Zobacz najbardziej wpływowych Polaków wg 'Wprost'

"Chcieliśmy, by była to lista ludzi wpływowych na różne sposoby" - pisze we wstępie dzisiejszego numeru "Wprost" Tomasz Lis. Na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika znaleźli się więc: politycy, artyści, publicyści i dziennikarze (wśród nich red. naczelna Radia TOK FM Ewa Wanat), modelka, biznesmeni oraz duchowni.

Zobacz, kogo "Wprost" umieściło w pierwszej dziesiątce.
Monika Olejnik Monika Olejnik Fot. Małgorzata Kujawka / AG

10. Monika Olejnik

"Potrafi być bezwzględna" - czytamy o prowadzącej rozmowy w TVN24 i Radiu Zet Monice Olejnik. "Politycy PiS tak przestraszyli się jej pytań, że przestali przyjmować zaproszenia do studia" - uzasadnia "Wprost".

Olejnik została również doceniona za to, że stała się przez lata wzorem kobiety sukcesu. Oprócz świetnych zarobków, "świetnie wygląda, niektórzy uznają ją za ikonę stylu" - argumentuje tygodnik.

Janusz Palikot Janusz Palikot Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

9. Janusz Palikot

"Wydawało się, że wyleci z polityki, ale wrócił do niej w imponującym stylu". Palikot funkcjonował przez lata jako krytyk Jarosława i Lecha Kaczyńskiego, pokazał, że polityka może być happeningiem. Dodatkowo - do polityki wszedł już jako milioner.

"Wprost" zwraca uwagę, że z Palikotem w przyszłości może być różnie - jedni wieszczą mu tekę premiera, inni - że błyskawicznie zniknie z polityki. "Jak to w przypadku Palikota, możliwe jest wszystko".

Ilona Łepkowska Ilona Łepkowska Fot. Wojciech Olkuonik / Agencja Wyborcza.pl??????

8. Ilona Łepkowska

Autorka "M jak miłość" i "Barw szczęścia" - dwóch uwielbianych przez telewidzów seriali. To dzięki nim sławę zyskały tacy aktorzy, jak np. Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Cichopek czy bracia Mroczkowie.

Dodatkowo - co podkreśla "Wprost" - Łepkowska to także scenarzystka filmowa: m.in. dwóch części "Och, Karol" oraz dwóch części filmu "Kogel-mogel".

Bronisław Komorowski Bronisław Komorowski Fot. Wojciech Olku?nik / Agencja Wyborcza.pl

7. Bronisław Komorowski

Prezydent został wyróżniony m.in. za to, że po 15 miesiącach od jego zaprzysiężenia "sposób sprawowania funkcji przez Komorowskiego akceptuje ok. 70 proc. Polaków".

Tygodnik przypomina, że prezydentura byłego marszałka Sejmu zaczęła się od tzw. "wojny o krzyż", z której Komorowski wybrnął bez szwanku - krzyż przeniesiono sprzed pałacu prezydenckiego, a symboliczna "delegalizacja prezydentury" przez jego przeciwników się nie powiodła.

Zygmunt Solorz-Żak Zygmunt Solorz-Żak Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl

6. Zygmunt Solorz-Żak

Jego klientem będzie praktycznie co drugi Polak - zauważa tygodnik. Oczywiście, gdy dodamy widzów Polsatu Cyfrowego, Polsatu oraz 13 mln abonentów Plusa, którego właśnie kupuje Zygmunt Solorz-Żak.

"Przecierając nowe szlaki, zarabia miliony" - opisuje "Wprost". I rzeczywiście Solorz-Żak chce stworzyć grupę telekomunikacyjno-medialną, która podbije rynek. Sam zresztą zapowiadał, że finalnie zostanie tylko on i Telekomunikacja Polska.

Jan Krzysztof Bielecki Jan Krzysztof Bielecki Fot. Robert Kowalewski / AG

5. Jan Krzysztof Bielecki

Jest bez realnej władzy, ale z wielkim wpływem na państwo. "Z pozoru jego rola wygląda skromnie" - zauważa tygodnik. Jednak pozory mylą - Bielecki kieruje Radą Gospodarczą przy premierze i jest jednym z najbardziej zaufanych doradców premiera Tuska.

"Wprost" wylicza: to Bielecki do rządu wprowadził Jana Rostowskiego, przekonał Donalda Tuska do reformy OFE, namówił premiera do zdymisjonowania Grzegorza Schetyny po aferze hazardowej i odwiódł premiera od kandydowania na prezydenta.

Tadeusz Rydzyk Tadeusz Rydzyk Fot. J?drzej Wojnar / Agencja Wyborcza.pl

4. Tadeusz Rydzyk

Założyciel Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, pomysłodawca "Naszego Dziennika". Słowami socjologa Ireneusza Krzemińskiego: Rydzyk ma prostą wizję religijności, odwołującą się do przeszłości.

Prawicowi politycy uważają, że może zmienić wynik wyborów, więc - jak zauważa tygodnik - starają się mu nie podpaść.

Kuba Wojewódzki Kuba Wojewódzki Fot. Jacek Lagowski / AG

3. Kuba Wojewódzki

W jego programie "goście są prawie tak ważni jak prowadzący". Zresztą - sam tak wita widzów. "Na dzisiejszą pozycję pracował latami. Był naczelnym miesięcznika 'Brum', prowadził audycje radiowe w Trójce. Prawdziwą sławę przyniosła mu funkcja jurora w polskiej edycji 'Idola'" - wylicza "Wprost".

Na fali popularności prowadzi już 10. sezon swój autorski talk-show - najpierw w telewizji Polsat, obecnie w TVN.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Fot. Rafa? Malko / Agencja Wyborcza.pl

2. Jarosław Kaczyński

"Chyba jedyny polski polityk, który wywiera wielki wpływ na Polskę nawet wtedy, gdy jest w opozycji" - ocenia "Wprost".

Pomimo kolejnej przegranej w kolejnych wyborach, Jarosław Kaczyński wciąż niewątpliwie ma wpływ na opinie wielu Polaków. Jego pozycja na prawicy jest niepodważalna. "Może przede wszystkim ze względu na jego wybitny talent do odczytywania, co w duszy jednej trzeciej Polaków gra, i do grania akurat na tej strunie".

Donald Tusk Donald Tusk Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

1. Donald Tusk

Uzasadnień do wyboru premiera na najbardziej wpływowego Polaka jest kilka, m.in. reelekcja, brak konkurencji dla PO, brak rywala w partii, 'monopolizacja teraźniejszości'.

Dziennikarze "Wprost" zauważają jeszcze jedną cechę premiera: "w parlamentarnej demokracji jeden człowiek nie może już skupić więcej władzy niż on".

DOSTĘP PREMIUM