Znani politycy na liście najlepszych ekonomistów [RANKING]

"Gazeta Bankowa" zaprezentowała w najnowszym wydaniu ranking 40 najlepszych ekonomistów. Kryteria, według których układano listę, uwzględniały publikacje szeroko dostępne czytelnikom, nie uwzględniono niszowych, specjalistycznych tekstów. Zobacz, które miejsca zajęli ekonomiści z pierwszych stron gazet.

40. Zyta Gilowska

Ostatnie, czterdzieste miejsce w rankingu "Gazety Bankowej" zajmuje prof. Zyta Gilowska. W swojej karierze była ministrem finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej oraz wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

39. Jerzy Osiatyński

Osiatyński w swojej karierze był m.in. kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz ministrem finansów w rządzie Hanny Suchockiej. 12 października 2010 został doradcą ds. ekonomicznych prezydenta Bronisława Komorowskiego .

29. Jerzy Hausner

Minister pracy i polityki społecznej w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Swoim nazwiskiem podpisał rządowy plan naprawy finansów publicznych, tzw. plan Hausnera, którego w większości nie zrealizowano. Obecnie wchodzi w skład Rady Polityki Pieniężnej.

Krzysztof Rybiński Krzysztof Rybiński Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl

25. Krzysztof Rybiński

Od 25 marca 2004 do 2 stycznia 2008 Rybiński był wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Aktualnie zajmuje stanowisko rektora warszawskiej uczelni Vistula (dawniej Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie).

24. Marek Belka

Marek Belka dwukrotnie był wicepremierem i ministrem finansów - w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera. Od maja 2004 do października 2005 był premierem RP. W styczniu 2009 roku został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a od 11 czerwca 2010 pełni funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.

14. Dariusz Rosati

Były Minister Spraw Zagranicznych i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Rosati pełnił funkcję m.in. rektora Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, był także członkiem grupy doradców ekonomicznych Przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego oraz eurodeputowanym.

9. Leszek Balcerowicz

Wicepremier i minister finansów w trzech rządach, były prezes Narodowego Banku Polskiego. Balcerowicz jest założycielem Forum Obywatelskiego Rozwoju - organizacji pozarządowej o statusie fundacji, której celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Miejsce za Balcerowiczem zajął prof. Wacław Jarmołowicz.

7. Witold Orłowski

Witold Orłowski był m.in. doradcą ekonomicznym Leszka Balcerowicza, gdy ten pełnił funkcję ministra finansów. W latach 2002-2005 Orłowski był szefem zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Doradzał również prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi. Miejsce 8. zajął prof. Wacław Wilczyński.

4. Grzegorz Kołodko

Kołodko był wicepremierem i minister finansów w czterech rządach - Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera. Pełnił te funkcje w latach 1994-1997 i 2002-2003. Miejsce 5. zajął prof. Stanisław Owsiak, miejsce 6. - prof. Tadeusz Kowalik.

1. Stanisław Gomułka

Doradca rządu w okresie transformacji ustrojowej i członek zespołu, który zaprojektował tzw. plan Balcerowicza. Gomułka doradzał w latach 1989-1995 i 1998-2002 ministrowi finansów, w okresie 1995-1998 był doradcą Prezesa NBP. Miejsca bezpośrednio za nim w rankingu "Gazety Bankowej" zajęła prof. Elżbieta Mączyńska i prof. Kazimierz Łaski.