Chcą wprowadzić całkowity zakaz aborcji "bocznymi drzwiami". Komisja petycji: Najpierw musi ocenić to premier

Komisja petycji, która ma prawo inicjatywy ustawodawczej, zajęła się dziś projektem całkowitego zakazu aborcji. Jednak posłowie zdecydowali, że kontrowersyjną propozycję powinna najpierw ocenić premier Szydło.

Od rana sejmowa komisja ds. petycji zajmowała się kolejnym projektem zakazującym przerywania ciąży. Petycję, wraz z załączonym do niej projektem nowelizacji ustawy, złożyła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ). Jak pisaliśmy, posiedzenie komisji miało się odbyć w czwartek 12 stycznia, ale z uwagi na wydarzenia w Sejmie zostało przełożone na dziś.

Po rozpoczęciu posiedzenia posłowie zdecydowali, że propozycję całkowicie zakazującą aborcji oraz stosowania antykoncepcji powinna najpierw ocenić premier. Dlatego też do Beaty Szydło skierują dezyderat z zapytaniem, co dalej z projektem.

- Prawdopodobnie PiS musiał, zgodnie z intencją prezesa Kaczyńskiego, wstrzymać tę debatę, aby nie zaostrzać ponownie nastrojów społecznych - ocenia tę decyzję Urszula Augustyn z PO.

Założenia projektu ws. zakazu aborcji

Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji poprzez wykreślenie przepisów określających, w jakich sytuacjach można jej dokonać (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, istnieje podejrzenie nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego). Wprowadza też m.in. zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antyimplantacyjnym. Przepis ten - jak tłumaczą autorzy projektu - ma zapełniać lukę mogącą się pojawić przy okazji potencjalnego dostępu do tzw. aborcji farmakologicznej.

Komisja petycji ma prawo inicjatywy ustawodawczej

Eksperci Instytutu Ordo Iuris podkreślają, że przyjęty tryb petycji jest właściwy do dalszego procedowania tego projektu - komisja bowiem dysponuje prawem inicjatywy ustawodawczej. Zgodnie z ustawą o petycjach obowiązkiem Sejmu jest rozpatrzenie petycji bez zbędnej zwłoki i poinformowanie wnioskodawcy o sposobie załatwienia sprawy.

TOK FM PREMIUM