TOP 7 dziwnych nazw ulic: Polonii Mandżurskiej, Kupa, Żabi Kruk, Kurzanoga, Psie Budy...

Rondo Polonii Mandżurskiej w Szczecinie - to właśnie ta nazwa zainspirowała reporterów TOK FM do poszukiwań najdziwniejszych nazw rond, placów i ulic w innych miastach, przedstawiamy Wam raport z kilku miast i czekamy na zdjęcia z waszych miejscowości.

Ul. Polonii Mandżurskiej w Szczecinie

Nowe, niewielkie rondo na Pogodnie, kilkadziesiąt metrów w bok od najdłuższej ulicy w Szczecinie Alei Wojska Polskiego otrzymało na początku lutego nazwę Polonii Mandżurskiej. - Panie, to nazwa z księżyca wzięta - mówi jedna z okolicznych mieszkanek.

Radni, którzy nazwę klepnęli, nawet nie wiedzą, że w Mandżurii była jakaś polonia.

Na mapie Mandżurię znajdujemy w Chińskiej Republice Ludowej, nieopodal Syberii. Co robili tam Polacy? Na początku XX wieku budowali kolej wschodniochińską, później jeździli tam nasi kolejarze. Wszyscy w celach zarobkowych.

Ul. Kupa i Poniedziałkowy Dół w Krakowie

- Źródeł tej nazwy można szukać jedynie w legendzie - wyjaśnia znany publicysta i krakauer Leszek Mazan - Właścicielem gruntów i znajdującego się tam wąwozu był po prostu niejaki pan Poniedziałek.

Zdecydowanie najbrzydsze jest Zaflacze w Bronowicach, Zadupie na Woli Justowskiej i najbardziej znana ulica Kupa na Kazimierzu. - Nazwa wywodzi się od synagogi, która tam stoi, została wybudowana za pieniądze z gminy żydowskiej, mieścił się tam skarbiec czyli "kupa" ? tłumaczy Mazan ? Do tej pory mówi się przecież "kupa pieniędzy" ? dodaje.
Są też bardziej optymistyczne nazwy. Przy ulicy Pocieszka na Prądniku Czerwonym dwa wieki temu była karczma. - Ludzie uciekali przed kłopotami i żeby się pocieszyć szli do karczmy, strzelali parę wódeczek i od razu robiło im się lepiej- śmieje się Mazan.

Psie Budy we Wrocławiu

We Wrocławiu między biurowcami a wyremontowanymi kamieniczkami i rynkiem znajduje się mała wąska uliczka o nazwie Psie Budy. - Ciężko odnaleźć jej lata świetności, bo na słabą reputację pracowała od średniowiecza mówi historyk Stanisław Rosik. - Ulica znajdowała się na peryferiach, między fosą a murem. Stały w niej stare, liche domki, takie właśnie psie budy. Można powiedzieć, że były to wrocławskie slamsy- dodaje.

Mieszkańcy Psich Bud przez stulecia łatwo nie mieli. - Znana jest anegdota o młodzieńcu sprzed 50 lat, którego rzuciła narzeczona, gdy na kopercie znalazła adres nadawcy z ulicą Psie Budy.

Żabi Kruk w Gdańsku

Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska tłumaczy: - Najbardziej pikantna legenda głosi, że w tym rejonie usadowiły się panie, które umilały życie panom szukającym wyjątkowych podniet za niewielkie pieniądze. Damy owe nie zawsze były najpiękniejsze i panowie nazywali je żabami albo wręcz ropuchami. A skąd kruki? Otóż panowie, którzy chętnie odwiedzali swoje chwilowe partnerki, czuli się jednak zażenowani, tym, że odwiedzają te rejony Gdańska. Starali się zamaskować czarnymi opończami i rzeczywiście mogli przypominać kruki - tłumaczy.

Czasami - chyba na szczęście - nazwy ulic zostają tylko na papierze, pewien gdański historyk całkiem niedawno walczył o to by jedną z nowo powstałych dróg Gdańska nazwać ulicą Ściętych Głów Kaprów Królewskich...

Kurzanoga w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski jest ulica Kurzanoga. Uliczka jest niezwykle wąska i krótka, ma zaledwie 30-40 metrów. Znajduje się na Starym Rynku. Przez to, że jest nieco schowana za ratuszem, niewiele osób w ogóle o niej wie.

Nazwa jest ściśle związana z wyglądem ulicy - pochodzi z XIII wieku i ma związek z zabudowaniami, w których odbywał się wówczas na starym rynku handel - opowiada Jolanta Niezborała z archiwum państwowego w Poznaniu. - Z tego okresu pochodzi też inna uliczka, przebiegająca przez stary rynek, a mianowicie Różany Targ. Handlowano tutaj kwiatami i rybami. Prawdopodobnie nazwa Kurzanoga wzięła się stąd, że budki kupców stały na takiej kurzej nodze. Mogła być to specyficzna dla tego okresu architektura - dodaje Jolanta Niezborała.

Władze niemieckie nadały uliczce nazwę Krótka. W latach 20-stych ubiegłego wieku powrócono do pierwotnej.

Posad Siedmiu Panien i Alternatywy 4

Historii i tajemnic warszawskie ulice mają sporo, ale jedną z najciekawszych jest bez wątpienia ulica Posag Siedmiu Panien. Przez wiele lat nazwa ta funkcjonowała, choć trudno było znaleźć informacje o tym dlaczego właściwie ją nadano i o jakie panny chodzi. Dziś już nie ma wątpliwości, że posag należał do siedmiu córek założycieli zakładów przemysłowych w tamtym miejscu. Stąd nazwa ulicy i symbol P7P w logo fabryki, która potem stała się zakładami Ursus. Od nich nazwę wzięła cała dzielnica, a po posagu i pannach pozostała nazwa ulicy.

Kwiaty pod pomnikiem Antka ROzpylacza

Kolejna ciekawa nazwa, choć ta wzbudza najczęściej rozbawienie - to ulica Antka Rozpylacza. Mimo zaskakującego pseudonimu nie chodzi o postać z książki, ale prawdziwego młodego powstańca. Antoni Szczęsny Godlewski zginął w walkach mając 21 lat, znany był jako świetny żołnierz, odważny i dobry kolega, do którego garnęli się ludzie. Oprócz pseudonimu i ulicy słynny jest zachowany napis na murze wykonany przez matkę powstańca, głoszący "Antek Rozpylacz pochowany został na cmentarzu Powązki-Wojskowe." Napis matka wykonała w 1945 po ekshumacji zwłok syna w podwórku kamienicy przy Brackiej 5, gdzie był wcześniej pochowany.
Jest też rozwijające się zagłębie serialowe, ulica Alternatywy, oraz Polskie drogi, na dopiero od stosunkowo niedawna jest nawierzchnia.

Ul. Kopaniny Lewe w Katowicach

Urokliwe osiedle domków jednorodzinnych , szeregowców w katowickiej dzielnicy Zarzecze. Wokół przestrzeń , przyroda , cisza , daleko od centrum... i tylko ta nazwa. Kopaniny Lewe.

- To chyba nazwa związana z biedaszybami , czyli nielegalnymi wykopaliskami węgla - tłumaczy  jedna z mieszkanek ul. Kopaniny Lewe.

Sprawę nazwy ulicy próbuje wyjaśnić katowicki radny, Jerzy Dolinkiewicz, przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa  ulic i placów. - To nazwa  niezwiązana z górnictwem. Chodzi o tereny rolnicze, uprawianie roli i prawdopodobnie ?wykopki?, czyli czas zbioru ziemniaków. Prawych Kopanin już nie ma, zostały tylko lewe. Lewe, bo z głównej  drogi skręca się tu w lewo ? wyjaśnia.

DOSTĘP PREMIUM