"Kim jesteś, żeby pluć na Michnika i Komorowskiego? Cóżeś zrobił dla ukochanej Polski? Ryczałeś 'raz sierpem, raz młotem'? To jest Twoja zasługa?"

"Kto to jest ten Twój mityczny 'lewak'? Co uczynił Ci gej?" - pyta Jan Hartman "Prawdziwych Polaków". "Odłącz się od zakompleksionej, szowinistycznej, złej Polski. Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!" - apeluje.

"Machanie flagami nikogo patriotą nie czyni. Zwłaszcza gdy macha nią przeciwko komuś, na znak wykluczenia i wrogości" - pisze na swoim blogu Jan Hartman.

"Patriotą jest ten, kto udziela się społecznie, pomaga innym, uczestniczy w życiu publicznym, a jak trzeba - naraża się na szykany. I może nim być niezależnie od tego, czy jego poglądy są prawicowe czy lewicowe, czy jest wierzący czy nie" - uważa filozof.

"Nie musisz nikogo kochać. To wolny kraj"

"Nie kochasz Michnika albo Wałęsy? A wiesz coś o ich działalności? O wyborach, których musieli dokonywać, o trudnościach, które musieli pokonywać?" - pyta Hartman. I sam odpowiada: Pewnie nie wiesz i nie za bardzo masz ochotę o tym czytać".

"Nie musisz nikogo kochać. To wolny kraj" - podkreśla bioetyk. "Ale przynajmniej szanuj starszych, którzy za komuny siedzieli, drukowali i roznosili ulotki, protestowali, strajkowali. - szanuj niezależnie od tego, czy są dziś za tym, czy za tamtym, za tą czy inną partią" - dodaje.

"Cóżeś takiego zrobił dla ukochanej Polski?"

"Kim jesteś, by szydzić i obrażać Michnika, który za walkę z komuną siedział bodajże pięć lat w więzieniu, albo Komorowskiego, który przez całe lata narażał się, działając w konspiracyjnych organizacjach i wydawnictwach (zresztą prawicowych)?" - pyta Hartman.

"Kim jesteś, żeby pluć na nich? Cóżeś takiego zrobił dla ukochanej Polski? Maszerowałeś? Ryczałeś 'raz sierpem, raz młotem'? To jest ta Twoja zasługa? Jakaż to zasługa? A kto to jest ten Twój mityczny 'lewak'? Co uczynił Ci gej?" - ciągnie.

"Ty właśnie, tak bardzo do nich podobny, jesteś największym wrogiem"

"Pomyśl tylko o tych, co myślą o sobie podobnie jak Ty i Twoi koledzy, ale przydarzyło się im być Ukraińcami, Rosjanami, Litwinami, Niemcami" - apeluje Hartman. Dodaje, że "oni też są 'narodowcami' i marzą o wielkiej Ukrainie i dumnej Litwie. Dla nich Ty właśnie, tak bardzo do nich podobny, jesteś akurat największym wrogiem".

"Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!"

"Polska jest tam, gdzie normalni ludzie, różni ludzie. Jest, niestety, również tam, gdzie narodowcy" - zauważa filozof. Ale tam, jego zdaniem, jest "Polska chora, zakompleksiona, szowinistyczna, zła".

"Odłącz się od niej. Chodź z nami, chodź z tą całą resztą, z tą gigantyczną większością, która nie jest 'narodowcami' i dla której utożsamianie polskości i patriotyzmu z nacjonalizmem jest żałosnym absurdem" - zachęca Hartman. "Nie bądź 'narodowcem'. Bądź Polakiem!" - dodaje.

Cały tekst można przeczytać tutaj.

TOK FM PREMIUM