TOKFM.PL poleca: Lato w Warszawie zaczyna się 1 kwietnia. Lato Filmów

To nie żart. W piątek, 1 kwietnia, rusza XVII Lato Filmów. Festiwal odbywać się będzie w dwóch warszawskich kinach - Luna i Wisła. Czym ten festiwal różni się od innych? To starannie wyselekcjonowane filmy, gdzie najważniejszym kryterium jest dobry scenariusz. 

Festiwal dla tych, którzy się zagapili na rok

Lato Filmów to przegląd najlepszych/najważniejszych/najciekawszych filmów, które przez ostatni rok-dwa przetoczyły się przez ekrany kinowe. Rzecz nie do przegapienia dla wszystkich tych, którzy przez ostatni rok mieli do kina jakoś dalej. Oto nasz subiektywny wybór filmów, które ABSOLUTNIE trzeba zobaczyć.

W ramach festiwalu odbędą się: konkurs filmów fabularnych i krótkich oraz średnich metrażu, przegląd kina rumuńskiego oraz wybór filmów, przy których tworzeniu brał udział Edward Żebrowski (w tym ''Zaliczenie'' i ''Za ścianą'' w reż. Krzysztofa Zanussiego). Radio TOK FM patronuje imprezie. Oto dziesięć filmów, które polecamy.

1. ''Chrzest'' Marcina Wrony

Jeden z mocniejszych filmów o brutalnej polskiej rzeczywistości, pewnie dalekiej większości z nas. Film z dwiema znakomitymi męskimi kreacjami (Wojciech Zieliński, Tomasz Schuchardt) o sile przyjaźni i sytuacjach, z których nie ma wyjścia.

 

2. ''Jej droga'' Jasminy Zbanic

Film o wyzwalaniu się młodej kobiety z miłości do mężczyzny, którego przestała rozumieć, borykaniu się z bolesną przeszłością i radykalizmach religijnych, które pojawić się mogą znienacka.

 

3. ''Matka Teresa od kotów'' Pawła Sali

Wstrząsająca drama rodzina w zupełnie zwyczajnych okolicznościach życiowych. Film o złu, które pojawia się nagle i zawłaszcza rzeczywistość niszcząc ją.

4. ''Pewien dżentelmen'' Hansa Petesa Molanda

Ulrlik wychodzi z więzienia i bardzo stara się kroczyć drogą prawa. Niestety, czasami jest to o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Zabawny film o tym, jak poczciwy człowiek, po resocjalizacji,  mimo najszczerszych chęci nie może być do końca dobry. Groteskowa, czarna komedia o trudnym zaczynaniu nowego życia.

 

5. ''Prosta historia o miłości'' Arkadiusza Jakubika

Zaprzeczenie wszystkiego, co definiuje ''polską komedię romantyczną''. Stonowany film o miłości z wątkiem kolejowym.

 

6. ''Skrzydlate świnie'' Anny Kazejak-Dawid

Film może arcydziełem nie jest, ale pokazuje mentalność kibiców. Warto, zwłaszcza w kontekście EURO 2012.

 

7. ''Wyśnione miłości'' Xaviera Dolana

Piękne, barwne kino. Kipiące od emocji dzieło młodziutkiego reżysera, który jak mało kto potrafi w filmowym kadrze stłoczyć emocje trójki niebanalnych bohaterów.

 

8. ''Essential Killing'' Jerzego Skolimowskiego

Klasa sama w sobie. Skolimowski w życiowej formie. Arcydzieło.

 

9. ''Nie bój się, Bi'' Dang Di Phana

Obraz zwykłej rodziny, z której każdy cierpi z powodu niezawinionej samotności. Opuszczona żona, mąż szukający czułości i zrozumienia u masażystki, apodyktyczny dziadek, który na końcu swojego życia buduje niezwykłą relację z wnukiem. I chłopiec, który próbuje znaleźć swoje miejsce w dziwnym, nieprzyjaznym świecie dorosłych. Niezwykłe kino.

10. ''Miód'' Semiha Kaplanoglu

Film dla miłośników egzotycznego kina. Więcej w nim milczenia i oczekiwania, niż wartkiej akcji. Prosta historia o miłości, tęsknocie i szybkim wkraczaniu w świat dorosłych, który wcale nie jest tak piękny, jak mogłoby się zdawać.

DOSTĘP PREMIUM