TNS Polska: PO odzyskuje prowadzenie. Znaczna przewaga nad zjednoczoną prawicą

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, zdecydowaną wygraną odniosłaby Platforma Obywatelska, która od czerwca zyskała w sondażach 10 punktów procentowych. Na partię rządzącą głos oddałoby 34 proc. badanych, a na zjednoczoną prawicę - 28 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP1.

W najnowszym badaniu prowadzi PO z poparciem 34 proc. ankietowanych. PiS, Solidarna Polska i Polska Razem uzyskały natomiast 28 proc. głosów badanych. Do Sejmu weszłyby też SLD (9 proc. głosów) oraz Kongres Nowej Prawicy i PSL (po 5 proc.).

Sondaż TNS Polska dla 'Wiadomości' 1Sondaż TNS Polska dla "Wiadomości" 1 Fot. Red.

Sondaż TNS Polska dla "Wiadomości" TVP 1, przeprowadzony w dniach 4-5 września na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków

W porównaniu do czerwcowego sondażu wynik PO jest wyższy o 10 punktów procentowych PiS, które występowało w tamtym badaniu samodzielnie, zanotowało 3-procentowy spadek.

Wynik SLD wzrósł o 1 punkt, wynik ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego to spadek o 5 punktów, a rezultat PSL nie uległ zmianie.

Poza Sejmem znalazłaby się partia Janusza Palikota - jego ugrupowanie otrzymało jedynie 2 proc. poparcia, co oznacza dwupunktowy spadek w porównaniu z czerwcowym badaniem.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków

Badanie dla "Wiadomości" TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4-5 września na próbie 1000 Polaków. Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach - miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane, której partii przekazać poparcie - stanowiły 759. Badanie objęło preferencje spontaniczne i wspomagane (wspomagane dotyczą osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały "nie wiem, na którą partię głosować").

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

TOK FM PREMIUM