięcej Afgańczyków, potem Irakijczyków

Mali uchodźcy z Tybetu. Po obiedzie czas na szczoteczkowanie.

 

****************************************************

30 proc. uchodźców na całym świecie stanowią Afgańczycy, w których kraju wojna toczy się od bez mała 30 lat.  Drugą największą grupą są Irakijczycy (1,7 mln).

Pakistam, Iran, Syria - najwięksi gospodarze dla uchodźców

Tenzin Lhawang, pracownik przedszkola , razem z małym Tenzinem Namdolem.

 

 

***************************************************************

Stanowczą większość uchodźców przygarniają lub zmuszone są wpuścić kraje, które same borykają się ze złą sytuacją: Pakistan przyjmuje prawie 2 mln ludzi, następne są Iran i Syria, goszczące każde ponad milion uchodźców. Czwarte na świecie są Niemcy z 600 tys., a następna Wielka Brytania z 238 tys osób.

DOSTĘP PREMIUM