Ludzie prezydenta Komorowskiego

Ośmioro ministrów, siedmiu doradców etatowych i sześciu doradców społecznych - to współpracownicy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kim są?

Jacek Michałowski - szef kancelarii

''Jego nazwisko wszyscy wiążą z krzyżem z Krakowskiego Przedmieścia. Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, został obsadzony w roli chłopca do bicia. Mówi, że przyjął ją świadomie'' - napisała o nim ''Polityka''. - Oskarżano mnie, że jestem niemoralny, że jestem nieudolny. A na imprezie rodzinnej jeden z zapalczywych kuzynów nazwał mnie żydowskim pomiotem - powiedział w rozmowie z tygodnikiem opisując konsekwencje swoich pierwszych decyzji po objęciu funkcji szefa Kancelarii Prezydenta.

Jacek Michałowski jest psychologiem, pracował m.in. innymi jako terapeuta. W PRL był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej ''KOR''. W stanie wojennym działał w opozycji. Od 1989 do 1998 roku pracował w Kancelarii Senatu RP. Później był dyrektorem generalnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka.

Sławomir Nowak Sławomir Nowak Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta

Sławomir Nowak

Sławomir Nowak - Włączasz telewizor, a tam Sławomir Nowak. Chcesz słuchać radia, a tu znów Sławomir Nowak. Zaglądasz do gazety i od razu dowiadujesz się, co powiedział wczoraj Sławomir Nowak - tak o byłym rzeczniku rządu pisał ?Przekrój?. Nowak zniknął z rządu po aferze hazardowej. Donald Tusk rzucił go do walki w Sejmie. Został wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PO.

Swoje doświadczenie miał wykorzystać w kampanii prezydenckiej - został szefem sztabu Bronisława Komorowskiego. Teraz Nowak jako Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta ma odpowiadać za kontakty z rządem i Parlamentem.

Nowak karierę polityczną zaczynał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Po tym, jak partia połączyła się z Unią Demokratyczną został członkiem Unii Wolności. Był później szefem młodzieżówki UW - Młodzi Demokraci. Młodzieżówka za jego rządów związała się z Platformą Obywatelską

Irena Wóycicka

Dziś nominacja kolejnego współpracownika Komorowskiego: Ireny Wóycickiej, nowej minister ds. społecznych. - Znakomity specjalista. Ekspert. To nigdy nie była osoba przesadnie związana z polityką - powiedział o niej Tomasz Wołek.

Kim jest nowa minister? W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej. Wcześniej doradzała Jackowi Kuroniowi, gdy pełnił on funkcję Ministra Pracy. Uczestniczyła też w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. Należała do Unii Demokratycznej a później do Unii Wolności.

Olgierd Dziekoński Olgierd Dziekoński Fot. AREK SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA

Olgierd Dziekoński

Sekretarz Stanu. Ma koordynować zespół doradców. To były wiceminister rozwoju regionalnego i budownictwa oraz były wiceminister infrastruktury. Działacz Platformy Obywatelskiej.

- Pałac Prezydencki był traktowany jako odrębna wyspa, niedostępna - mówił w niedawnym wywiadzie dla TOK FM Dziekoński i zapowiadał zmiany. Dziekoński będzie się zajmował organizacją spotkania Forum Debaty Publicznej, zainaugurowego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Wczoraj zaczął się w Pałacu Prezydenckim hyde park - przekonywał poranny gość TOK FM. - Forum Dialogu o samorządzie był wczoraj online w internecie. Czyli każdy, kto wszedł na stronę internetową Pałacu Prezydenckiego, mógł uczestniczyć w rozmowie. Rozmowie, która ma dotyczyć nie tylko wymiany poglądów, ale wypracowania uzgodnionego stanowiska i zaproponowania ustawy modernizującej ustrój samorządu terytorialnego w Polsce. Po dwudziestu latach ta dorosła panna może być poprawiona

Bronisław Komorowski i szef BBN gen. Stanisław Koziej Bronisław Komorowski i szef BBN gen. Stanisław Koziej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Stanisław Koziej

Generał profesor. Na stronie prezydenta chwali się tysiącem publikacji z dziedziny wojska, obronności i bezpieczeństwa. Były wiceszef MON. Z Komorowskim od niedawna. Już po katastrofie smoleńskiej, jako szef BBN, zdecydował, że osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie - prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier - nie mogą podróżować razem. - NATO jest już zmęczone Afganistanem. Ma poważne trudności z podjęciem jakiejkolwiek nowej inicjatywy. Czeka biernie na rozwój wypadków - napisał ostatnio na stronie BBN. - Pan generał Koziej wyraził swój własny, prywatny pogląd - odpowiadał szef MON Bogdan Klich.
Krzysztof Łaszkiewicz Krzysztof Łaszkiewicz Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Pozostali ministrowie

Krzysztof Łaszkiewicz (na zdjęciu) - b. wiceminister skarbu - ma w Kancelarii Prezydenta odpowiadać za sprawy prawno-ustrojowe. Jest absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był również wiceministrem skarbu w latach 1997-2001.

Dariusz Młotkiewicz - W administracji publicznej pracuje od 19 lat. Rozpoczynał jeszcze w rządzie Jana Olszewskiego. Ostatnio wiceszef Kancelarii Sejmu. Młotkiewicz został powołany 1 sierpnia jeszcze przez marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Jaromir Sokołowski, czyli polityka zagraniczna w Kancelarii. Ma za sobą pracę w dyplomacji (sekretarz ambasady w Berlinie) i mediach (pracował m.in. dla Polskiego Radia). Germanista. Od 2005 roku z Komorowskim. Był dyrektorem generalnego gabinetu marszałka.

I doradcy: Tadeusz Mazowiecki

- Państwo musi istnieć, musi funkcjonować - mówił w TOK FM po tragedii smoleńskiej. Liczył, że zmieni ona Polską, że w polityce będzie mniej agresji - Mam nadzieję, że debata wyborcza będzie znacznie bardziej merytoryczna. Mam nadzieję, że dziennikarze wyciągną wnioski z tego, co się stało, że nie będą podjudzać w kierunku jakiejś ostrej i nie fair walki, a kierować na tory merytoryczne - mówił dzień po katastrofie 10.04. No i legenda opozycji PRL. Pierwszy niekomunistyczny premier wolnej Polski.

Tomasz Nałęcz

Gwiazda komisji rywinowskiej. To jej prowadzenie sprawiło, że do lat jest pierwszoplanową osobą w mediach. W komisyjnych głosowaniach Nałęcz - człowiek lewicy - często wspierał opozycję (PiS i PO). Wtedy też wystąpił ze skompromitowanej aferą SLD. W ostatnich wyborach chciał być prezydentem. Po katastrofie smoleńskiej wsparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Profesor historii.

Jan Lityński

Matematyk z piękną karta opozycyjną. Po marcu 1968 dostał wyrok dwóch i pół roku więzienia. Po zwolnieniu pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. Potem KOR, doradzał ?Solidarności?. Internowany. Lata 80-te zakończył przy okrągłym stole. Potem przez wiele lat poseł. Współtworzył Unię Demokratyczną, Unię Wolności, Partię Demokratyczną. Potem w LiD. Będzie doradcą prezydenta ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Roman Józef Kuźniar

- Sposób w jaki walczymy, wiele mówi o nas - mówił w wywiadzie dla TOK FM. Politolog, dyplomata, profesor. Były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, doradca ministra obrony narodowej. Bronisławowi Komorowskiemu ma doradzać w sprawach zagranicznej polityki bezpieczeństwa. W mediach znany ze swojego sceptycyzmu co do skuteczności amerykańskiego projektu tarczy antyrakietowej. I ataków bezzałogowych samolotów na cele w Afganistanie. - Między kęsem Big Maca i łykiem Coca-Coli, ktoś przed monitorem komputera wciska joystick i ginie kilkadziesiąt osób. To nieludzki sposób zabijania przeciwnika - mówił TOK FM.

Jerzy Smoliński

Doradca medialny. Ma odpowiadać m.in. za wizerunek prezydenta. Były wojskowy. Z Komorowskim związany od czasów, gdy obecny prezydent szefował MON. Smoliński był jego rzecznikiem. Pracował też jako dyrektor ds. programowych poznańskiego oddziału TVP. Był rzecznikiem i doradcą marszałka Sejmu (Komorowskiego). Odszedł w kwietniu, gdy media spekulowały, że był nie do końca trzeźwy składając wieniec na grobie Anny Walentynowicz. Wraz ze swoim współpracownikiem Smoliński tłumaczył, że wracali ze spotkania u metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, gdzie do obiadu wypili po lampce wina.

Jerzy Osiatyński

Ekonomista, minister Mazowieckiego, poseł Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Związany z Partią Demokratyczną. Prezydentowi doradza w sprawach ekonomicznych.

Henryk Wujec

Fizyk związany z opozycją PRL od czasów Komitetu Obrony Robotników. W wolnej Polsce poseł OKP, UD i UW. Będzie doradzał w sprawach społecznych. Na zdjęciu: Henryk Wujec, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Tadeusz Mazowiecki podczas obchodów 21. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów

Doradcy społeczni

Tomasz Borecki - doradca prezydenta Komorowskiego ds. wsi. Komorowskie zapowiedział, że powoła forum środowisk wiejskich, jego doradcy będą "aktywni. Nie będą jedynie rejestrować, co dzieje się na wsi". Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Nowy doradca jest znanym ekspertem, leśnikiem, był też rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Michał Kulesza - prawnik, teoretyk administracji - specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących samorządu terytorialnego. Będzie jednym z czterech doradców społecznych ds. samorządu. Pozostali to:

Doradcy społeczni

Jerzy Neneman - ekonomista, kolejny doradca ds. samorządu. Od 2003 był doradcą w Ministerstwie Finansów, później został szefem gabinetu politycznego ministra finansów Mirosława Gronickiego, a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Podał się do dymisji wraz z ministrami i wiceministrami rządu Marka Belki. Był jeszcze wiceministrem finansów od maja do listopada 2006 roku, gdy ministrem była Zyta Gilowska. Wykłada na Uniwersytecie Łódzkim i Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Doradcy społeczni

Paweł Swianiewicz - geograf, profesor UW

Jerzy Regulski - ekonomista, był senatorem I kadencji, będzie doradzał ws. z zakresu samorządu terytorialnego

Doradca ekonomiczny

Jerzy Pruski - były członek Rady Polityki Pieniężnej i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. będzie doradzał prezydentowi w sprawach ekonomicznych.

DOSTĘP PREMIUM