Dworak: Ustawa medialna PiS cofa nas o 26 lat. Jaka jest stawka? "Niezależność mediów albo jej brak"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - To, co się teraz dzieje, jest zaprzeczeniem całego kierunku 26 lat demokratycznych zmian w polskich mediach - zaznaczył Jan Dworak w Przedpołudniu Radia TOK FM. - Wolność posiadania własnych poglądów i wypowiadania ich w sferze publicznej to źrenica demokracji - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Jeśli ktokolwiek chce te prawa zawłaszczać - jest źle. najgorzej, jeśli robią to rządzący - ocenił.
Ustawa medialna przygotowana przez posłów PiS jest w tej chwili przedmiotem gorącej debaty w Sejmie. Projekt przewiduje m.in., że prezes i członkowie zarządów TVP i PR mają być powoływani bezpośrednio przez ministra skarbu. Obecnie leży to w gestii KRRiT, powołującej rady nadzorcze mediów publicznych.
- Wiadomo, jaka jest różnica między konkursami na członków władz mediów publicznych a zupełnie samodzielnym, niczym nieskrępowanym wyborem tych władz przez ministra - stwierdził Dworak. - To jest kolosalna różnica, zamykająca się w dwóch słowach: niezależność mediów albo jej brak - podkreślił.
"Nowelizacja zburzy dystans mediów od rządu"
Prezes TVP Janusz Daszczyński wysłał wczoraj list do marszałka Sejmu w sprawie nowej ustawy. Zaznaczył w nim, że "pozbawienie KRRiT kompetencji wobec mediów publicznych nie znajduje żadnego uzasadnienia i pozostaje w sprzeczności z jej konstytucyjną rolą".
"Proponowane rozwiązania pozostają w sprzeczności z podstawową ideą dokonaną w latach 90. XX w. przekształcenia mediów państwowych w publiczne, które mają cechować się wewnętrznym pluralizmem i zachować wyraźny dystans od aktualnego dysponenta politycznego, w szczególności od rządu", napisał Daszczyński. Jednocześnie podkreślił, że projekt nowelizacji, poddając media publiczne bezpośredniej kontroli rządowej, zniszczyłby "system buforów", oddzielający je od świata polityki.
- Albo media będą publiczne, albo PiS cofa nas o 26 lat - powiedział Dworak. - Media kierowane przez siłę rządzącą już w Polsce były. Nie było to dobre doświadczenie i nie chciałbym tego powtarzać - zaznaczył przewodniczący KRRiT.
-
Wysłał pytania do spółki Skarbu Państwa i skończył przed sądem. "Po wyborach mam szereg obaw"
-
Lech Wałęsa w szpitalu. "Trafił mnie"
-
Transmisja z pogrzebu Natalii z Andrychowa. Burza wokół decyzji TVN24. Stacja się tłumaczy
-
Brejza ma swoją teorię ws. płyty z Pegasusa. "Sama się nie złamała"
-
Jarosław Szymczyk odchodzi "na bogato". Brejza ustalił wysokość emerytury szefa KGP
- Tak minął dzień. 5 grudnia 2023
- Warszawa. Awantura w szkole. Bili się i szarpali w toalecie. Potem jeden wyciągnął nóż
- Z laborantki w Ukrainie na motorniczą w Katowicach. "Pomyślałam, że to jakiś znak"
- AI z różnych perspektyw i "chiński obwarzanek". Recenzja trzech książek [BIBLIOTECHA]
- Co Tusk zrobi z Banasiem? Dziennikarka wspomina przyjęcie u prezydenta