Kto za Strauss-Kahna? Na giełdzie nazwisk Polak

Tymczasowo miejsce aresztowanego w sobotę Dominique'a Strauss-Kahna na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zajął amerykański finansista John Lipsky. Strauss-Kahn został zatrzymany z podejrzeniem o usiłowanie gwałtu. Nie jest jeszcze pewne, czy odejdzie z funkcji szefa MFW, jednak prasa już zaczęła spekulować kto mógłby go zastąpić.
Stanley Fischer Stanley Fischer MFW

Stanley Fischer

Fischer jest ekonomistą, prezesem Banku Izraela. Wcześniej był m.in. głównym ekonomistą Banku Światowego i jednym z dyrektorów w MFW. Przed objęciem urzędu w Banku Światowym pełnił funkcję wiceprezesa Citigroup.

Trevor Manuel Trevor Manuel MFW

Trevor Manuel

Były minister finansów Republiki Południowej Afryki. Aktualnie pełni funkcję szefa Narodowej Komisji Planowania w tym kraju - instytucji zajmującej się planowaniem strategicznym.

Gordon Brown

Były premier Wielkiej Brytanii w MFW mógłby korzystać ze swojego doświadczenie z czasów, kiedy przez 10 lat pełnił funkcję Kanclerza Skarbu - nadzorował skarbową i monetarną politykę rządu.

Christine Lagarde Christine Lagarde Fot. AP/Geert Vanden Wijngaert

Christine Lagarde

Lagarde od 2007 roku pełni funkcję ministra finansów Francji. Była ministrem już w kilku rządach, kierowała m.in. resortem Rolnictwa i Rybołówstwa i Handlu. W 2009 roku ''Financial Times'' ocenił ją jako najlepszego ministra finansów w strefie euro.

Axel Weber

Były prezes Bundesbanku (termin jego urzędowania upłynął w kwietniu tego roku) po ustąpieniu ze stanowiska został profesorem na University of Chicago Booth School of Business. Zasiadał także w Radzie Dyrektorów Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Marek Belka

Belka - prezes Narodowego Banku Polskiego - już ma doświadczenie pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - pełnił w nim stanowisko dyrektora Departamentu Europejskiego. W Polsce dwukrotnie był wicepremierem ministrem finansów oraz przez rok szefem rządu.

Peer Steinbrück Peer Steinbrück BlackIceNRW - na licencji CC, źródło: wikipedia

Peer Steinbrück

Były minister finansów w rządzie Angeli Merkel. W latach 2002-2005 był premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Od 2009 roku - deputowany do Bundestagu.