Igor Janke po 20 latach rzuca dziennikarstwo. "Na rynku mediów dzieje się dużo złego, idę do biznesu"

"Model biznesowy, który sprawiał, że mediom opłacało się być uczciwym, rzetelnym i bezstronnym, kończy się. Następuje cywilizacyjna zmiana. Wyciągam z tego wnioski" - napisał na swoim blogu Igor Janke. Twórca platformy Salon24.pl oświadczył tym samym, że rzuca dziennikarstwo.

"Podjąłem jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Po 20 latach ostatecznie odchodzę z dziennikarstwa. Postanowiłem wykorzystać zdobyty do tej pory kapitał i doświadczenia do pracy publicznej i działalności biznesowej" - czytamy na blogu Igora Janke.

W notce twórca platformy Salon24.pl przyznał, że jednym z powodów, dla których zdecydował się zmienić zawód, są standardy. "Dziennikarstwo przestaje pełnić rolę, do której zostało powołane. Misja, która w mojej pracy była zawsze ważna, jest na coraz dalszym miejscu w niemal wszystkich redakcjach" - pisze. Przyznaje też, że obecnemu dziennikarstwu w Polsce coraz dalej do modelu, który on sam uważa za "ideał" - "anglosaskiego modelu zdystansowanego, rzetelnego, bezstronnego przyglądania się działaniom władzy i tłumaczeniu tego, co dzieje się na świecie".

Droga wyjścia? Biznes

Igor Janke podziękował wszystkim, z którymi do tej pory współpracował, zapewnił też, że platforma blogowa, którą stworzył, będzie istniała dalej. A czym on sam będzie się zajmował? Doradztwem komunikacyjnym oraz kierowaniem think tankiem Instytut Wolności.

Przez 20 lat pracy w mediach Janke współpracował z wieloma redakcjami - był redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej, dziennikarzem "Rzeczpospolitej", prowadzącym "Poranki" Radia TOK FM; prowadził autorskie programy w TVP oraz TV Puls, pisał także do tygodnika "Uważam Rze".

DOSTĘP PREMIUM