16 polskich płyt na podsumowanie połowy roku. Wybrał dla Was Kamil Wróblewski

Wreszcie jest moment, żeby nadrobić muzyczne zaległości z pierwszego półrocza. O tym, czego nie przegapić, pisze Kamil Wróblewski, prowadzący w Radiu TOK FM audycję "Między Słowami". Kolejność albumów jest przypadkowa.
Mazolewski / Porter - 'Philosophia' (okładka płyty) Mazolewski / Porter - 'Philosophia' (okładka płyty) mat. wyd.

Mazolewski / Porter - Philosophia

Pierwszy raz pracowali razem przy utworze "Polish Girl" na płycie Wojtka Mazolewskiego pt. "Chaos Pełen Idei". Trzy lata później spotkali się, żeby nagrać wspólny album.

"Philosopia" to najbardziej rockowa pozycja w zestawieniu. Nie zabraknie skojarzeń z Tomem Morello (gitarzystą Rage Against The Machine i Prophets Of Rage) czy zespołem Tame Impala. Jest różnorodnie i klimatycznie. Często pustynnie. Pamiętacie serial "Breaking Bad"? Będziecie wiedzieć o co chodzi.

Płyta brzmi doskonale. Wojtek Mazolewski zdradził w audycji "Między Słowami", że cały sens produkcji polegał na tym, żeby nagrać ją dokładnie tak, jak grają, bez "sterydowania".

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Clock Machine - 'Prognozy' (okładka płyty) Clock Machine - 'Prognozy' (okładka płyty) mat. wyd.

Clock Machine - Prognozy

Trzecia płyta zespołu, którego połowę stanowi popularny duet elektroniczny Bass Astral x Igo. Najmniej rockowa i najbardziej spokojna. Igor Walaszek przyznał w audycji "Między Słowami", że zmieniała się w trakcie powstawania. Znajdują się na niej różne utwory. Jest coraz więcej bitów, ale nie brakuje rockowych kawałków, np. "Double The Time". Na pewno jest spokojniej.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Michał Kowalonek - 'O miłości w czasach powstania' (okładka płyty) Michał Kowalonek - 'O miłości w czasach powstania' (okładka płyty) mat. pr.

Michał Kowalonek - O miłości w czasach powstania

Michał Kowalonek, znany większości jako Snowman i były wokalista Myslovitz, zdecydował się na solowy projekt, którego owocem jest płyta poświęcona powstaniu wielkopolskiemu.

Kowalonek długo szukał klucza. Mówił w Radiu TOK FM, że ostatecznie padło na miłość i jej związaną z tym stratę. "Starałem się dotknąć uniwersalnych wartości". Wyszło mu. Uwaga: jest bez patosu!

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Ina West - 'Girls' (okładka płyty) Ina West - 'Girls' (okładka płyty) fot. Dominika Szatkowska

INA WEST - "Girls"

Współpracowała z Julią Marcell i Piotrem Roguckim, obecnie występuje w zespole Tego Typa Mesa. Od kilku lat pracuje również na swoje nazwisko. Ina West to nowe wcielenie artystki, która występowała jako Cosovel. Ma na koncie płytę, która ukazała się w 2015 roku.

Z czasem w jej twórczości coraz wyraźniej słychać było elementy trance'u i techno. Ale nie tylko, bo w jej muzyce jest też m.in. pianino i skrzypce. Wtedy właśnie zaczęła się rodzić Ina West. Jej muzyka kojarzona jest często z takimi wykonawcami jak Moderat, Bjork czy Radiohead.

W lutym 2019 roku ukazała się jej płyta pt. "Girls". Na wydanie albumu Ina zbierała pieniądze na jednej z platform crowdfundingowych. To nietypowe wydawnictwo. Płyta, która znajduje się w opakowaniu, jest zrobiona z białej czekolady, z płatkami migdałów i róży oraz rozkruszoną laską wanilii.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Arek Kłusowski - 'Po tamtej stronie' (okładka płyty) Arek Kłusowski - 'Po tamtej stronie' (okładka płyty) mat. pr.

Arek Kłusowski - Po tamtej stronie

Fonograficznego debiutu doczekał się dopiero wiosną 2019 roku, ale Arek Kłusowski ma na koncie już ponad pół tysiąca koncertów. Pisał też dla innych, m.in. Dody czy Ewy Farnej. "Po tamtej stronie" to płyta z niebanalnymi tekstami. Jest poważnie, choć brzmieniowo bywa skocznie.

Do współpracy muzyk zaprosił Macieja Sawocha, Marcina Kuczewskiego i Michała Wasilewskiego. W kompozycjach pomogli mu m.in. Daria Zawiałow i Michał Kush oraz Jack Moore. Arek powiedział w audycji "Między Słowami", że dzięki tej płycie uwierzył w siebie.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski - 'Droga' (okładka płyty) Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski - 'Droga' (okładka płyty) mat. pr.

Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski - Droga

Kolejna rockowa pozycja w zestawieniu. Często z odniesieniami do amerykańskiego brzmienia, nieraz z Nashville. Patrycja Markowska zdradziła zresztą w Radiu TOK FM, że wraz z jej ojcem Grzegorzem Markowskim inspirowała się m.in. The Black Keys. Zaznaczyła, że nigdy nie robiła takiej muzyki. Cieszy się, że ta jej tytułowa droga nie jest tak bardzo oczywista.

Oprócz skojarzeń ze Stanami, nie zabraknie ducha klasycznego polskiego rocka. Tekst do jednego utworów napisał w 7 i pół minuty jeden z najbardziej kultowych polskich artystów. Kto? I o który chodzi utwór? Posłuchajcie rozmowy!

Okładka płyty Darii Zawiałow pt. 'Helsinki' Okładka płyty Darii Zawiałow pt. 'Helsinki' fot. Piotr Porębski, wyd. Sony Music Polska

Daria Zawiałow - Helsinki

Najbardziej przebojowa płyta pierwszego półrocza. Zrobiona przede wszystkim w duecie z Michałem Kushem, współautorem sukcesu debiutanckiego krążka "A Kysz!", ale nie zapomnijmy o Piotrze "Rubensie" Rubiku, który również był bardzo zaangażowany w pracę nad albumem.

"Helsinki" to kolejny bardzo udany krok w drodze artystycznej Darii. Jest inaczej i lepiej. Płyta świetnie sprawdza się koncertach. A te wychodzą Darii i zespołowi doskonale. Wydawnictwo promują hity "Nie dobiję się do Ciebie", "Szarówka" i "Hej Hej!".

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Wojtek Sokół Wojtek Sokół materiały promocyjne

Sokół - Wojtek Sokół

Jedna z najbardziej oczekiwanych płyt roku. Pokryła się złotem, zanim trafiła sprzedaży. Pierwszy solowy album Sokoła w jego ponad 20-letniej działalności artystycznej, z gościnnym udziałem m.in. Igo, Leny Osińskiej i duetu PRO8L3M. Wśród producentów utworów są MOMO, Magiera i Dryskull.

Sokół powiedział w programie "Między Słowami", że zależało mu na tym, żeby płyta brzmiała najbardziej ponadczasowo, bez sezonowego efekciarstwa. Producentem wykonawczym albumu jest Rafał Grobel.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

PRO8L3M - 'Widmo' (okładka płyty) PRO8L3M - 'Widmo' (okładka płyty) mat. pr.

PRO8L3M - Widmo

PRO8L3M to nie tylko muzyka i rap. Lubię to, co jest wokół niego. Ten dziwny i mroczny entourage. Świat, o którym, mam nadzieję, będę mógł kiedyś porozmawiać, bo mam wrażenie, że Steez83 i Oskar czerpią z przeróżnych kultur.

PRO8L3M odwiedził Martę Perchuć-Burzyńską i w audycji "Kultura Osobista" opowiedział o pracy nad płytą oraz o współpracy z WWF.

Okładka płyty zespołu MoMo pt. 'Różowy / Niebieski' Okładka płyty zespołu MoMo pt. 'Różowy / Niebieski' Wydawnictwo Agora

MoMo - Różowy / Niebieski

W dużym uproszczeniu "Różowy / Niebieski", drugi album MoMo, to fajny pop. To naprawdę fajna płyta. I najładniej wydana, bo przeglądając książeczkę, mam wrażenie, jakbym miał przed sobą pięknie wydany modowy album. To zasługa Łukasza Aksamita.

Większość tekstów napisał Igor Spolski, jeden z moich ulubionych tekściarzy, który umiejętnie bawi się słowem. Na "Różowym / Niebieskim" Igor chyba pierwszy raz pisz utwory poważne. W tytułowym utworze usłyszycie Pablopavo, a w teledysku do piosenki "Zajmij się mną" zobaczycie m.in. Roberta Biedronia i jego partnera życiowego Krzysztofa Śmiszka, prywatnie brata wokalistki Anny Ołdak. A Anię znacie z wielu reklam. Jest lektorką i głosem polskiego Google'a. Jak sama przyznaje, prowadzi do celu.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Okładka płyty Misi Furtak pt. 'Co przyjdzie?' (Wydawnictwo Agora) Okładka płyty Misi Furtak pt. 'Co przyjdzie?' (Wydawnictwo Agora) fot. Krzysztof Nowak

Misia Furtak - Co przyjdzie?

Drugi po "EPce" solowy album basistki i wokalistki zespołu tr?s.b, nagrodzonego Paszportem Polityki. "Co przyjdzie?" to inna płyta w dorobku Misi Furtak. Spokojna, nieraz baśniowa, ale i chwilami psychodeliczna czy nawet trip-hopowa (utwór "Skończy się"). Z drugiej strony artystka przyznała w programie "Między Słowami", że najnowszy album jest kontynuacją tego, co robiła w poprzednich wcieleniach.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Okładka płyty Sorry Boys pt. 'Miłość' Okładka płyty Sorry Boys pt. 'Miłość' fot. Mateusz Stankiewicz / wyd. Mystic Production

Sorry Boys - Miłość

"Najbardziej osadzona w tu i teraz" - tak najnowszy album Sorry Boys opisała w audycji "Między Słowami" Bela Komoszyńska. Otwierający płytę utwór "Jesteś pragnieniem" jest początkiem trwającej 40 minut podróży podzielonej na 11 części o różnych aspektach tytułowej miłości. Wśród głównych wątków są: ciąża Beli i narodziny Bianki.

Muzycznie nie jest już tak "barokowo", ale wciąż bogato. Nie zabrakło oryginalnych instrumentów, których poszukiwaniem zajmuje się Tomasz Dąbrowski z zespołu, prywatnie partner życiowy Beli Komoszyńskiej. Więcej o nich w podcaście.

Hania Rani - 'Esja' (okładka płyty) Hania Rani - 'Esja' (okładka płyty) mat. pr.

Hania Rani - Esja

Pierwsza solowa płyta współzałożycielki popularnego duetu tęskno. Powstawała w Reykjaviku, Warszawie i Amsterdamie. Najbardziej zmysłowa w zestawieniu. Działa szczególnie na wyobraźnię, jest wyjątkowo obrazowa. Słuchając tego albumu, widzę promienie słońca przebijające się do pustego pokoju ("Eden"), wiatr kołyszący łąkę ("Sun"), deszcz padający za oknem paryskiego mieszkania ("Pour Trois" - zbieżność przypadkowa) czy moknięcie w deszczu ("Glass" a la Yann Tiersen). Musicie tę płytę "zobaczyć"!

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Fisz Emade Tworzywo - 'Radar' (okładka płyty) Fisz Emade Tworzywo - 'Radar' (okładka płyty) mat. pr.

Fisz Emade Tworzywo - Radar

Kolejna udana płyta superduetu Waglewski-Waglewski czyli Bartosza "Fisza" i Piotra "Emade". Promujący wydawnictwo singiel "Dwa ognie" jest szczerze mówiąc zmyłą, bo to jedyny tak organiczny utwór na "Radarze". Jest zarazem przejściem ze żwawszej części w spokojniejszą. To również muzyka drogi.

Fisz przyznał w programie "Między Słowami", że podróż jest dla niego bardzo inspirująca. Jeden z utworów traktuje o zasypianiu za kierownicą. Zresztą sen i bezsenność są na płycie odmienione przez wszystkie przypadki. Album promuje obecnie singiel "Jestem w niebie". Moim faworytem są "Wolne dni".

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Bitamina - Kwiaty i Korzenie (okładka płyty) Bitamina - Kwiaty i Korzenie (okładka płyty) mat. pr.

Bitamina - Kwiaty i Korzenie

"Kwiaty i Korzenie" chwyciły mnie dopiero po drugim, może trzecim przesłuchaniu. Początkowo płyta wydawała mi się trochę dziwna. Nie jest to zarzut - płyty z opóźnionym zapłonem potrafią tworzyć trwalszą i silniejszą relację z odbiorcą. Tak jest w przypadku najnowszego krążka Bitaminy.

Mateusz Dopieralski, jeden z liderów zespołu, powiedział w Radiu TOK FM, że jest na tej płycie kolorowo, choć stylistycznie słuchać więcej odniesień do poprzednich albumów. Murowanym hitem jest singiel "Poka jak u Ciebie tańczą", z gościnnym udziałem GrubSona, Jareckiego i Schrotta. Pomimo weselszych utworów "Kwiaty i Korzenie" to Bitamina również najbardziej serio ze wszystkich.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Mrozu - Aura (okładka płyty) Mrozu - Aura (okładka płyty) wyd. Gorgo Music

Mrozu - Aura

Jeśli dla Was Mrozu to cały czas "Miliony monet", to najwyższa pora zrobić format Waszej muzycznej pamięci. Muzyk pokazał swoje nowe oblicze już na jego poprzednim krążku "Zew". "Aura" jest kontynuacją tej przemiany.

Do współpracy Mrozu zaprosił Dryskulla i Marcina Borsa. To im zawdzięczamy jej idealne brzmienie. Bogate i wielowarstwowe. Jest tak dopieszczone, że bardziej już się po prostu nie da. Oczywiście wciąż czuć fascynację amerykańską muzyką lat 60. i 70., głównie soulem, rock and rollem i psychodelią, ale nie jest to żałosna "polska odpowiedź na...". Świetne są również teksty, napisane ze wsparciem Rasa. Na płycie znajdziecie hity takie jak "Napad" czy tytułowa "Aura". Smaczków jest dużo więcej. Gęsiej skórki można dostać już podczas słuchania otwierającego album utworu "Chcę do Ciebie wrócić", garściami czerpiącego z Breakoutu. Moim osobistym faworytem jest "Gdybym wiedział". To utwór doskonały.

Posłuchajcie całej płyty, bo jest różnorodnie. Mrozu powiedział w audycji "Między Słowami", że "Aura" zaskakuje z kawałka na kawałek. To mój zdecydowany numer 1 w zestawieniu. Najczęściej słuchany album pierwszej połowy 2019 roku.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

DOSTĘP PREMIUM