Co, jeśli ustawa Stop Aborcji wejdzie w życie? Prof. Dębski: Przestanę leczyć. Dlaczego moje dzieci mają zostać bez ojca?

W Poranku Radia TOK FM Maciej Głogowski czytał fragmenty rozmowy z ginekologiem Romualdem Dębskim. - Zupełnie sobie nie wyobrażam, jak to będzie - wyznał "Gazecie Wyborczej" lekarz.


Cały wywiad w poniedziałkowej

.

W Poranku Radia TOK FM Maciej Głogowski, zastępując strajkującą Dominikę Wielowieyską, przytaczał wywiad "Gazety Wyborczej" z prof. Romualdem Dębskim.

- Jak będzie pan leczył, jeśli wejdzie w życie projekt komitetu Stop Aborcji zakazujący aborcji z jakiejkolwiek przyczyny i wprowadzający karalność wszystkich uczestników aborcji, czyli ciężarnej kobiety i lekarza? - pytała szefa Kliniki Ginekologii i Położnictwa Szpitala Bielańskiego w Warszawie Agnieszka Kublik.

- Przestanę leczyć. Nie będę podejmował ryzykownych decyzji, za które może mi grozić więzienie. Dlaczego moje dzieci mają zostać bez ojca? - odparł Dębski.

"Jak to 'bezpośrednie zagrożenie' ocenić?"

Co z ratowaniem życia kobiet w ciąży? - Będę czekał, aż pacjentka będzie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia - powiedział lekarz. -. I pewnie część pacjentek uda się mi uratować - dodał.

- Cały czas się zastanawiam, jak to "bezpośrednie zagrożenie" ocenić. Teraz to wiem, ale gdyby prawo się zmieniło, to już nie wiem, co będzie - wyznał. - Czy czekać z otwieraniem brzucha na decyzję sądu, czy operować? Zupełnie sobie nie wyobrażam, jak to będzie, bo nigdzie na świecie nie karze się za leczenie zgodne z wiedzą medyczną - zaznaczył Dębski.

DOSTĘP PREMIUM