Kto za Strauss-Kahna? Na giełdzie nazwisk Polak

Tymczasowo miejsce aresztowanego w sobotę Dominique'a Strauss-Kahna na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zajął amerykański finansista John Lipsky. Strauss-Kahn został zatrzymany z podejrzeniem o usiłowanie gwałtu. Nie jest jeszcze pewne, czy odejdzie z funkcji szefa MFW, jednak prasa już zaczęła spekulować kto mógłby go zastąpić.

Stanley Fischer

Fischer jest ekonomistą, prezesem Banku Izraela. Wcześniej był m.in. głównym ekonomistą Banku Światowego i jednym z dyrektorów w MFW. Przed objęciem urzędu w Banku Światowym pełnił funkcję wiceprezesa Citigroup.

Trevor Manuel

Były minister finansów Republiki Południowej Afryki. Aktualnie pełni funkcję szefa Narodowej Komisji Planowania w tym kraju - instytucji zajmującej się planowaniem strategicznym.

Gordon Brown

Były premier Wielkiej Brytanii w MFW mógłby korzystać ze swojego doświadczenie z czasów, kiedy przez 10 lat pełnił funkcję Kanclerza Skarbu - nadzorował skarbową i monetarną politykę rządu.

Christine Lagarde

Lagarde od 2007 roku pełni funkcję ministra finansów Francji. Była ministrem już w kilku rządach, kierowała m.in. resortem Rolnictwa i Rybołówstwa i Handlu. W 2009 roku ''Financial Times'' ocenił ją jako najlepszego ministra finansów w strefie euro.

Axel Weber

Były prezes Bundesbanku (termin jego urzędowania upłynął w kwietniu tego roku) po ustąpieniu ze stanowiska został profesorem na University of Chicago Booth School of Business. Zasiadał także w Radzie Dyrektorów Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Marek Belka

Belka - prezes Narodowego Banku Polskiego - już ma doświadczenie pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - pełnił w nim stanowisko dyrektora Departamentu Europejskiego. W Polsce dwukrotnie był wicepremierem ministrem finansów oraz przez rok szefem rządu.

Peer Steinbrück

Były minister finansów w rządzie Angeli Merkel. W latach 2002-2005 był premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Od 2009 roku - deputowany do Bundestagu.