Najbogatsi Polacy wg ''Forbesa'': Kulczyk, Solorz-Żak..., a na miejscu 11. - Tomasz D.

Magazyn ''Forbes'' jak co roku opublikował listę najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu niezmiennie króluje Jan Kulczyk, za nim po raz kolejny - Zygmunt Solorz-Żak. Trzecią pozycję w tym roku stracił Leszek Czarnecki. Po raz pierwszy w historii rankingu Forbes na liście podano jedynie inicjały jednego z najbogatszych Polaków, gdyż postawiono mu zarzuty w śledztwie ws. nieprawidłowości w działalności Komisji Majątkowej. Oto lista 30 najbogatszych Polaków, a na kolejnych slajdach sylwetki najbogatszej jedenastki.

30 najbogatszych Polaków

1. Jan Kulczyk, majątek: 8900 mln PLN, branża: browarnictwo, infrastruktura, motoryzacja

2. Zygmunt Solorz-Żak, majątek: 8500 mln PLN, branża: media, telekomunikacja, finanse

3. Michał Sołowow, majątek: 5500 mln PLN, branża: przemysł chemiczny, budownictwo

4. Leszek Czarnecki, majątek: 4300 mln PLN, branża: finanse

5. Anna Woźniak-Starak, Jerzy Starak, majątek: 3250 mln PLN, branża: farmacja, przemysł spożywczy

6. Roman Karkosik, majątek: 2400 mln PLN, branża: przemysł chemiczny, przemysł metalurgiczny

7. Tadeusz Chmiel, majątek: 1750 mln PLN, branża: meblarstwo

8. Bogusław Cupiał, majątek: 1650 mln PLN, branża: przemysł

9. Jarosław Pawluk, majątek: 1600 mln PLN, branża: transport

10. Dariusz Miłek, majątek: 1550 mln PLN, branża: przemysł obuwniczy

11. Tomasz D. z rodziną, majątek: 1200 mln PLN, branża: inwestycje (ex aeguo)

11. Ryszard Krauze, majątek: 1200 mln PLN, branża: inwestycje (ex aeguo)

13. Krzysztof Jędrzejewski, majątek: 1050 mln PLN, branża: przemysł maszynowy

14. Józef Wojciechowski, majątek: 1000 mln PLN, branża: budownictwo, nieruchomości

15. Mariusz Świtalski, majątek: 950 mln PLN, branża: nieruchomości, handel

16. Rodzina Wejchertów, majątek: 900 mln PLN, branża: media, spadek

17. Andrzej Czernecki, majątek: 890 mln PLN, branża medyczna (ex aeguo)

17. Zbigniew Jakubas, majątek: 890 mln PLN, branża: inwestycje (ex aeguo)

19. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie, majątek: 860 mln PLN, branża: farmacja

20. Robert Kamiński, majątek: 855 mln PLN, branża spożywcza

21. Grażyna Kulczyk, majątek: 850 mln PLN, branża: nieruchomości

22. Solange i Krzysztof Olszewscy, majątek: 840 mln PLN, branża: motoryzacja

23. Heronim Ruta, majątek: 800 mln PLN, branża: media

24. Henryk Stokłosa z rodziną, majątek: 780 mln PLN, branża: przemysł spożywczy

25. Aleksander Gudzowaty, majątek: 770 mln PLN, branża: paliwa, finanse, handel

26. Tomasz Gudzowaty, majątek: 760 mln PLN, branża: paliwa

27. Zbigniew Komorowski z rodziną, majątek: 730 mln PLN, branża: przemysł spożywczy

28. Jakub Zabłocki, majątek: 690 mln PLN, branża: finanse

28. Rodzina Likusów, majątek: 690 mln PLN, branża: hotelarstwo, handel

30. Marek Piechocki, majątek: 670 mln PLN, branża: przemysł odzieżowy

 

PEŁNA LISTA NA STRONIE ''FORBES''>>

Ryszard Krauze Ryszard Krauze Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

11. Ryszard Krauze - 1,2 mld PLN

Magazyn ''Forbes'' szacuje jego majątek na 1,2 mld PLN, co dało mu 11. miejsce w rankingu . W 2008 roku w tym samym rankingu zajął 3. miejsce z majątkiem, 3,5 mld zł, znalazł się także na amerykańskiej liście najbogatszych ludzi świata - zajął 897. miejsce.

Krauze jest prezesem firmy Prokom Investments, zasiada w radzie nadzorczej Biotonu, polskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego.

11. Tomasz D. z rodziną - 1,2 mld PLN

Tomasz D. to śląski biznesmen. Postawiono mu zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w działaniu Komisji Majątkowej, która rozpatrywała wnioski o zwroty pieniędzy kościołom i związkom wyznaniowym za majątek niesłusznie zabrany w PRL.

 

Sprawę m.in. Tomasza D. opisywała ''Gazeta Wyborcza''>>

 

''Cała sprawa nie odbiła się na najważniejszym biznesie prowadzonym przez Tomasza D., czyli giełdowej spółce z branży górniczej, w której pakiety akcji mają fundusze emerytalne ING i Aviva. Pozycja w biznesie rodziny D. jest zasługą przede wszystkim Jacka D., który sam dorabiał się majątku, prowadząc coraz większe firmy i inwestując'' - pisze ''Forbes''.

10. Dariusz Miłek - 1,55 mld PLN

Dariusz Miłek karierę zrobił zaczynając w przemyśle obuwniczym - od 1999 kieruje marką CCC, później do tego doszły mniejsze salony - jak m.in. QUAZI. Obecnie kontroluję spółkę NG2, która zajmuje się dystrybucją butów na terenie Polski i Czech.

Jego kariera była szybka i oszałamiająca, zanim znalazł się na liście najbogatszych Polaków w 2007 roku, stał na granicy bankructwa. Historię jego kariery opisał tygodnik ''Polityka''.

W 2007 roku odebrał nagrodę dla najlepszego polskiego przedsiębiorcy z rąk wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Jest także sportowcem - był wicemistrzem Polski w kolarstwie szosowym - przypomina ''Forbes''.

9. Jarosław Pawluk, 8 - Bogusław Cupiał, 7 - Tadeusz Chmiel, 6 - Roman Karkosik

Jarosław Pawluk z majątkiem 1,6 mld PLN uplasował się na 9 pozycji. Jest założycielem CTL Logistics, największej w Polsce prywatnej spółki kolejowych przewozów towarowych.

Na 8 miejscu w tym roku znalazł się Bogusław Cupiał z majątkiem 1,65 mld (awansował z 11. pozycji). Jest właścicielem Tele-Foniki Kable. Jak pisze ''Forbes'', to trzeci producent kabli na świecie i największy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Tadeusz Chmiel - majątek: 1,75 mld PLN zajął 7. miejsce. jest założycielem spółki Black Red White (BRW), która kontroluje ok. 20 proc. polskiego rynku mebli.

Roman Karkosik z majątkiem 2,4 mld zajął 6. miejsce. Powadzi biznes chemiczny i metalurgiczny. Planuje ekspansję na pole produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.

5. Anna Woźniak-Starak, Jerzy Starak, 3250 mln PLN

''Król farmacji'' - tak prasa pisała o Jerzym Staraku, właścicielu Polpharmy, lidera wśród producentów leków w Polsce.

Jak pisze ''Forbes'', Starak ostatnio bardzo dużo zainwestował. ''Na zakupy wydał ok. 1 mld złotych. Kupił m.in. turecką Cenovapharmę, która ma być bramą do Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz regionu Morza Kaspijskiego. Przejął kazachski Chimpharm, skąd ruszy do Azji Środkowej i na Kaukaz'' - wylicza magazyn.

Do rodziny należy także elegancka restauracja Belvedere w warszawskich Łazienkach.  Majątek małżeństwa Staraków ''Forbes'' szacuje na 3,25 mld PLN.

Jolanta Pieńkowska i Leszek Czarnecki Jolanta Pieńkowska i Leszek Czarnecki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

4. Leszek Czarnecki - 3,4 mld

Leszek Czarnecki - biznesmen i ekonomista z Wrocławia. W poprzednim rankingu ''Forbesa'' zajął 3. miejsce. Obecnie jego majątek szacuje się na 3,4 mld zł.

Czarnecki dorobił się majątku dzięki usługom finansowym - przede wszystkim dzięki Getin Holding. Jest udziałowcem wielu firm m.in. Noble Bank S.A., po połączeniu z Getin Bankiem w 2010 roku ? GETIN Noble Bank, Open Finance S.A., Home Broker S.A., Tax Care S.A., Idea Bank.

Napisał dwie książki: ''Biznes po prostu'' i ''Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie''. Czarnecki prywatnie jest mężem znanej dziennikarki Jolanty Pieńkowskiej.

Michał Sołowow Michał Sołowow Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

3. Michał Sołowow

Michał Sołowow - biznesmen i kierowca rajdowy. W tym roku awansował do pierwszej trójki z majątkiem szacowanym na 5,5 mld. Jest głównym udziałowcem Cersanitu, Barlinka, Synthos i spółki Echo Investments.

Jako kierowca rajdowy także osiąga sukcesy - dwa razy był wicemistrzem Europy (w 2008 i 2009 roku) i dwukrotnym wicemistrzem Polski (w 2006 i 2010 roku)

Zygmunt Solorz-Żak Zygmunt Solorz-Żak Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta

2. Zygmunt Solorz-Żak

Od lat w czołówce najbogatszych Polaków, pojawia się także na listach najbogatszych ludzi świata. W 2010 r. w rankingu Światowych Miliarderów zajął 488 miejsce. Jest właścicielem wielu przedsiębiorstw działających w branży mediowej.

Jan Kulczyk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w 2011 r. Jan Kulczyk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w 2011 r. Fot. Bartłomiej Barczyk/ Agencja Gazeta

1. Jan Kulczyk

Najbogatszy polski przedsiębiorca, właściciel Kulczyk Holding i międzynarodowej firmy Kulczyk Investments, która ma biura w Luksemburgu, Dubaju, Londynie i Kijowie. Inwestuje w takich branżach jak: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości.

Kulczyk jest współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak Kulczyk na otwarciu autostrady A2

Komentarze (67)
Najbogatsi Polacy wg ''Forbesa'': Kulczyk, Solorz-Żak..., a na miejscu 11. - Tomasz D.
Zaloguj się
 • gabany

  Oceniono 37 razy 29

  Zastanawia mnie dlaczego te rankingi podaja majatek w milionach a nie w miliardach. Moze dlatego ze latwioj jest czytelnikom to pojac.
  Osoby z gornych pozycji na liscie to miliarderzy. Wyobrazmy sobie, ze czlowiek zarabia zlotowke na sekunde . W ciagu godziny "zarobi" 3600 zl.
  Aby dojsc do miliona w tym tempie zajmie mu 12 dni. Sprobujcie zgadnac jak dlugo moze zajac dojscie do miliarda w tym tempie.
  Daje odpowiedz, uwaga--------- 32 lata. W tym przypadku Kulczyk aby dojsc do pozimu swojego majatku musial by zaczac za Augusta II Mocnego w 1727 roku.
  Problem polega na tym, ze Polacy w moim przekonaniu nie w wiekszosci nie rozumieja konceptu progreasywnego podatku.
  Najbogatsi wydlai duzo pieniedzy aby przecietny rodak powtarzal za nimi ze wysokie podatki tych z powyzszej listy to karanie ich za sukces.
  Proponuje aby podejsc do tego inaczej. Podatki placone przez te grupe to rekompensata jaka powinni oni placic spoleczenstwu za dostep do osiagniec
  cywilizacyjnych i dostep do rynku ktory pozwala im tak duzo pieniedzy zgromadzic w tak krotkim czasie. Ci ludzie zarabiaja okolo 8 -9 zlotych na sekunde a tempo wzrasta.
  Obecnie jest ono szybsze. (powiedzmy 8 zl na sekunde to tylko srednia ostatnich 32 lat.) Ostatnie pytanie> Jaki procent dochodow tej grupy wydawany jest na lobbing?To powinno byc ujete w sprawozdaniach podatkowych. Podsumowujac uwazam ,ze miliarderz sa szkodliwi dla gospodarki. Lepiej byloby aby rozmienic ich na wieksza ilosc milionerow. Dali by pozyc innymm.

 • ciemnyludd

  Oceniono 33 razy 29

  Tomasz D napędzał kasę KK, więc będzie miał również dobry ranking W NIEBIE...

 • tomasz20

  Oceniono 45 razy 27

  ...żeby jeden miał miliony drugi musi głodować i pracować po 12 godz za 5zł na godzinę a wszystko za przyzwoleniem kolejnych rządów....sensowna równowaga istnieje tylko wsród zwierząt. tzn.Im większa jest przepaść między najbogatszymi a najuboższymi tym większy jest kryzys.Pieniądzą gromadzone są bez opamiętania przez nielicznych i nie napędzają rynku.Z braku pieniędzy ludzie ubodzy nie kupują a jak nie kupują to firmy też nie sprzedają i krąg się zamyka.Pazerność nie popłaca i jest dobra tylko na chwilę.Z czasem prowadzi do kolejnej rewolucji.Tylko sprawiedliwe dzielenie się zyskami i przyzwoite pensje zlikwidują kryzys.Bo ludzie zaczną kupować.Typowy kapitalista chciałby zarobić jak najwięcej a żeby wydać jak najmniej...i tego powinny pilnować rządy,żeby pensje wszystkich pracowników były adekwatne do zysków firmy.np.Firma ma zyski 50mln miesięcznie a płaci pensje 1500zł.Mogła by płacić 3000zł ale wtedy zyski były by mniejsze.I mówienie,że przedsiebiąrcy walczą z bezrobociem jest kłamstwem.Bezrobocie jest dla nich zbawieniem bo mogą płacić jak najniższe pensje.Berobocie jest dla nich na ręke a rządy nic z tym nie robią.PKB rośnie i co z tego jak bieda w kraju jest co raz większa.

 • carpediem87

  Oceniono 31 razy 23

  A gdzie Tadeusz R. (z rodziną RM) ??

 • voodeen

  Oceniono 20 razy 18

  taaak a kontrakt kulczyka na autostradę był baaaaaardzo korzystny dla Skarbu Państwa

 • lukki69

  Oceniono 15 razy 11

  szkoda ze nie ma bogatych i uczciwych jednoczesnie w takich bidnych krajach jak nasz...zresztą nigdzie nie ma..:( niestety swiatem rzadzi pieniadz i kto go ma moze se na czarne wołać białe i podnózki mu przytakną..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX