Szybka reakcja polskich władz: "Oburzający błąd Obamy", ?Tusk rano zajmie stanowisko"

W nocy do wpadki Baracka Obamy, który podczas uroczystości powiedział o "polskich obozach śmierci", odnieśli się przedstawiciele polskich władz. "Biały Dom przeprosi za oburzający błąd. Premier Tusk rano zajmie stanowisko" - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski.

"Polski obóz śmierci". Wielka wpadka Obamy>>

"Szkoda, że doniosłą uroczystość przyćmiła ignorancja i niekompetencja" - dodał Sikorski.

"Premier pilnie poprosił szefa MSZ i ambasadora w USA o pełną informację w sprawie wystąpienia prezydenta Obamy" - napisał z kolei na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś. "Oczekujemy na szybką i zdecydowaną reakcję administracji Stanów Zjednoczonych. Jutro przed południem oświadczenie premiera" - dodał.

Na uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA. Opisując historię Karskiego, Obama stwierdził, że Karski, zanim został przerzucony na Zachód, został przemycony do warszawskiego getta i "polskiego obozu śmierci", by "zobaczył na własne oczy zagładę Żydów" [i mógł o niej opowiedzieć Aliantom - przyp. red.].

Kichająca małpa, piekielny robak... - nowe gatunki 2011 roku [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM