Platini chwali Ukrainę: "Wiele się tutaj zmieniło". Teraz Polska...

Pochwały płyną na temat Ukrainy z ust Michela Platiniego. Szef UEFA kończy dziś dwudniową inspekcję u naszego partnera przy organizacji Euro 2012naście.

- Wiele się zmieniło. Ukraińskie władze wykonały naprawdę znakomitą pracę i nie widać już praktycznie większych problemów. Oczywiście wciąż istnieje wiele małych problemów, ale to wszystko idzie w dobrym kierunku - mówił we Lwowie wyraźnie zadowolony Platini.

Stadiony

Jeśli chodzi o stadiony, UEFA nie ma do Ukrainy praktycznie żadnych zastrzeżeń. Od ponad roku w użyciu są obiekty w Charkowie i Doniecku, jeszcze w tym roku otwarte zostaną te w Kijowie i Lwowie - Przede wszystkim zwracam uwagę na stan murawy. Miliony widzów, które obejrzą mecze we Lwowie, zobaczą jeden obrazek: boisko - przypomniał Michel Platini.

Sportową inaugurację stadionu we Lwowie zaplanowano na 15. listopada; Ukraina zagra wtedy z Austrią. 28. października, w ramach imprezy otwarcia, zaśpiewa natomiast Bryan Adams. Z kolei otwarcie stadionu w Kijowie już 8. października uświetni Shakira.

Infrastruktura

Małe problemy, o których wspominał we Lwowie Michel Platini, to przede wszystkim brak wystarczającej liczby miejsc hotelowych i niedostatecznie dobra komunikacja miejska. Tylko w Doniecku organizatorzy zapewnili w tej chwili około trzech tysięcy pokoi, podczas gdy na półfinał będą ich potrzebować około pięć i pół tysiąca.

Nie ma natomiast żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o lotniska. We Lwowie kończy się właśnie budowa nowego terminala - to tam lądował Platini - rozbudowywane są także lotniska w Kijowie i Doniecku (koniec prac zaplanowano na początek przyszłego roku).

Teraz inspekcja w Polsce

Na koniec swojej dwudniowej wizyty na Ukrainie Michel Platini zje obiad z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, a wieczorem będzie już w domu.

A jak taka inspekcja wypadnie w Polsce, przekonamy się za dwa tygodnie - szef UEFA przyjedzie do Gdańska 11. października. W planie wizyty ma też Poznań, Wrocław, Warszawę i Kraków, w którym 13. października odbędzie się losowanie par barażowych Euro 2012.

DOSTĘP PREMIUM