Kard. Nycz: Ws. projektu Ordo Iuris doszło do "przekroczenia granic'' na ''niższych szczeblach''

Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii zmiany przepisów aborcyjnych. Kardynał Nycz przyznaje jednak, że ''na niższych szczeblach'' doszło do ''przekroczenia granic''. - Podpisy pod projektem (Ordo Iuris) zbierano w wielu parafiach, co mogło stworzyć wrażenie, że Kościół go popiera - mówi w 'Rz'.

Kardynał Nycz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” ubolewa, że dochodzi do protestów ulicznych. Dopytywany przez dziennikarza wyjaśnia, że chodzi mu m.in. o Czarny Marsz - manifestacje głównie kobiet sprzeciwiających się zaostrzaniu i tak ostrego prawa regulującego przerywanie ciąży.

Nycz powtarza, że rolą biskupów nie jest stanowienie prawa, a ewangelizacja. - Na pytanie, którego często mi stawiają: czy Kościół włączy się w wypracowanie kompromisu, odpowiadam, że nie - powtarza metropolita warszawski.

To zaskakujące słowa, jeśli przypomnimy sobie, że tzw. kompromis aborcyjny został wypracowany w 1993 roku przez Episkopat i rząd. Efektem są przepisy, które dopuszczają legalną aborcję tylko w trzech przypadkach - jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa, jeśli zagrożone jest życie kobiety lub płodu lub kiedy płód jest nieodwracalnie uszkodzony.

Kościół nauczający zastrzega sobie - i myśmy to wielokrotnie w komunikatach podkreślali - prawo do oceny tego, co zrobili ustawodawcy. To jest moim zdaniem prawo, którego pozbawić nas nie można

- uważa kardynał Nycz.

- Natomiast nie może być po naszej stronie, biskupów i księży, preferowania czy podsuwania politykom rozwiązań dotyczących kwestii stanowionego prawa. Co oczywiście nie oznacza, że po naszej stronie nie ma oczekiwania, by także prawo, choć nie jest jedynym sposobem ochrony życia, było optymalne i najlepiej służyło ludzkości - wyjaśnia kard. Nycz.

Pytany o to, czy Kościół nie za bardzo ingeruje w kwestie światopoglądowe odpowiada. - To nie jest wtrącanie się, ale kwestia oceny tego, co zostało wypracowane. Nie doszukiwałbym się tu niczego więcej -stwierdza.

Wiosną pojawiły się pierwsze wieści o tym, że fundamentaliści z Ordo Iuris przygotowali projekt zakazujący aborcji i kar więzienia dla kobiet, które jej dokonają. Episkopat wystosował list do wiernych o tym, że obowiązujący „kompromis” niewystarczająco chroni życie. Dolało to oliwy do ognia i rozpoczęła się seria ogólnopolskich protestów.

Kardynał Nycz zarzeka się, że „nie było” żadnych nacisków biskupów na polityków w kwestii ochrony życia. Przyznaje jednak, że „pewne granice przekraczaliśmy, wychodziliśmy poza swoją rolę”.

O co chodzi? - W kwestii karalności kobiet jako biskupi jasno przedstawialiśmy swoje stanowisko, ale nie było ono respektowane na poziomie niższym. Podpisy pod konkretnym projektem (Ordo Iuris - red.) zbierano w wielu parafiach, co mogło stworzyć wrażenie, że Kościół go popiera - wyjaśnia kardynał, ale nie precyzuje, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

I dalej: Od biskupów oczekuje się zajęcia stanowiska, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie, że społeczeństwo w kampanii wyborczej uzyskało pewne i jasne obietnice. Teraz trudno się dziwić, że po stronie obrońców życia jest oczekiwanie, że coś w tej kwestii zostanie zrobione, poprawione - kończy Nycz.

 Cały wywiad w najnowszej „Rzeczpospolitej”

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (275)
Kard. Nycz: Ws. projektu Ordo Iuris doszło do "przekroczenia granic'' na ''niższych szczeblach''
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 107 razy 63

  Takich slow oczekiwalem madre przenikliwe rozumejace iz KK jest nadal filarem Polskosci ktore przeciez wspoltworzyl. Ludziom z Ordo udalo sie jedno - doprowadzic do niepokojow spolecznych w kwestii ktora zostsla juz przepracowana i moim zdaniem jest wzorcowym rozwiazaniem dla pasntw, ktore aspiruja do miana cywilizowanych. Panstwo wyjelo aborcje z czesci socjalu i choc aborcje odbywaja sie to dokonywane sa indywidualnie. Koszt aborcji ktory wszedl w sfere konsumpcji indywidualnej okazal sie bardziej edukacyjny niz tysiace prelekcji ulotek i akcji miliona fundacji, bo jak przy algorytmie backpropagation, siec najlepiej sie uczy gdy wygenerujemy bol i w zyciu jest nie inaczej. Kardynal Nycz i episkopat myslac dalekosieznie w kategoriach panstwa i narodu od tysiaca wykazal gleboka madrosc.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 81 razy 63

  Obrzydliwe słowa w ustach katolickiego duchownego. Jak można tak kluczyć, politykować w sprawie obrony życia niewinnych dzieci? Czy Kościół zgnił aż tak bardzo, że nie mogą liczyć na wsparcie nawet jego?

 • wiceherszt

  Oceniono 67 razy 63

  Nie wiem, komu ten pan chce wcisnąć bajeczki o "przekraczaniu granic w parafiach". Przecież czegoś takiego nie kupią nawet ludzie, którzy zazwyczaj wierzą w inne historyjki pana w bereciku...

  I co? Nagle w ściśle zhierarchizowanej, feudalnej instytucji, gdzie nawet pierdnąć nie idzie bez wiedzy biskupa nagle takie masowe obywatelskie nieposłuszeństwo? W kilku tysiącach parafii zbierane są podpisy a "góra" niczego nieświadoma? Nie no, fajnie. Takim ciapciakom można będzie wcisnąć, że na tacę to ludziska rzucają cukiereczki, stąd to nagłe zmniejszenie strumienia szeleszczącej gotóweczki, płynącej z parafii do skromnych biskupich chatynek....

 • smok61

  Oceniono 87 razy 63

  Zmienia się ...
  Właściwie, zmieniają się prawa i obowiązki Pasterza.
  Kiedyś kościół widział swoją rolę w naganianiu, dojeniu i często unicestwianiu swoich owiec.
  Dzisiaj , zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka , kościół zaczyna uczyć się nowej roli.
  Podąża za owcami wierząc w ich instynkt, jednocześnie wskazuje na niebezpieczeństwa określonych ścieżek.
  No cóż ...co się stało to się nie odstanie .
  Czasy Franciszka ...i drogi powrotnej nie ma. :)))

 • pachikun

  Oceniono 34 razy 32

  Nasz polski bohater narodowy, Tadeusz Kościuszko, w swoim liście do księcia Adama Czartoryskiego, w 1814 roku wyrazil sie jasno o tej organizacji:

  Widzieliśmy rządy despotyczne, posługujące się religią, sądząc że będzie to najsilniejszym oparciem dla władzy, wówczas wyposażono w jak największe bogactwa kapłanów kosztem nędzy ludzkiej, przyznawano im oburzające przywileje, sadzając ich nawet obok tronu, słowem, tak dalece nie poskąpiono klerowi przywilejów, dóbr i bogactw, że z tego powodu połowa narodu cierpi i jęczy w biedzie, podczas gdy on wcale nie pracując, opływa we wszystko”. (…) kapłani zawsze będą korzystali z ciemnoty ludu, z jego przesądów i będą posługiwali się religią (bądźcie tego pewni) jak maską, pod którą kryje się hipokryzja i zbrodniczość ich poczynań”

  czy jest obecnie inaczej? I czy nie czas pogonic ta przezarta do cna korupcja i hipokryzja organizacje, ktora z chrzescijanstwem niewiele ma wspolnego?

 • sorrry

  Oceniono 25 razy 23

  Najśmieszniejsze jest to, że ten cały wrzask ma na celu obronę status quo, które i tak jest jedną z najdalej posuniętych ustaw antyaborcyjnych na świecie. Ładnie tu widać jak postępuje faktyczna klerykalizacja Polski - tego co dwadzieścia kilka lat temu było uznawane za brutalną agresję na wolność osobistą kobiet, dziś trzeba bronić bo zawiera resztki tej wolności. Kościół jest instytucją mającą świadomość dwóch tysięcy lat pasożytniczego istnienia a naczelną zasadą dla każdego pasożyta jest niedoprowadzanie swojego żywiciela do stanów ostatecznych bo gdy ginie żywiciel, pasożyt zazwyczaj dzieli jego los. Dlatego przy zbyt mocnym oporze Kościół się wycofuje, mówiąc o zbyt gorliwych "dołach partyjnych", ale tak na prawdę wygrywa, bo legalne usunięcie ciąży stanie się prawdopodobnie w najbliższym czasie w Polsce i tak niemożliwe - żaden lekarz nie podejmie się tego dla "świętego" spokoju:)

 • hotin

  Oceniono 131 razy 17

  Kraj który zapomniał gdzie tkwią jego korzenie ,skończy tak jak GW i jej lewactwo!

 • freewma

  Oceniono 20 razy 14

  Wyjaśnienie jest proste: w Polsce pojawił się nowy nuncjusz i zaczął odwracać tę rzekę szlamu i gnoju płynącą epidiaskopu. List wzywający do zaostrzenia już i tak absurdalnie surowego prawa zdecydowanie zwiększał nacisk wywoływany w mediach narodowych i parafiach przez fundamentalistów z Ordo Iuris.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX