10 najbogatszych Polaków wg Forbesa

Miesięcznik "Forbes" po raz kolejny opublikował swoją listę 100 najbogatszych Polaków. Prezentujemy 10. najwyżej notowanych biznesmenów w rankingu.
Józef Wojciechowski Józef Wojciechowski Fot. Piotr Bernaś / Agencja Wyborcza.pl

10. Józef Wojciechowski - 1,4 mld zł

Wojciechowski jest twórcą J.W. Construction Holding, największego polskiego dewelopera notowanego na giełdzie. Przychody spółki, w której Wojciechowski ma 63 proc. akcji, za 2010 r. wyniosły ok. 620 mln zł, sprzedała przy tym ponad 1200 mieszkań. W tym roku ma zamiar sprzedać 20 proc. mieszkań więcej niż w ubiegłym i przeprowadzić ekspansję na nowe rynki.

9. Dariusz Miłek - 1,55 mld zł

Miłek (na zdjęciu z prawej) jest twórcą, prezesem i głównym akcjonariusz giełdowej spółki NG2, oferującej obuwie w salonach CCC, sklepach Boti oraz butikach Quazi.

6. Roman Karkosik - 2,7 mld zł, miejsce 7. Tadeusz Chmiel - 1,65 mld zł, 8. Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł

Wycena majątku Romana Karkosika wzrosła w ubiegłym roku o 90 proc., najwięcej z czołówki listy ''Forbesa''. Karkosik prowadzi biznes chemiczny i metalurgiczny. Teraz planuje ekspansję na pole produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.

 

Tadeusz Chmiel jest założycielem spółki Black Red White (BRW), która kontroluje ok. 20 proc. polskiego rynku mebli.

 

Jarosław Pawluk z kolei posiada pakiet udziałów w spółce wyspecjalizowanej w transporcie kolejowym. Posiada ona 197 lokomotyw, 5 tys. wagonów i zatrudnia około 2,2 tys. pracowników. Pawluk planuje handel turbinami wiatrowymi, w partnerstwie z firmą Global Wind Power z Danii.

5. Jerzy Starak i Anna Woźniak-Starak - 2,95 mld zł

Jerzy Starak jest właścicielem Polpharmy, lidera wśród producentów leków w Polsce.

4. Michał Sołowow - 5,5 mld zł

Największa część majątku Sołowowa to Synthos, który stanowi ponad jego połowę. Pozostałe kluczowe spółki Sołowowa to: Echo Investment, Barlinek oraz Cersanit - firmy z branży budowlano-mieszkaniowej.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

3. Leszek Czarnecki - 5,9 mld zł

Leszek Czarnecki dorobił się majątku dzięki usługom finansowym - przede wszystkim dzięki Getin Holding. Jego ostatnim ruchem było stworzenie Tax Care - sieci oferującej usługi księgowo-finansowe.

Zygmunt Solorz Zygmunt Solorz Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl

2. Zygmunt Solorz-Żak - 7,2 mld zł

Zygmunt Solorz-Żak pod koniec 2010 r. sprzedał kontrolowanemu przez siebie Cyfrowemu Polsatowi 85 proc. udziałów w Telewizji Polsat za 3,2 mld złotych. W tym roku planuje przejąć Polkomtel - operatora sieci Plus.

Jan Kulczyk Jan Kulczyk Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

1. Jan Kulczyk - 7,4 mld zł

Najważniejszym składnikiem majątku Jana Kulczyka są udziały w SABMiller (kontrolującym takie marki jak Grolsch, Lech, Tyskie), właścicielu Kompanii Piwowarskiej.

 

Pełną listę 100 najbogatszych Polaków znajdziecie pod tym adresem.