"Dyskretny urok propagandy" - filmy prowokatorskiego duetu Heynowski/Schaumann. [Watch Docs 2010]

W ramach piątej odsłony cyklu "Dyskretny urok propagandy", podczas ubiegłorocznego WATCH DOCS mogliśmy oglądać przegląd filmów zrealizowanych przez najważniejszą grupę dokumentalistów Wschodnich Niemiec - Waltera Heynowskiego i Gerharda Scheumanna. Walter Heynowski związany z telewizją NRD niemal od początku jej istnienia (swój pierwszy dokument zrealizował w 1959 r.), we wczesnym okresie działalności realizował filmy piętnujące nazistowską przeszłość zachodnich polityków. Później, w latach 60., wraz z Gerhardem Scheumannem stworzył cieszące się niespotykaną w NRD swobodą twórczą "Studio H&S", którego znakiem firmowym stały się formalnie awangardowe dokumenty polityczne.

"400 cm3" (NRD - 1966)

Tytułowe czterysta centymetrów sześciennych to standardowa dawka krwi, jaką pobiera się do transfuzji. Dzięki honorowym krwiodawcom NRD, niemiecka krew trafi do Wietnamczyków, którzy własną krew przelali w walce z imperialistyczną agresją.

"Piloci w pidżamach cz. 3 Robota" ( Piloten im Pyjama 3 - Die Arbeit - NRD 1967)

Czteroodcinkowa seria ''Piloci w pidżamach'' to najbardziej znany film wietnamskiego cyklu Studia H&S, zmontowany z wywiadów przeprowadzonych przez Heynowskiego i Scheumanna z pilotami US Army w wietnamskiej niewoli. Część trzecia, czyli ''Robota'', skupia się na ukazaniu bestialstwa Amerykanów, którzy dokonują ludobójstwa na odległość, spuszczając tony bomb na głowy wietnamskich cywilów.

"Kommando 52" (Komando 52 - NRD 1965"

Bohaterami- czy raczej antybohaterami- tego filmu są zachodnioniemieccy najemnicy walczący po stronie secesjonistów z Katangi podczas wojny domowej w Kongo. Twórcy ''Kommando 52'' podając się za zachodnioniemieckich dziennikarzy (metoda ta stanie się wkrótce ich znakiem firmowym) przeprowadzili z kilkoma z nich wywiady, które stały się podstawą filmu.

"Listy miłosne 66" (Liebesbriefe 66 - NRD 1966)

W tym wyjątkowym dla siebie filmie Heynowski i Scheumann, którzy zazwyczaj unikali zajmowania się wewnętrznymi sprawami Wschodnich Niemiec, prezentują szeroką panoramę społeczeństwa NRD. Listy miłosne to swoisty zbiorowy pamiętnik kilku generacji Niemców o nie zawsze oczywistych życiorysach. Przez film przewija się długi korowód postaci: starzy i młodzi, leśnicy i inżynierowie, robotnicy i żołnierze.

"Remington kaliber 12" (Remington Cal. 12 - NRD 1972)

Łuska tytułowego naboju na pierwszy rzut oka wygląda jak każda inna. Tylko dlaczego TEJ amunicji nie sposób znaleźć w żadnym oficjalnym katalogu filmy Remington? Szczegółowa analiza ujawnia odpowiedź na to pytanie. Wewnątrz pocisku znajduje się dwadzieścia stalowych strzałek, które są w stanie rozerwać cel na strzępy (co bardzo obrazowo przedstawia wielokrotnie powtarzana w zwolnionym tempie symulacja).

Więcej o: