"Kim jesteś, żeby pluć na Michnika i Komorowskiego? Cóżeś zrobił dla ukochanej Polski? Ryczałeś 'raz sierpem, raz młotem'? To jest Twoja zasługa?"

"Kto to jest ten Twój mityczny 'lewak'? Co uczynił Ci gej?" - pyta Jan Hartman "Prawdziwych Polaków". "Odłącz się od zakompleksionej, szowinistycznej, złej Polski. Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!" - apeluje.

"Machanie flagami nikogo patriotą nie czyni. Zwłaszcza gdy macha nią przeciwko komuś, na znak wykluczenia i wrogości" - pisze na swoim blogu Jan Hartman.

"Patriotą jest ten, kto udziela się społecznie, pomaga innym, uczestniczy w życiu publicznym, a jak trzeba - naraża się na szykany. I może nim być niezależnie od tego, czy jego poglądy są prawicowe czy lewicowe, czy jest wierzący czy nie" - uważa filozof.

"Nie musisz nikogo kochać. To wolny kraj"

"Nie kochasz Michnika albo Wałęsy? A wiesz coś o ich działalności? O wyborach, których musieli dokonywać, o trudnościach, które musieli pokonywać?" - pyta Hartman. I sam odpowiada: Pewnie nie wiesz i nie za bardzo masz ochotę o tym czytać".

"Nie musisz nikogo kochać. To wolny kraj" - podkreśla bioetyk. "Ale przynajmniej szanuj starszych, którzy za komuny siedzieli, drukowali i roznosili ulotki, protestowali, strajkowali. - szanuj niezależnie od tego, czy są dziś za tym, czy za tamtym, za tą czy inną partią" - dodaje.

"Cóżeś takiego zrobił dla ukochanej Polski?"

"Kim jesteś, by szydzić i obrażać Michnika, który za walkę z komuną siedział bodajże pięć lat w więzieniu, albo Komorowskiego, który przez całe lata narażał się, działając w konspiracyjnych organizacjach i wydawnictwach (zresztą prawicowych)?" - pyta Hartman.

"Kim jesteś, żeby pluć na nich? Cóżeś takiego zrobił dla ukochanej Polski? Maszerowałeś? Ryczałeś 'raz sierpem, raz młotem'? To jest ta Twoja zasługa? Jakaż to zasługa? A kto to jest ten Twój mityczny 'lewak'? Co uczynił Ci gej?" - ciągnie.

"Ty właśnie, tak bardzo do nich podobny, jesteś największym wrogiem"

"Pomyśl tylko o tych, co myślą o sobie podobnie jak Ty i Twoi koledzy, ale przydarzyło się im być Ukraińcami, Rosjanami, Litwinami, Niemcami" - apeluje Hartman. Dodaje, że "oni też są 'narodowcami' i marzą o wielkiej Ukrainie i dumnej Litwie. Dla nich Ty właśnie, tak bardzo do nich podobny, jesteś akurat największym wrogiem".

"Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!"

"Polska jest tam, gdzie normalni ludzie, różni ludzie. Jest, niestety, również tam, gdzie narodowcy" - zauważa filozof. Ale tam, jego zdaniem, jest "Polska chora, zakompleksiona, szowinistyczna, zła".

"Odłącz się od niej. Chodź z nami, chodź z tą całą resztą, z tą gigantyczną większością, która nie jest 'narodowcami' i dla której utożsamianie polskości i patriotyzmu z nacjonalizmem jest żałosnym absurdem" - zachęca Hartman. "Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!" - dodaje.

Cały tekst można przeczytać tutaj.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (209)
"Kim jesteś, żeby pluć na Michnika i Komorowskiego? Cóżeś zrobił dla ukochanej Polski? Ryczałeś 'raz sierpem, raz młotem'? To jest Twoja zasługa?"
Zaloguj się
 • Oceniono 44 razy 28

  Norodowcem nie jestem, PISowcem nie jestem, jestem liberałem i ateistą.
  Dla mnie liberalizm to:

  Państwo obywatelskie tzn. takie gdzie ostatnie słowo maja obywatele a nie elity,
  oraz indywidualne prawa obywatela są na pierwszym miejscu.
  Wolność, szczególnie wolność słowa.
  Wolny rynek
  indywidualizm (w przeciwieństwie do kolektywizmu).

  Kiedy Michnik walczył z komuną, wspomagał solidarność i siedział w więzieniu, owszem był patriotą, walczył o to by oligarchiczna komunistyczna anty-obywatelska władza upadła a Polacy odzyskali wolność.

  Dzisiaj Agora pod wodzą Michnika walczy z wolnością słowa, promuje cenzurę pod propagandowym hasełkiem "zakazu mowy nienawiści".
  Promuje przyjmowanie muzułmańskich najeźdźców pod propagandowym hasełkiem "pomocy uchodźcom" (epidemia gwałtów, zamachów terrorystycznych, pedofilii).
  youtube.com/watch?v=wJkFQohIKNI&t
  Oraz promuje totalitarną lewicową wersję feminizmu (wysokie obcasy).

  Dlatego dzisiaj Michnika i tych którzy walczą z wolnością słowa (PO, Nowoczesna, Razem, Agora, feministki, Krytyka Polityczna itp. ) nie mogę uznać za patriotów.
  Do tego grona antypatriotów również muszę dopisać biskupów, którzy również walczą z wolnością słowa w imię "zakazu obrazy uczuć religijnych"... jutro mogą to wykorzystać Islamiści do walki z krytyką Islamu.

  Naród jest wolny tylko kiedy każdy z obywateli ma zapewnione maksimum wolności.
  Rosjanie, Koreańczycy z Korei Północnej, czy Kubańczycy nie są wolnymi narodami, mimo że nie są okupowane, są pod tyranią dyktatorów odbierających im władzę.

  To moja definicja patriotyzmu, walka o indywidualną wolność obywatela i prawo do samostanowienia.

 • sunim

  Oceniono 52 razy 22

  Jak w filmie Barei. Co się tu dzieje, w imię Ojca, i Syna... Zmiany zmiany, zmiany.

  Tym razem odcinek: żyd ze środowiska ekstremistów lewackich uczy Polaków patriotyzmu.
  Kto przegapił wcześniejsze? Gazeta Wyborcza upamiętnia Powstanie Warszawskie, Gronkiewicz donosi na własną rodzinę za wyłudzenie wyszabrowanej kamienicy, KOD świętuje Dzień Niepodległości...

  Kto, wie, może w tym roku nawet okaże się w GW, że Boże Narodzenie to już nie tylko wypasiona wyżerka z prezentami i światełkami. I GW zacznie uczyć jak świętować właściwie Boże Narodzenie.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 75 razy 17

  Żyd plujący na mój kraj chce mnie uczyć patriotyzmu :-)))) Ale jaja. Coś jakby Hitler z wykładem o antysemityzmie.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 50 razy 16

  A kim jest Michnik, by pluć i rzygać na miliony Polaków i ich zdanie?

 • masofrev

  Oceniono 30 razy 12

  Lewacy nie są mityczni. Lewak to każdy, kto próbuje odebrać moje obywatelskie wolności (w szczególności wolność słowa) w imię wyimaginowanego "postępu społecznego". Lewak to ktoś, kto próbuje urządzać MÓJ świat według JEGO wizji. Lewak to ktoś, dla kogo nie istnieją elementarne wartości: prawda, własność, sprawiedliwość, wolność, małżeństwo i próbuje zamienić je na polityczną poprawność, własność społeczną, sprawiedliwość społeczną, związki partnerskie.

 • westgreg

  Oceniono 39 razy 11

  Zgadzam się z profesorem - różnorodność Polski to jej zaleta. Ideologia "jedna dupa jedna głowa" nigdy się w tym kraju nie przyjmie (dlatego podnoszeniem łba przez nacjonalistyczną hydrę średnio poważnie traktuję). Jakkolwiek nie bardzo rozumiem tego szacunku z definicji. Nie należy oceniać osoby, ale jej czyny. Jasne jest, że to co robili Michnik z Komorowskim w czasie komuny było dobre, ale nie może mi to przesłaniać oceny ich bieżących czynów (bo niby dlaczego). Jak któryś zacznie namawiać do mordowania narodowców/Rosjan/czy kogo tam jeszcze, to mam to pochwalać, bo przecież "za komuny siedzieli, drukowali i roznosili ulotki, protestowali, strajkowali" ?! Czy mam chwalić sanację za obranie kierunku na dyktaturę (i takie a nie inne podejście do zagrożenia niemieckiego), bo przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości ?!

 • pastozukk

  Oceniono 34 razy 10

  patriotyzm to m.in działanie na korzyść ojczyzny - a przecież sprzeciw wobec całego tego płciowego eksperymentowania i tolerowania abstrakcyjnych zachowań seksualnych - np przebieranie za kobiety albo pokazywanie innych niestandardowych zachowań seksualnych jako czegoś normalnego - jest szkodliwe dla zbiorowości.
  Dla każdego kto ma choć trochę rozumu to jest prosta droga do postępującej degeneracji społeczeństwa. dodać do tego inne nieudane eksperymenty jak np multikulti - no, nie rozumiem jak ktokolwiek mający na myśli dobro ludzi w swoim kraju mógłby do tego zachęcać. Tu nawet nie chodzi o patriotyzm, tylko zwykły realizm.

 • swobodan1

  Oceniono 30 razy 10

  Przesyłam pozdrowienia dla przyrodniego brata Adama Michnika - Stefana
  Michnika zbrodniarza okresu stalinowskiego, który ukrywa się w Szwecji !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX