107 prezydentów. Ale na tych ludzie głosują od lat

Już 21 XI I tura wyborach samorządowych. Mieszkańcy 107 miast będą wybierać prezydenta miasta. Niektórzy z nich pracują w ratuszu już od wielu kadencji. Jeden od 1991 roku, gdy Polska wciąż graniczyła z 3 państwami: Niemcami, Czechosłowacją i ZSRR, w Iraku rozpoczynała się pierwsza wojna, a w notowaniu radiowej "Trójki" pierwsze miejsce okupowała "Warszawa" T. Love.

14 od 1998

Ogromna większość prezydentów miast sprawuje swoją funkcję od 2002 lub 2006 roku. Zostali wybrani już po nowelizacji ustawy wprowadzającej wybory bezpośrednie na to stanowisko. Czternastu prezydentów nie opuściło ratusza od 1998 roku. Są wśród nich widoczni na zdjęciu: Paweł Adamowicz (Gdańsk), Adam Fudali (Rybnik), Ryszard Grobelny (Poznań),  Jacek Karnowski (Sopot), Wojciech Szczurek (Gdynia) oraz Piotr Uszok (Katowice). Tylko prezydent Gdańska jest związany z PO, reszta jest mniej lub bardziej niezależna.

Marcin Zamoyski, Zamość

Marcin Zamoyski (l. 63), niezależny. Syn Jana Tomasza Zamoyskiego ostatniego ordynata Ordynacji Zamojskiej. Został prezydentem Zamościa po pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku. Na stanowisku pozostał dwa lata po czym do 1994 roku był wojewodą zamojskim. W tym czasie jego ojciec był senatorem. Ponownie został prezydentem miasta w 2002 roku. Łącznie funkcję piastował 10 lat, krócej niż ci prezydenci wybrani w 1998 roku, ale zasługuje na wyróżnienie, gdyż został wybrany już w 1990 roku.

Robert Raczyński, Lubin

Robert Raczyński (l.48), niezależny związany z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. W tegorocznych wyborach będzie m.in. kandydował do sejmiku wojewódzkiego z list Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza. Prezydentem zostawał trzykrotnie: po wyborach w 1990 oraz w 2002 i 2006 roku. Cztery lata temu głosowało na niego w pierwszej turze 65 proc. mieszkańców miasta. W zeszłym roku odbyło się referendum nad odwołanie Raczyńskiego. Prezydent apelował o jego zbojkotowanie. Do urn poszło mniej niż 3 proc. mieszkańców.
Prezydent Mielca Janusz Chodorowski. Śmigłowiec z zakładów w Mielcu Prezydent Mielca Janusz Chodorowski. Śmigłowiec z zakładów w Mielcu Fot. Mielec.pl/ Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl

Janusz Chodorowski, Mielec

Janusz Chodorowski (l.66), niezależny popierany przez PO. Jest jednym z czterech prezydentów, którzy swoją funkcję pełnią od 1994 roku. Alfabetycznie jest wśród nich pierwszy. Chodorowski zanim został prezydentem, w 1992 stanął na czele zespołu, który zorganizował pierwszą w Polsce Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC. W strefie działają Polskie Zakłady Lotnicze, w których produkuje się m.in. śmigłowce S-70I Black Hawk.

Janusz Grobel, Puławy

Janusz Grobel (l.61), przedstawiciel Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej. Regularnie od 1994 roku  jest wybierany na prezydenta Puław, znanych przede wszystkim z zakładów chemicznych i pięknego pałacu Czartoryskich.

Zenon Odya, Tczew

Zenon Odya w 1990 został radnym. Od 1994 nieprzerwanie sprawuje urząd prezydenta Tczewa. Dwukrotnie był wybierany już w pierwszej turze na kolejne kadencje. W 2004 odmówił przyjęcia mandatu poselskiego, zwolnionego przez wybranego do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego.

Kazimierz Pałasz, Konin

Od 1994 roku prezydent miasta. W bezpośrednich wyborach samorządowych w 2002 i 2006 ponownie był wybierany na to stanowisko. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego

Zygmunt Frankiewicz, Gliwice

Zygmunta Frankiewicza w 1993 rada miasta powołała na stanowisko prezydenta. Na kolejne kadencje wybierali go radni także po wyborach samorządowych w 1994 i 1998. 10 listopada 2002 w pierwszych bezpośrednich wyborach samorządowych został kolejny raz wybrany prezydentem miasta, uzyskując ponad 68% poparcia w drugiej turze. Cztery lata później w wyborach skutecznie ubiegał się o reelekcję, otrzymując 30 147 głosów (55,97% poparcia) i wygrywając tym samym już w pierwszej turze. Należał do Unii Wolności, w 2001 był jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim. Od 2003 pełni społecznie funkcję przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Zasiadał we władzach Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI".

Marek Kopel, Chorzów

Marek Kopel - niemal rekordzista. Od 1991 roku prezydent Chorzowa. Ponownie był wybierany na to stanowisko przez radę miasta w 1994 i 1998, następnie w bezpośrednich wyborach samorządowych w 2002 oraz 2006. Od lat 90. prezesuje stowarzyszeniu "Wspólnie dla Chorzowa", stanowiącego jego zaplecze wyborcze.

DOSTĘP PREMIUM