Federa pisze list otwarty do MEN. Martwi się zmianami w edukacji seksualnej. Ostro krytykuje ekspertkę i jej "ideologiczną narrację"

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w liście otwartym upomina MEN, że jest zobowiązany prowadzić rzetelną edukację seksualną. Dodatkowo też dopytuje o kontrowersyjną ekspertkę - prof. Urszulę Dudziak

- Zespół Pomocy Prawnej wyraża zaniepokojenie zmianami zachodzącymi w zakresie edukacji seksualnej w polskich szkołach. Język używany podczas lekcji (edukacji seksualnej), jak i dobór tematów noszą znamiona stereotypizacji i patriarchalności - pisze w liście do minister Anny Zalewskiej Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny to jedna z bardziej znanych organizacji, które w Polsce zajmują się prawami kobiet do samostanowienia, a także promują zdrowe i bezpieczne życie seksualne młodzieży.

Zdaniem autorów listu nauczycielom brakuje kwalifikacji i kompetencji, bywają zawstydzeni tematami z zakresu seksualności człowieka i unikają poruszania takich zagadnień podczas zajęć. Nie mówi się o różnych orientacji seksualnych, aborcji, antykoncepcji awaryjnej i przemocy seksualnej.

Krytykują ekspertkę

Zespół Pomocy Prawnej Federacji wymienia z nazwiska ekspertkę MEN odpowiedzialną za opracowanie podstawy programowej podręcznika do zajęć “wychowanie do życia w rodzinie”.

Prof. Urszula Dudziak - bo o niej mowa - słynie z kontrowersyjnych, niemerytorycznych wypowiedzi. Do mediów przebiły się jej teorie na temat tego, że: ''następstwem antykoncepcji są zdrady i rozwody" ,że „stosowanie prezerwatywy i stosunek przerywany powoduje raka piersi, a kobieta pozbawiona dobroczynnego wpływu nasienia choruje”.

- Treści prezentowane przez dr hab. Urszulę Dudziak w dotychczasowych publikacjach oraz wypowiedziach publicznych odbiegają od aktualnej wiedzy na temat seksualności człowieka. Dr hab. U. Dudziak publicznie prezentuje poglądy, które nie są neutralne światopoglądowo, (...) narzucają konkretną ideologiczną narrację, co stoi nie tylko w sprzeczności z najnowszą wiedzą medyczną na temat seksualności człowieka, współczesnych metod antykoncepcyjnych, ale również z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa.

Nie edukacja, tylko indoktrynacja

Zdaniem autorów listu: ''Opracowana podstawa programowa nie odpowiada ani potrzebom młodzieży i rodziców, ani prawnym standardom krajowym i międzynarodowym przedmiotu, kierując go na tory treści silnie zideologizowanych i mających niewiele wspólnego z aktualną wiedzą o seksualności człowieka. Zespół apeluje o włączenie w prace przygotowawcze nad podręcznikiem niezależnych światopoglądowo ekspertów za zakresu seksuologii, ginekologii i psychologii.

Cały list do przeczytania TUTAJ>>

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
Federa pisze list otwarty do MEN. Martwi się zmianami w edukacji seksualnej. Ostro krytykuje ekspertkę i jej "ideologiczną narrację"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 31 razy 27

  Zamknie się dotacje dla organizacji, a oszczędzone środki przeznaczy na jedynie słuszne działania. Kalendarzyk małżeński (dla dwunastolatek w sam raz), pogadanki o niepokalanym poczęciu. Będą nam rodzić dziewczyneczki na chwałę narodu i prezesa. Zawsze to okazja do radości... te chrzty, te pogrzeby...

 • elsu

  Oceniono 26 razy 22

  Mnie zawsze zastanawiało jak można kogoś, kto wierzy że 900 letni facet wpakował wszystkie zwierzęta świata na łódkę nazywać profesorem.

  Ramen!

 • lubiedobrze

  Oceniono 22 razy 20

  Ciekawe skąd Pawłowicz bierze nasienie, że tak zdrowo wygląda?
  Naprawdę chciałbym aby PiS rozpoczął ogólnopolską kampanię na rzecz dobroczynnego wpływu nasienia. Przecież profilaktyka tańsza niz leczenie. A ilu prawicowych frustratów mogłoby się odstresować. O ile fizjologia pozwoli oczywiście.

 • ochujek

  Oceniono 26 razy 18

  Ale śliczna panienka z tej Dudziak. Na pewno ma ostre rwanie i bogate doświadczenie seksualne. Skoro ekspertka...

 • kurnadziad

  Oceniono 22 razy 18

  A cóż to: wojciech cejrowski przebrany za kobietę??? Oj, nieładnie, panie wojtku, nieładnie... Taki to z pana katolik? A tu nagle takie figle i zabawy...

 • Paweł Mi

  Oceniono 19 razy 17

  Brak męskiego nasienia wywołuje problemy wzroku, wytrzeszcz oczu i deformację twarzy. Zobaczcie taką Dudziak, Pawłowicz czy Kaczyńskiego :D

 • derwitz

  Oceniono 19 razy 17

  Jest nawet jeszcze piękniejsza od Pawłowicz. A z wypowiedzi wynika, że dorównuje jej intelektem a nawet nieco przewyższa. Podziwiam PiS-dzielstwo, że potrafi z tak niekwestionowanym talentem gromadzić w swoich szeregach takie okazy, o które na całym świecie biją się najlepsze ogrody zoologiczne.

 • cezar85

  Oceniono 22 razy 14

  im większy oszołom, tym lepszy ekspert

  proponuję aby chazan połączył siły z tym dżenderem ze zdjęcia

 • loki_fraud

  Oceniono 15 razy 13

  Czytam te wpisy i widzę, że jednokomórkowe istoty komentujące artykuł wyłapały jedynie fakt (doprawdy wyjątkowo istotny dla meritum), że Federa nie wygląda jak Galadriela. Równie dobrze mógłbym poradzić, żeby obejrzeli sobie facjaty Piotrowiczówny, Sobeckiej Rafalskiej i innych przedstawicielek jedynie słusznej opcji. A może by tak ustosunkować się do pierd spod pachy Dudziakowej ze zrytym przez katolskie szamaństwo beretem. Prezerwatywa powodująca raka i zbawienny wpływ nasienia... Kosmos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX