Oto najbogatsi Polacy [RANKING WPROST]

''Cała setka najbogatszych Polaków ma ponad dwa razy mniej pieniędzy (93 mld złotych) niż najbogatszy człowiek świata (meksykański przedsiębiorca i magnat telekomunikacyjny - o przyp.red.) Carlos Slim Hel (74 mld dolarów)'' - pisze tygodnik ''Wprost'' i publikuje ranking 100 najbogatszych Polaków. Cała lista w dzisiejszym tygodniku. A my prezentujemy czołówkę bogaczy wg ''Wprost''.

Miejsce 15. Zbigniew Jakubas

Inwestor giełdowy, główny akcjonariusz Mennicy Polskiej SA. Ma udziały także m.in. w Energopolu-Południe i Zakładach Azotowych Puławy. Ma 59 lat. Jak pisze ''Wprost'', Jakubas karierę rozpoczął w 1979 roku, otworzył sieć butików w centrum stolicy. Szacowany majątek: 1,395 mld zł.

 

Zbigniew Jakubas w rozmowie z Dominiką Wielowieyską:

 

Zobacz pozostałe części>>

Miejsce 14. Aleksander Gudzowaty

73-letni prezes Bartimpeksu. Szacowany majątek: 1,4 mld zł. Możliwe, że dziś plasowałby się na wyższej pozycji w rankingu, gdyby nie konflikt z politykami, który zaczął się za czasów rządu Jerzego Buzka. Poszło o handel barterowy z rosyjskim Gazpromem, którego pod koniec lat 90. nie wspierała już ani strona rosyjska ani polski rząd.

12 i 13: Domagałowie i Niemczycki

Na miejscu 13. wśród najbogatszych Polaków tygodnik ''Wprost'' umieścił Jacka i Tomasza Domagałów. Ojciec Jacek i jego 26-letni syn Tomasz w 2010 podwoili swój giełdowy majątek - pisze ''Wprost''. Jacek Domagała - podkreśla ''Wprost'' - stoi m.in. za sukcesem Grupy Famur, zajmującej się produkcją sprzętu rolniczego. Majątek:  1,412 mld zł.

 

Miejsce 12.: Zbigniew Niemczycki, 1,65 mld zł. Przedsiębiorca, już od kilkunastu lat nieustannie w rankingu ''Wprost''. Jest m.in. właścicielem Curtis Group działającej na rynku farmaceutycznym, lotniczym i hotelarskim.

Miejsce 10 i 11: Tadeusz Chmiel, Jarosław Pawluk

Miejsce 11. Jarosław Pawluk z kolei posiada pakiet udziałów w spółce wyspecjalizowanej w transporcie kolejowym. Posiada ona 197 lokomotyw, 5 tys. wagonów i zatrudnia około 2,2 tys. pracowników. Pawluk planuje handel turbinami wiatrowymi, w partnerstwie z firmą Global Wind Power z Danii.

 

Miejsce 10. Tadeusz Chmiel jest założycielem spółki Black Red White (BRW), która kontroluje ok. 20 proc. polskiego rynku mebli.

Grażyna Kulczyk Grażyna Kulczyk kapif

Miejsce 9. Grażyna Kulczyk

Miejsce 9. zajmuje Grażyna Kulczyk, właścicielka świetnie prosperującego Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu, który przynosi roczny dochód 100 mln zł. Bizneswoman jest jedną z największych w Europie kolekcjonerek sztuki. W 2009 r. otrzymała Wektora, nagrodę  Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Szacowany majątek: 1,85 mld zł.

Miejsce 8: Dariusz Miłek

Na miejscu 8. "Wprost" umieścił Dariusza Miłka, człowieka, który sprzedał Polakom w zeszłym roku 20 mln par butów. Biznesmen jest twórcą, prezesem i głównym akcjonariusz giełdowej spółki NG2, oferującej obuwie w salonach CCC, sklepach Boti oraz butikach Quazi. Początkowy kapitał zdobył w latach 80. w zawodach kolarskich za granicą. Dziś jego majątek szacuje się na 1,97 mld zł. Sam już nie jeździ zawodowo na rowerze, za to wspiera ekipę kolarzy górskich z mistrzynią świata Mają Włoszczowską.

Miejsce 6 i 7: Jerzy Starak; rodzina Wejchertów

Miejsce 6. w rankingu "Wprost" należy do Jerzego Staraka, właściciela największej polskiej firmy farmaceutycznej - Polpharmy, która osiąga obroty w wysokości 1,5 mld zł rocznie. 64-letni dziś Starak  zaczynał w PRL, w latach 90. wprowadzał na polski rynek markę Colgate-Palmolive.

 

Miejsce 7. zajmuje rodzina Wejchertów. Po nagłej śmierci Jana Wejcherta w 2009 r. wdowa po nim, Aldona, rwaz z dziećmi : Łukaszem, Agata, Victorią, Brunem i Charlotte kontrolują 64 proc. udziałów największego imperium medialnego w Polsce. Należąca do Wejchertów grupa ITI to nie tylko telewizja TVN, ale też wydawnictwo Pascal, "Tygodnik Powszechny", klub piłkarski Legia Warszawa i sieć kin Multikino. Majątek rodzinny: 2,421 mld zł

Miejsce 5: Roman i Grażyna Karkosikowie

Na miejscu 5. znaleźli się Grażyna i Roman Karkosik (na zdjęciu). Po kryzysowym wyciszeniu małżeński biznes ma się coraz lepiej. Wycena majątku Karkosików wzrosła w ubiegłym roku o 90 proc.  i wynosi 3,567 mld zł. Karkosik prowadzi biznes chemiczny i metalurgiczny. Teraz planuje ekspansję na pole produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.

Miejsce 4: Michał Sołowow

Na miejscu 4. znajduje się jeden z największych inwestorów na polskiej giełdzie, Michał Sołowow z 6 mld zł.

Największa część majątku Sołowowa to Synthos, największy w Europie producent kauczuków emulsyjnych. Pozostałe kluczowe spółki Sołowowa to: spółka deweloperska Echo Investment, Barlinek - lider produkcji podłóg drewnianych) oraz Cersanit - wytwarzający płytki łazienkowe.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 3: Leszek Czarnecki

Miejsce 3. należy do Leszka Czarneckiego. W 2008 r. "Wprost" wycenił jego majątek na 6,3 mld zł w 2008 r., a na 3,15 mld zł w 2009 r. Gigantycznymi stratami biznesmen się jednak nie przejął - pisał tygodnik. Jego Getin Holding oferuje detaliczną bankowość pod nazwą Getin Bank, a zamożnym klientom proponuje private banking jako Noble Bank). Jego ostatnim ruchem było stworzenie Tax Care - sieci oferującej usługi księgowo-finansowe.

Leszek Czarnecki ma 49 lat, jest doktorem ekonomii. Jego żona to dziennikarka Jolanta Pieńkowska. Jego majątek opiewa na 7,576 ml zł.

Zygmunt Solorz Zygmunt Solorz Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce 2: Zygmunt Solorz-Żak

Na miejscu 2. z 7,9 mld zł znajduje się twórca telewizji Polsat Zygmunt Solorz-Żak. W tym roku sprzedał stacje za 3,75 mld zł kontrolowanej przez siebie spółce Cyfrowy Polsat. Następny rok zapowiada się dla biznesmena również obiecująco - posiada on prawie połowę akcji spółki Zespołu Elektrowni, które rząd po latach zastoju postanowił do końca sprywatyzować.

 

Solorz jest też właścicielem towarzystwa ubezpieczeniowego Polisa Życie, InvestBanku, Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Polsat i wielu innych spółek.

Miejsce 1: Jan Kulczyk

Miejsce 1. od lat należy do Jana Kulczyka. Jego biznesowe imperium obejmuje: budowę autostrad i dróg, energetyka, gaz, ropa. Kluczowym składnikiem majątku Jana Kulczyka, szacowanego na 8,5 mld zł, są akcje piwnego koncernu SABMiller.

 

Dżejkej - jak mówią o Kulczyku współpracownicy - bardzo lubi ryzyko - podaje "Wprost". Świadczy o tym choćby inwestowanie w wydobycie ropy naftowej w Nigerii i 19 innych projektów poszukiwania ropy w Afryce.  Kulczyk jest jednym z nielicznych polskich przedsiębiorców działających na arenie międzynarodowej. Zaangażował się w działalność Międzynarodowego Zielonego Krzyża, światowej organizacji ekologicznej, której stery przejął od Michaiła Gorbaczowa.

DOSTĘP PREMIUM