"Episkopat przyznał się do błędu. Pierwszy raz" - ks. Boniecki o intronizacji Jezusa na króla Polski

Choć w 2008 r. Episkopat uważał, że "ogłaszanie Chrystusa Królem Polski jest niewłaściwe i niepotrzebne", to teraz z celebrą i w obecności prezydenta Dudy intronizuje Jezusa na króla Polski. - Dla kogo zobowiązania wobec Boga będą wiążące? - zastanawia się ks. Boniecki.

„Ogłaszanie Chrystusa Królem Polski jest niewłaściwe, niepotrzebne, niezgodne z myślą Episkopatu” – napisali polscy biskupi 16 marca 2008 r. W 2012 r. jeszcze uważali, że: ''Nie trzeba Chrystusa ogłaszać Królem, wprowadzać Go na tron (...) konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi, oddanie mu swojego życia''.

Ale zmienili zdanie.

Już w styczniu bp Andrzej Czaja oświadczył: „Stwierdziliśmy, że uznanie przez wspólnotę ojczysta panowania Jezusa Chrystusa nad nią jest teologicznie dopuszczalne”.

- Episkopat przyznał się do błędu. Nie uczynił tego nawet po tym, jak po aresztowaniu Prymasa Wyszyńskiego w deklaracji z 28 września 1953 r. odciął się od Prymasa - pisze w „Tygodniku Powszechnym” ks. Adam Boniecki.

W sobotę odbędzie się intronizacja Jezusa na Króla Polski. W uroczystościach w sanktuarium w Łagiewnikach weźmie też udział prezydent Duda.

Ks. Boniecki pisze, że wydarzenie to jest radosne dla ludzi wierzących. I przyznaje, że trzeba gruntownie wyjaśnić, czym ten akt różnić się będzie od wcześniejszych intronizacji m.in. z 1997 r. na Jasnej Górze, sierpnia 2000 r. w Świebodzinie czy w 2003 roku w Koluszkach.

- Może te intronizacje uznano za zbyt lokalne? - zastanawia się ks. Boniecki. I pyta: kto może skutecznie intronizacji dokonać „w imieniu narodu” - zastanawia się duchowny. - Obawiam się, że są Polacy, którzy mogą nie czuć się reprezentowani, nawet przed Panem Jezusem, przez nasz Episkopat i osoby zgromadzone 19 listopada w Łagiewnikach - pisze Boniecki.

- Akt wyraża uznanie i przyjęcie królewskiej władzy Jezusa nad Polską, a w dalszym ciągu zobowiązanie podporządkowania prawu Bożemu całego życia osobistego, rodzinnego i narodowego. Dla kogo te wobec Boga podjęte zobowiązania będą rzeczywiście wiążące - pyta ks. Boniecki.

Szostkiewicz: Polska pod rządami PiS staje się katolickim państwem narodu polskiego

Cały tekst w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (458)
"Episkopat przyznał się do błędu. Pierwszy raz" - ks. Boniecki o intronizacji Jezusa na króla Polski
Zaloguj się
 • pedromatero

  Oceniono 139 razy 55

  Widać, ze wielebnemu ks. Bonieckiemu na starość przytępiał słuch, wzrok, o chyba.też logiczne (teologiczp\pastoralne) myślenie. Nie rozróżnia kultu miejscowego/lokalnego od ogólnospołecznego! A już na pewno nie zna postanowienia Episkopatu (albo udaje) odnośnie tego aktu, który w krótce będzie miał miejsce w Kościele polskim! Księże Boniecki, chyba już czas poświęcić więcej czasu na medytacje i modlitwę a nie wypisywać wątpliwej treści teksty!

 • wrb.gazeta

  Oceniono 154 razy 46

  A kiedy intronizacja Michnika na króla Polski?
  Ma co prawda silną konkurencję - Lech Wałęsa (Bolesław II Wielki) - ostatnio nawet Trumpa zainspirowałi tym zmienił bieg historii świata
  Jest też Kijowski - dowodca polowy z odziałami partyzanckimi z weteranów co jeszcze ojczulka Stalina pamiętają (średnia wieku 75 lat)

 • vald

  Oceniono 44 razy 40

  Na króla? A dlaczego od razu nie na cesarza? Wszak cesarz nad królestwami panuje.
  A na króla można by przy okazji intronizować Jarosława .K. Wice królem mogłaby zostać któraś z jego marionetek.
  To dopiero była by siła moc w narodzie potęgująca.

 • jackreacher

  Oceniono 31 razy 29

  A nowym godlem Polski bedzie "Monkey Christ"

 • joankb

  Oceniono 29 razy 27

  Nie uważam żadnego jezusa za króla. I proszę (albo żądam) żeby oszaleli katolicy wyznania rzymskiego na zawsze i od dziś się po prostu odpie...li.
  Nie macie prawa do mojego życia i nigdy mieć nie będziecie. Rzygam waszym jezuskiem.

 • borow4

  Oceniono 24 razy 20

  sku...synow z sekty katolickiej juz calkowicie pojebalo
  Chrystusa Zyda juz raz ukoronowali korona cierniowa
  a to co sie teraz odbywa to zwykle balbochwalstwo
  Mojzesz by musial zrobic z tym porzadek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX