Prasa po wizycie Obamy: ''bez przełomu'' [PRZEGLĄD]

Po wizycie Baracka Obamy w Polsce komentatorzy piszą jednym głosem: przełomu nie było. Różnią się jednak co do oceny akcentów, jakie postawił podczas swojej wizyty prezydent Stanów Zjednoczonych.
''Rzeczpospolita'' ''Rzeczpospolita'' rp.pl

''Rzeczpospolita'': ''Sukces sumy małych kroków''

''Dobrze, że podczas wizyty w Polsce prezydenta USA Baracka Obamy nie doszło do żadnego przełomu'' - ocenia w ''Rzeczpospolitej'' Piotr Gabryel. W jego opinii ewentualny przełom w i tak dobrych stosunkach polsko-amerykańskich nie mógłby oznaczać nic dobrego.

 

Pozytywne oceny wizyty Obamy będą mogły nastąpić - zdaniem redaktora ''Rzeczpospolitej'' - wtedy, gdy m.in. dzięki wydobyciu gazu łupkowego z pomocą amerykańskiej technologii ''już nigdy więcej nad żadnym polskim rządem nie będzie wisiała groźba zablokowania przez Moskwę dostaw gazu do Polski".

Gazeta Wyborcza Gazeta Wyborcza wyborcza.pl

''Gazeta Wyborcza'': ''Amerykański sen Obamy o Polsce''

Zdaniem Marcina Wojciechowskiego byłoby znacznie lepiej, gdyby prezydent USA znalazł czas w Warszawie nie tylko ''na symboliczne gesty przed Grobem Nieznanego Żołnierza (...), ale choćby na jedno wystąpienie publiczne''.

Według publicysty "Gazety'' dobrym rozwiązaniem byłby wykład Obamy dla studentów, podczas którego prezydent mógłby przedstawić swoją wizję świata, demokracji czy przyszłości regionu. ''Dzięki temu wizyta byłaby bardziej ludzka i ciekawsza politycznie'' - podkreśla dziennikarz.

Wprost Wprost tokfm.pl

''Wprost'': ''Hey, hey, USA!''

Marcin Meller we ''Wprost'' wspomina - stojąc w korku w sparaliżowanej wizytą Obamy Warszawie - swoje kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. Przypomina fascynacje kulturą, sztuką i tradycją USA, a wszystko po to, żeby skonstatować: ''Wiem, że to kicz. Nie szkodzi - trawestując Stonesów, mogę powiedzieć ''it's only American kitsch, but I like it''.

Również Jan Wróbel odnosi się do prezydenta USA. Wymienia, co Obama mógłby ''w końcu załatwić'', m.in. sfinansowanie wydobycia gazu łupkowego, wstrzymanie rurociągu bałtyckiego, autostrady czy budowę autostrad.

Uważam Rze Uważam Rze tokfm.pl

''Uważam Rze'': ''Amerykańskie standardy''

Michał Karnowski we wstępniaku ''Uważam Rze'' zwraca uwagę na jeden z gestów, które wykonał Barack Obama w Polsce - spotkanie z niektórymi rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. ''Przy tak krótkiej wizycie, przy takiej kolejce ważnych chętnych do spotkania poświęcenie nawet kilkudziesięciu minut jest gestem bardzo znaczącym'' - podkreśla Karnowski.

Dziennikarz dodaje, że to spotkanie to także dla naszych władz ''lekcja amerykańskich standardów''. ''Nie tych, które rzekomo każą straszyć liderem opozycji zasypiające dzieci, ale tych, które każą szanować rodziny ofiar jako osoby o statusie bardzo wyjątkowym, jakiejś mierze - <uświęconym>''.

DOSTĘP PREMIUM