W sądach spada liczba wniosków o podwyższenie alimentów. Efekt 500 plus?

Wnioski o podwyższenie alimentów to przed sądem normalna procedura. Rodzic występuje o to wtedy, gdy dziecko ma większe potrzeby materialne albo gdy wiadomo, że znacząco poprawiła się sytuacja finansowa drugiej strony. Jak wynika z obserwacji sądów rejonowych na Lubelszczyźnie, wniosków o wyższe alimenty jest jednak mniej niż przed rokiem. - Rodzice mają 500 plus i prawdopodobnie to im wystarcza - słyszymy.

- Nie występuję o podwyższenie alimentów, bo nie chcę się z byłym mężem przed sądem kłócić. Wiadomo, że sam z siebie żadnej podwyżki na dzieci nie da. Musiałabym udowadniać, że ma lepszą pracę i o wiele lepiej zarabia, ale nie idę do sądu. Mam co miesiąc na troje dzieci dodatkowe 1500 zł i zdecydowałam, że nie będę się z nim użerać - mówi pani Ewa, samotna matka. Takich jak ona jest więcej, a widać to w sądowych statystykach. 

Liczby pokazują, że zmiany są spore

Dla przykładu: w Sądzie Rejonowym Lublin Zachód w II i III kwartale ubiegłego roku wniosków o podwyższenie alimentów było ponad 400, w analogicznym okresie tego roku - niespełna 300.

Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim to jeszcze większy spadek: ubiegły rok - 250 spraw o zasądzenie i podwyższenie alimentów, a w tym roku - tylko 134. Duże spadki są też w sądach w Puławach czy w Świdniku.

Ludzie nie idą do sądu po pieniądze

- Rzeczywiście, w większych sądach zaobserwowano widoczny spadek wpływu spraw dotyczących zasądzenia czy podwyższenia alimentów. Można przypuszczać, że ma to związek ze świadczeniem wychowawczym. Część osób, które dostają świadczenie 500 plus zrezygnowało z dochodzenia podwyższenia alimentów od osób, które są do tego zobowiązanie - mówi sędzia Ewa Bazelan, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sprawy łatwe, ale stresujące

Sędzia przyznaje, że sprawy o podwyższenie alimentów z prawnego punktu widzenia są proste, ale emocjonalnie - niejednokrotnie bardzo skomplikowane. - Dlatego, że na sali rozpraw spotykają się często strony, które są skonfliktowane i których problem tkwi między innymi w samym spotykaniu się i wzajemnych kontaktach - przyznaje sędzia. Prawdopodobnie z tego powodu część kobiet (rzadziej mężczyzn), które dostają alimenty na dziecko, rezygnuje z sądowej batalii o większe pieniądze. Wychodzą z założenia "daruję sobie kolejną walkę, skoro mam 500 plus i jakoś sobie radzę".

Alimenty to nie wszystko. Mniej też wniosków o zasiłki celowe

Rodziny, które mają 500 plus rzadziej występują też o wsparcie socjalne do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. - Pracownicy zaobserwowali już, zwłaszcza w okresie powakacyjnym, że jest mniejsza liczba wniosków o pomoc jednorazową w postaci zasiłków celowych - mówi Magdalena Sudół, rzecznik lubelskiego MOPR.

Jak słyszymy, zasiłek celowy to pieniądze w różnej wysokości, przyznawane na konkretny cel, np. na zakup ubrań na okres jesienno-zimowy czy na opał.

W lubelskim MOPR mniejsze jest też zainteresowanie dofinansowaniem do obiadów dla dzieci. - Ta tendencja była już widoczna w wakacje, bo w czasie wakacji na obiady zapisało się zaledwie nieco ponad dwadzieścioro dzieci. A w ubiegłym roku było ich ponad sto, więc jest różnica - dodaje Sudół.

Jeśli chodzi o sytuacje zamiany rodzinom świadczenia 500 plus na inną formę wsparcia, np. talony czy bony - w Lublinie był do tej pory jeden taki przypadek. Nie wiązał się z alkoholem w rodzinie i wydawaniem pieniędzy na zakup piwa czy wódki. Powód był zupełnie inny. Rodzic wydawał świadczenia na dziecko w automatach do gry, bo jest uzależniony od hazardu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
W sądach spada liczba wniosków o podwyższenie alimentów. Efekt 500 plus?
Zaloguj się
 • myslacy45

  Oceniono 34 razy 8

  To chyba dobrze że ludzie nie skaczą sobie tak do gardeł jak wcześniej.

 • awitold

  Oceniono 27 razy 7

  O proszę, mamy następna grupę poszkodowanych przez 500+. To pazerni adwokaci gotowi skrócić każdą rodzinę dla swojego zysku. A tu się rodzicom nie opłaca i giga z makiem...

 • jozbieszczad

  Oceniono 27 razy 5

  Oczywiście wybór Trumpa to też "wina" 500 + ?

 • quarto

  Oceniono 29 razy 1

  No i to jest dowód na to że zamiast tatusia na wychowanie dziecka łożymy Ja Pan Pani i Całe Społeczeństwo a alimenciarze mają się coraz lepiej

 • boo-boo

  0

  Wychodzi na to, że na cudze dzieci płaci podatnik, a nie rodzice :)

 • 0

  Za 500+ powinien być Trybunał Stanu za propagowanie socjalizmu. Lepiej dajcie ludziom zarobić i zmniejszcie podatki, to tego typu programy nie będą potrzebne. A tak, to tylko państwo zadłużacie. Coś czuję, że to wasza pierwsza po latach i ostatnia kadencja w Sejmie, jako obóz rządzący. Powiem krótko na koniec. Jeśli w Polsce nie zjawi się w końcu obóz myślący o Polsce, np Wolność, to ja widzę upadek Polski za 10 lat max.

 • benek231

  Oceniono 4 razy -2

  No to teraz alimenciarze powinni Kaczora w kuper calowac.

 • drugiepietro

  Oceniono 20 razy -4

  Jednym słowem, emeryci, renciści, podatnicy ciężko harujący na wypłatę 1500 zł oraz wszyscy inni podatnicy płacą na utrzymanie dzieci różnych dzieciorobów, 3w tym takich, którzy opływają w dostatki.

 • mjunhy

  Oceniono 18 razy -4

  podział jest taki że ci co mają dzieci to są za a ci co nie mają dzieci są przeciw
  i z emeryturami jest podobnie
  ci co mają przywileje emerytalne są za a ci co muszą pracować do starości są przeciw
  każdy o coś walczy a sprawiedliwości niema

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX