Steve Jobs. Od garażu po 382 miliardy dolarów [ZDJĘCIA]

W nocy zmarł Steve Jobs, współtwórca Apple, jednej z najbardziej wartościowych firm świata. Zobacz, jaką drogę przebył Jobs, a wraz z nim firma z nadgryzionym jabłkiem w logo.

1977-1984 - Apple II

Firmę Apple zakładał razem ze Stevem Wozniakiem i Ronaldem Waynem w 1976 roku. Cel był prosty: założyć firmę, żeby sprzedać zestaw komputerowy Apple I.

Rok później firma przedstawiła Apple II (na zdjęciu powyżej). Był to pierwszy komputer na świecie mogący wyświetlać kolorową grafikę.

Na zdjęciu poniżej Steve Jobs, Steve Wozniak i John Sculley prezentują piątą generację Apple II - Apple IIc.

FILE - In this April 24, 1984, file photo, from left, Steve Jobs, chairman of Apple Computers, John Sculley, president and CEO, and Steve Wozniak, co-founder of Apple, unveil the new Apple IIc computer in San Francisco. Apple on Wednesday, Oct. 5, 2011 said Jobs has died. He was 56. (AP Photo/Sal Veder, File)

1989 - NeXT

W 1985 Jobs rozstał się z firmą Apple i założył nową - NeXT. W 1997 roku Apple kupi NeXT, co będzie oznaczało także powrót Steve'a Jobsa.

NeXT początkowo zajmował się produkcją komputerów - głównymi modelami był NeXTCube i NeXTStation. Jednakże po porażce w tym segmencie, firma skupiła się na tworzeniu oprogramowania. System operacyjny NeXTStep przykuł uwagę inwestorów, finalnie oprogramowaniem zainteresował się sam Apple i kupił firmę Jobsa.

1997-2001 wielki powrót oraz iProdukty

Jobs w 1997 roku podjął próbę ratowania podupadającej finansowo firmy Apple. Zaczął od współpracy z Microsoftem, za co na początku był mocno krytykowany.1998 dla wszystkich fanów Apple był przełomem - to wtedy Jobs zaprezentował pierwszy produkt, którego nazwę poprzedzała litera "i". Oczywiście chodzi o iMac. Komputer, w którym oprócz wnętrza, liczył się design.W 1999 roku pojawił się przenośny iBook, w którym również wielką uwagę przykuwał wygląd.

2001 iPod

1000 piosenek w kieszeni - tak Jobs reklamował najnowsze dziecko Apple w 2001 roku. IPod miał 5GB pojemności.Do tej pory firma wyprodukowała sześć generacji iPoda Classic, sześć iPoda Nano (produkowanego od 2005 roku), cztery iPoda Shuffle (najmniejszego z odtwarzaczy Apple, produkowanego od 2005 roku) oraz cztery generacje iPoda Touch (obecnego na rynku od 2007 roku).


2007 iPhone, 2010 - iPad

W styczniu 2007 roku Apple Computer, Inc. (tak brzmiała dotychczas pełna nazwa firmy) zmienił nazwę na Apple, Inc. Jak uzasadniał Jobs - komputery po prostu przestały być głównym punktem zainteresowania firmy. Od tej pory rozpoczęła się era Apple, jako producenta urządzeń mobilnych.

A co jest najbardziej znanym urządzeniem mobilnym, jak nie telefon komórkowy? Apple po prostu musiał wejść na ten rynek.
We wtorek Apple, już pod kierownictwem Tima Cooka, zaprezentował kolejną generację telefonu - iPhone4s.

W 2010 roku kolejnym rewolucyjnym produktem Apple był iPad. "Powiększony iPhone" - żartowali niektórzy. Żarty ustały, gdy po 80 dniach okazało się, że firma sprzedała trzy miliony egzemplarzy tableta.

W marcu 2011 roku na fali sukcesu pierwszego iPada, Steve Jobs zaprezentował iPada 2.


2011 Ostatnia prezentacja

Ostatnią prezentacją Jobsa był projekt nowej siedziby firmy Apple w Coupertino. Z charyzmą, z którą zawsze przedstawiał nowe produkty Apple, tym razem przekonał radę miejską do udzielenia zgody na budowę nowej, futurystycznej siedziby Apple.


Apple pod wodzą Steve'a Jobsa osiągnął wartość 382 miliardów dolarów. W sierpniu 2011 roku sam Jobs zrezygnował jednak z funkcji prezesa firmy, pisząc, że nie jest w stanie sprawować tej funkcji w sposób zadowalający dla wszystkich - ze względu na nawrót choroby.

Zmarł 5 października.

A to jutrzejsza okładka Time'a (za: www.facebook.com/time):

 

DOSTĘP PREMIUM