Nareszcie piątek. Na co się wybrać do kina? [PREMIERY]

W lepszym świecie, reż. Susanne Bier, Dania, Szwecja 2010
"W lepszym świecie" (wspólna produkcja Danii i Szwecji) to dramat o dwóch rodzinach, których losy splatają się za sprawą dzieci. Podczas gdy rodzice zmagają się z kolejnymi wyzwaniami w trudnym życiu, synowie, na własną rękę, robią to samo.
- Przemoc, zbrodnia i kłamstwo - przykryte cienką warstwą miłości - to nierzadko świat, w którym przyszło żyć dorosłym. W rzeczywistości dalekiej od ideału swego miejsca szukają również dzieci. Gdy relacje dorosłych są napięte do granic, to dzieci szukają wyjścia z psychicznej pułapki. Chcą sprawiedliwości, od której zaczynają się wojny - tak historię przedstawioną przez Bier zapowiada polski dystrybutor.
"W lepszym świecie" to jedenasty tytuł w reżyserskim dorobku Bier. Urodzona w Kopenhadze Dunka zrealizowała wcześniej m.in. filmy "Tuż po weselu" (2006) i "Bracia" (2004), oba nominowane do Europejskich Nagród Filmowych.
Kino do dyskusji, kino do myślenia. Ludzie rozdarci między wyborami, kiedy muszą wybierać między równoważnymi rzeczami. Film zdobył w tym roku Oscara oraz Złotego Globa w kategorii film obcojęzyczny.

Męski erotyk, reż. Jorgen Leth, Dania 2010
Intymny, a w wielu miejscach szokujący i bardzo szczery, portret starszego mężczyzny - alter ego reżysera filmu - rozważającego problem erosa, czasu i związanego z nim poczucia straty.
Warszawiacy mogli film już widzieć podczas majowego 8. Planete Doc Film Festival, podczas którego zaprezentowano retorspektywę filmów Letha.
Podstarzały reżyser odwiedza z kamerą rozmaite zakątki świata, w tym: Haiti, Filipiny, Senegal, Brazylię, Argentynę i Panamę, filmuje tylko jedną, powtarzającą się, scenę: nagą kobietę, za każdym razem inną, opłakującą w hotelowym pokoju stratę kochanka, gdy ten zdecydował się na powrót do Europy. W miarę upływu filmu, z każdą nową sceną zaczynamy jednak kwestionować prawdę pokazywanego obrazu. Film okazuje się być bowiem rodzajem ulotnej fantazji mężczyzny, który za każdym razem na nowo przeżywa scenariusz swoich marzeń i snów.
Film nie zdobył uznania recenzenta GW Pawła Mossakowskiego, który pisał: Nie chodzi tu o analizę męskiej seksualności en general , ale o ożywianie erotycznych wspomnień samego reżysera, który każe swoim ?aktorkom? wylegiwać się nago na łóżku hotelowego pokoju i recytować poetyckie, raczej grafomańskie, frazy. Gdybyż była w tym melancholia, poczucie nieodwracalności przemijania i niemożności powrotu do przeszłości! Ale nie - tu więcej jest z puszenia się postarzałego samca swoimi niegdysiejszymi podbojami.

Strefa X, reż. Gareth Edwards, Anglia 2011
Film jest zapowiadany jako "film drogi o potworach i miłości". Sonda z próbkami mającymi udowodnić istnienie życia pozaziemskiego rozbija się nad Ameryką Środkową. Wkrótce w okolicy pojawiają się nowe formy życia. Andrew robi zdjęcia na miejscu katastrofy, kiedy dostaje polecenie - zorganizować́ Sam bezpieczny powrót do domu. Jedyna droga prowadzi przez skażoną, odizolowaną strefę. Od tej pory ci dwoje zdani są tylko na siebie. Jeśli chcą przeżyć́, będą musieli poznać prawdziwe zagrożenie. Tytuł oryginalny to 'Monsters'.

Niebo nad Saharą, reż. Karim Dridi, Francja 2009
W "Niebie nad Saharą" (2009, reż. Karim Dridi), filmie przygodowym, a zarazem historii miłosnej, główne role grają Marion Cotillard oraz zaliczany do grona najprzystojniejszych francuskich aktorów Guillaume Canet (który jest jednocześnie filmowym reżyserem, zrealizował m.in. thriller "Nie mów nikomu", inspirowany powieścią Harlana Cobena). Akcja filmu rozgrywa się w 1933 r. na Saharze. Samolot słynnego pilota, Billa Lancastera, ginie w trakcie lotu z Londynu do Kapsztadu. Partnerka Lancastera - nieustraszona łowczyni przygód, Marie Vallieres de Beaumont (Cotillard) - rusza wówczas na poszukiwanie ukochanego. Zmuszona do lądowania na terytorium Algierii, zwraca się o pomoc do wojsk francuskich, zmagających się z buntem miejscowych plemion Tuaregów. Wojskowi dowódcy odmawiają. Ostatecznie jedynym sprzymierzeńcem podróżniczki staje się skłócony ze zwierzchnikami pułkownik Antoine Chauvet (Canet). Dwójka bohaterów rusza wspólnie na niebezpieczną wyprawę. Odkrywają zaskakującą prawdę o losie zaginionego pilota Lancastera.