A gdyby wybuchła wojna? Polacy gotowi do walki za wolność naszą i waszą. 70 proc. chce bronić Litwy, Łotwy i Estonii [SONDAŻ]

30 proc. badanych w razie ataku na Polskę natychmiast zgłosiłoby się do walki, 23 proc. uciekłoby z kraju - wynika z badania IBRiS.

71 proc. Polaków jest zdania, że w przypadku agresji na państwa bałtyckie Polska powinna udzielić im wsparcia militarnego - w 2015 r. podobnie myślało 63 proc. Natomiast w razie ataku na Polskę 30 proc. badanych natychmiast podjęłoby się jej obrony, 11 proc. czekałoby na powołanie do wojska. Tak wynika z badania IBRiS, które opublikowała "Rzeczpospolita".

W ciągu półtora roku od ostatniego takiego badania zmienił się w Polsce rząd, zaczęto formować Wojska Obrony Terytorialnej, a na szczycie w Warszawie zapowiedziano rozmieszczenie batalionów NATO w krajach bałtyckich i w Polsce.

87 proc. poświęciłoby dla ojczyzny drobne sumy pieniędzy

23 proc. respondentów w przypadku napaści szukałoby schronienia poza granicami kraju. 87 proc. pytanych przez IBRiS poświęciłoby dla ojczyzny drobne sumy pieniędzy, a 44 proc. - życie lub zdrowie. W tym drugim przypadku widać różnice między sympatykami poszczególnych partii - najczęściej takie postawy deklarują zwolennicy Kukiz'15 (78 proc.), PO (53 proc.) i PiS (45 proc.). Najrzadziej - wyborcy Nowoczesnej (25 proc.) i Razem (34 proc.).

Badanie metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) przeprowadzono we wrześniu 2016 r. na próbie 1100 osób.

 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (45)
A gdyby wybuchła wojna? Polacy gotowi do walki za wolność naszą i waszą. 70 proc. chce bronić Litwy, Łotwy i Estonii [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • maruda.marudna

  Oceniono 14 razy 6

  To może TokFM zasponsoruje nakręcenie filmu s-f o ataku na kraje nadbałtyckie.

 • pytlarro

  Oceniono 21 razy 5

  te 23% to akurat wyborcy PO/nowoczesnje i tej czerwonej, ktorej nazwy nie wypowiadamy bo jestesmy kulturalnymi ludzmi

 • rastablaster

  Oceniono 13 razy 5

  Fajny sondaż :). Metodologia ta sama co wyprognozowała "miażdżące zwycięstwo" Killery Clinton?

 • andrzejadamski1

  Oceniono 9 razy 5

  Będzie bronić OTK - a plecaki z wojska uciekną

 • kurnadziad

  Oceniono 3 razy 3

  O tak, na pewno! Będę uważnie obserwować, jak te małe, pryszczate, faszystowskie patałachy ukrywają sie pod spódnicą siostry, mamy, babci, zony i kogo tam jeszcze znajdą w spódnicy.... Bo drzeć pryszczatą mordę w kominiarze na demonstracji to kazdy z nich potrafi, ale żeby tak jechać w miejsca, gdzie im strzelą w tę pryszczatą mordę, to juz niewielu się zdecyduje. Założycie się???? HA,HA!

 • Oceniono 7 razy 1

  Ludziom dobrze się gada czego by to nie zrobili jak wybuchnie wojna. Prawda jest taka, że ci najwięksi chojracy zniknęliby jako pierwsi wraz z politykierami wywołującymi zawieruchę. Zobaczyliby pierwsze ludzkie strzępy na polu walki i wyprute flaki zaraz by im rura zmiękła...

 • tomaselli

  0

  Najpierw trzeba byloby zlikwidowac wewnetrznych wrogow Polski na uslugach obcych , nieprzyjaznych Polsce panstw, i wcale nie mam na mysli Rosji !

 • zero-cin

  0

  Kogo Polska chce zaatakować, że przygotowuje pod to propagandowy grunt?

 • ablewski1961nz

  0

  Wie ktoś jaki procent społeczeństwa służył w podziemnych formacjach zbrojnych, wszelkiej maści, w czasie drugiej wojny światowej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX