''Paszporty Polityki''. Mocne akcenty polityczne na gali. Zabrakło ministra kultury. ''Szkoda, tu też jest Polska''

Wręczono ''Paszporty Polityki''. Podczas gali aluzji i szpil wbijanych władzy nie brakowało. Dodatkowo wręczający nagrodę w kategorii ''teatr'' zakleili sobie usta solidaryzując się z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Nagrody tygodnik przyznaje co roku. Redaktorzy ''Polityki'' nagradzają ''utalentowanych twórców, którzy działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy''. W tym roku do klasycznych dziedzin (film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna i popularna) dołączyła kultura cyfrowa. 

Rządzący nie przyszli

Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Po raz pierwszy transmitowana była przez TVN (w poprzednich latach przez TVP). Od początku było wiadomo, że aluzji będzie wiele. Redaktor naczelny tygodnika Jerzy Baczyński i Grażyna Torbicka witali tych, którzy przyszli ''mimo mrozu, smogu i ogólnie duszny i nieprzyjemny klimat wokół nas''.

Na uroczystości nie pojawili się przedstawiciele władzy (byli zaproszeni). - Nie witamy serdecznie przedstawicieli władz państwowych, bo nie przyszli - mówił prowadzący galę naczelny ''Polityki'' Jerzy Baczyński. - A szkoda, tu też jest Polska - dodała Grażyna Torbicka, a publiczność jej słowa przyjęła brawami.

- Kiedyś było tak, że artyści bojkotowali władzę, dziś to władza bojkotuje artystów - dodał Baczyński.

W żartach prowadzących nie brakowało aluzji politycznych. - Proszę państwa, jesteśmy salonem odrzuconych. Ale nie płaczemy - uspokoił Baczyński. - Władza zaczęła budować swój własny salon - stwierdził Baczyński.

To aluzja do listy, na którą wpisano osoby ''godne'' reprezentowania Polski za granicą. MSZ widzi jako ambasadorów naszego kraju Jerzego Targalskiego, Cezarego Gmyza czy Tomasza Terlikowskiego. - Na tej liście ze 150 laureatów Paszportów Polityków znalazłem ledwie kilka nazwisk, a i to w charakterze dekoracji - mówił Baczyński. - Te osoby, które się tam znalazły, a nie reprezentują prorządowej publicystyki poprosiły, by je z tej listy wymazać - zauważył red. Baczyński.

Nie zabrakło też aluzji o ''konkurencyjnej imprezie'', czyli m.in. miesięcznicy smoleńskiej, która w tym samym czasie odbywała się na niedalekim Krakowskim Przedmieściu.

- Powtarzamy, że polska kultura jest jedna i nie da się podzielić - dodał Jerzy Baczyński .

Solidarność z aktorami Teatru Polskiego

Przy wręczaniu Paszportu w kategorii ''teatr' zarówno Aneta Kyzioł oraz nagrodzona Anna Smolar mówiły o Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie od miesięcy aktorzy protestują przeciwko dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu. Podkreślali, że solidaryzują się z protestującym zespołem.

Reżyser teatralny Wiktor Rubin i dramatopisarka Jolanta Janiczak przy wręczaniu nagród zakleili sobie usta taśmą czarną , tak jak robią to aktorzy Teatru Polskiego po przedstawieniach. Podobnie zrobiła Anna Smolar.

Lista nagrodzonych:

Film: Jan P. Matuszyński, reżyser „Ostatniej rodziny” filmu opartego na historii rodziny Beksińskich.

Teatr: Anna Smolar za spektakl „Aktorzy żydowscy” w warszawskim Teatrze Żydowskim, „Dybuk” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy czy zrealizowaną w Centrum Nauki Kopernik „Henriettę Lacks”. 

Literatura: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, debiutantka. Paszport za książkę „Jak pokochać centra handlowe”. Z jednej strony to bezlitosny obrazem rodzicielstwa w Polsce, z drugiej – zapis rozpadu, nieradzenia sobie z życiem.

Sztuki wizualne: Daniel Rycharski. Zrobiło się o nim głośno, gdy we współpracy z okolicznymi mieszkańcami zrealizował kilkadziesiąt murali przedstawiających hybrydalne zwierzęta fantastyczne. Ukuto wówczas termin „wiejski street-art.”. Szerokim echem odbiła się realizacja osobliwego, grającego ze stereotypami na temat polskiej wsi „Pomnika Chłopa”. Od blisko dwu lat objeżdża on (jak święty obraz) polskie wsie i miasta. Angażując się w działania ruchu Wiara i Tęcza, zaprezentował również dokumentację mszy świętej odprawionej w Przystani Pielgrzyma LGBQT podczas tegorocznych ŚDM.

Muzyka poważna: Marzena Diakun. Debiutowała w 2002 r. z Filharmonią Koszalińską. Zdobyła II nagrodę na 59. Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu Praska Wiosna (2007 r.) oraz Srebrną Batutę na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012 r.). Od września 2015 r. jest dyrygentem asystentem w Orchestre Philharmonique de Radio France.

Muzyka popularna: Wacław Zimpel - klarnecista klasycznie wykształcony w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W Polsce znalazł oparcie w składzie klarnetowego kwartetu Ircha, sformowanego przez Mikołaja Trzaskę. W tym roku nominowany za solowy album „Lines”.

Kultura cyfrowa: Michał Staniszewski Od lat 90. współtworzy Studio Plastic o bardzo ciekawym rodowodzie, którym jest demoscena – społeczność artystyczna zajmująca się tworzeniem „cyfrowej sztuki czasu rzeczywistego”. W 2016 r. wydał grę „Bound”.

Wyróżnienie dla Kreatora Kultury otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski.

Za działalność artystyczną w roku 2016 nominowani byli:

Film: 1. Bartosz M. Kowalski, 2. Jan P. Matuszyński 3. Tomasz Wasilewski

Teatr: 1. Agata Duda-Gracz, 2. Paweł Sakowicz, 3. Anna Smolar

Sztuki wizualne: 1. Alicja Bielawska, 2. Roman Stańczak, 3. Daniel Rycharski

Literatura: 1. Stanisław Łubieński, 2. Natalia Fiedorczuk, 3. Zośka Papużanka

Muzyka poważna: 1. Krzysztof Bączyk, 2. Marzena Diakun, 3. Łukasz Dyczko

Muzyka popularna: 1. Taco Hemingway i Rumak, 2. Raphael Rogiński, 3. Wacław Zimpel

Kultura cyfrowa: 1. Piotr Iwanicki, 2. Michał Staniszewski, 3. 11 Bit Studios

DOSTĘP PREMIUM