Sąd: "Zdjęła krzyż, była dyskryminowana". Prokuratura: "Nie była. Jest apelacja". Było polecenie z góry

Aż dwie apelacje wpłynęły do Sądu Okręgowego w Opolu w sprawie o dyskryminację na tle światopoglądowym. Chodzi o nauczycielkę z Krapkowic, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim i - co potwierdził sąd pierwszej instancji - doznała w związku z tym wielu upokorzeń. Jedną z apelacji dość nieoczekiwanie złożyła prokuratura z Opola, bo dostała polecenie z góry.

Nauczycielka matematyki, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim w szkole w Krapkowicach i była za to napiętnowana przez dyrektorkę i innych nauczycieli, we wrześniu wygrała w sądzie z pracodawcą. Szkoła, zgodnie z wyrokiem, miała jej zapłacić 5 tysięcy złotych odszkodowania. Miała też zamieścić przeprosiny na łamach lokalnej prasy.

Na razie do tego nie doszło, bo pełnomocnik szkoły złożył w sądzie apelację. Obecny dyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach Mariusz Znamiec nie chciał rozmawiać o motywach takiej a nie innej decyzji. W rozmowie z nami stwierdził jedynie, że miał takie prawo.

Apelacja szkoły nie jest jednak jedyna

Drugą złożyła Prokuratura Okręgowa w Opolu. Jest to o tyle zaskakujące, że prokuratura nie uczestniczyła w tym procesie, to był proces przed sądem cywilnym. - Prokurator Okręgowy w Opolu na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniósł apelację od wyroku sądu pierwszej instancji - powiedziała nam Lidia Sieradzka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Śledczy uznali, że nie może być mowy o dyskryminacji pani Grażyny. - Prokurator nie zgadza się ze stwierdzeniem sądu, że doszło do dyskryminacji na tle światopoglądowym. Sprawa nie dotyczyła bowiem kwestii światopoglądowych, ale kwestii prawidłowości rozwiązania konfliktu przez pracodawcę, który powstał w szkole po zdjęciu krzyża przez powódkę, pomiędzy nią a grupą nauczycieli - mówi rzeczniczka prokuratury. Jak ustaliliśmy, zdaniem śledczych sąd nie wziął pod uwagę faktu, że to pani Grażyna zdejmując krzyż przyczyniła się do powstania konfliktu.

Sprawa krzyża na forum Rady Pedagogicznej. Jak "lincz"

Prokurator nie zgadza się też ze stwierdzeniem sądu, że sprawę zdjęcia krzyża można było omówić w kameralnym gronie, a nie na forum Rady Pedagogicznej. Jak usłyszeliśmy, dyrektorka miała prawo poruszyć ten temat na posiedzeniu grona nauczycielskiego, ponieważ wnioskowali o to sami nauczyciele. Zdaniem prokuratury, nie było mowy o molestowaniu pani Grażyny przez grono pedagogiczne - a tak właśnie uznał sąd. Chodzi o molestowanie jako formę dyskryminacji, rozumiane jako np. szydzenie z kogoś, wyśmiewanie, szykanowanie. Zdaniem prokuratury, dyrektorka szkoły nie zrobiła nic złego, korzystała ze swoich dyrektorskich uprawnień, bo - tak twierdzą śledczy - chciała załagodzić konflikt, który powstał po zdjęciu krzyża.

Dyrektor składa apelację. "Jak mu nie wstyd!"

- Jestem zniesmaczona postępowaniem mojego dyrektora, który nie potrafi wziąć odpowiedzialności za to wszystko, co mnie również - a może przede wszystkim - z jego strony spotkało. Był przecież wówczas zastępcą dyrektorki i osobiście angażował się w prześladowanie mnie. To on, wraz z innymi nauczycielami, pisał skargę zawierającą niedorzeczne absurdalne zarzuty, by dyrektorka miała pretekst do udzielenia mi upomnienia - mówi pani Grażyna. - Jak mu nie wstyd składać apelację! Jestem naprawdę oburzona - mówi nasza rozmówczyni. Jest też zaskoczona przystąpieniem do sprawy prokuratury z Opola.

Pani Grażyna uczy w Krapkowicach matematyki. Nigdy nie było krzyża w pokoju nauczycielskim, ale gdy w lutym 2013 roku miał przyjechać biskup, krzyż zawisł. Matematyczki nie było wtedy w szkole, miała dłuższy urlop zdrowotny. Po powrocie podjęła decyzję, że krzyż zdejmie. Nie kryje, że nie chodzi do kościoła, nie jest katoliczką i nie chciała symbolu wiary w swoim miejscu pracy. Początkowo nikt nie zauważył, że krzyża nie ma, ale powieszono go z powrotem. Zdjęła ponownie. Sprawa zatoczyła szersze kręgi: była słynna rada pedagogiczna, na której zdjęcie krzyża nazwano kradzieżą, grożono policją. Matematyczka czuła się napiętnowana - wtedy, ale także później. I dlatego poszła do sądu.

DOSTĘP PREMIUM