Oto 10 najbogatszych ludzi świata wg Forbesa

''Forbes'' opublikował swoją listę 100 najbogatszych ludzi świata. Prezentujemy 10. najważniejszych osób z tego rankingu.

9. Mukesh Ambani - 27 mld dolarów i 10. - Christy Walton z rodziną - 26,5 mld dolarów

Mukesh Ambani jest szefem Reliance Industries - najdroższej firmy w Indiach. Ostatnią inwestycją Ambaniego było zawiązanie współpracy z BP - sprzedaż Brytyjczykom ropę o wartości 7,2 mld dolarów.

 

Christy Walton z kolei jest wdową po Johnie Waltonie, który odziedziczył sieć Wal-Mart po ojcu i wuju. Christy swój majątek zdobyła właśnie po mężu, który zginął w katastrofie lotniczej. Obecnie Wal-Mart zatrudnia ponad 2,1 mln osób, jego obroty wynoszą 405 mld dolarów.

8. Eike Batista - 30 mld dolarów

Batista jest najbogatszym Brazylijczykiem. Fortuny dorobił się na wydobyciu rzadkich surowców oraz handlu ropą. Ponadto zajmuje się turystyką, jest także właścicielem kilku stoczni.

7. Amancio Ortega - 31 mld dolarów

Blisko 90 proc. fortuny Ortegi pochodzi z jego udziałów w Intideksie - firmie znanej na rynku z marek takich jak Zara, Massimo Dutti i Stradivarius. W sumie na rynku Intidex posiada ponad 5000 sklepów w 77 krajach.

6. Lakshmi Mittal - 31,1 mld dolarów

Mittal jest właścicielem ArcelorMittal - największego wytwórcy stali na świecie. Pochodzący z Indii Mittal jest obecne mieszkańcem Wielkiej Brytnii i - tym samym - najbogatszym jej mieszkańcem.

5. Larry Ellison - 39,5 mld dolarów

Zajmujący miejsce piąte Larry Ellison, założyciel i prezes Oracle Corporation, powiększył majątek firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych o 11,5 mln w ciagu ostatniego roku. Nazwa firmy ( Oracle - wyrocznia) to kryptonim projektu bazy danych dla CIA, przy którym Ellisona pracował u progu swojej kariery.

 

Jest właścicielem największego na świecie jachtu "Sayonara"(ok. 140 m długości), kosztującego ponad 200 mln USD

4. Bernard Arnault - 41 mld dolarów

Najbogatszy człowiek w Europie, w światowym rankingu na miejscu czwartym to Bernard Arnault - francuski biznesmen pochodzący z rodziny przedsiębiorców z Roubaix. Miliarder dorobił się na dobrach luksusowych: ubraniach Christiana Diora SA, zegarkach Tag Heuer, alkoholach i kosmetykach, produkowanych przez LVMH.

3 . Warren Buffett - 50 mld dolarów

Buffett jest większościowym udziałowcem wartej 74,4 miliarda dol. kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Za jej pośrednictwem kontroluje takie koncerny jak: American Express, Coca-Colę, The Washington Post i Gilette. Buffett jest tez jednym z najhojniejszych filantropów.

2. Bill Gates - 56 mld dolarów

Gates na miejscu drugim jest najbardziej znanym przedsiębiorcą okresu rewolucji informatycznej. Pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa Microsoft, które zbudował. Przyjaźni się z Warrenem Buffettem, z którym codziennie widzą się na brydżu.

1. Carlos Slim Helu z rodziną - 74 mld dolarów

Drugi rok z rzędu pierwsze miejsce zajął meksykański magnat telekomunikacyjny. Należą do niego sieci Telmex and América Móvil. Syn emigrantów z Libanu tylko w ciągu ostatniego roku zarobił 20,5 mld dolarów, zostawiając Billa Gatesa znacznie w tyle.

DOSTĘP PREMIUM