'Jeżeli faktycznie Trump będzie podkopywał integrację europejską, to jak gdyby podawał Polskę Rosji na tacy'

Daniel Passent pełen obaw, w jaką stronę pójdzie polityka nowego prezydenta USA. I jak może się to odbić na Polsce.

- Jak taki wspaniały kraj, ostoja demokracji, symbol „wolnego świata”, mógł sobie wybrać takiego prezydenta – bufona, egocentryka, człowieka ociekającego złotem, bez doświadczenia w służbie publicznej, człowieka, którego nikt nie widział z książką w rękach? - zastanawia się na swoim blogu Daniel Passent.
Publicysta przyznaje, że zdaje sobie sprawę z wielu czynników, które wpłynęły na wybór Trumpa. - Potrzeba zmiany, rozwarstwienie, poczucie zagrożenia ze strony imigrantów, fala populizmu, bunt białych mężczyzn, rywalka będąca symbolem zasiedziałej elity władzy, bla, bla, bla... Wszystko to prawda, ale szkoda Ameryki. Być może Trump nie będzie gorszym prezydentem niż Nixon, Reagan i Bush Jr, ale na razie nic tego nie zapowiada - uważa publicysta.

Zdaniem Passenta wypowiedzi nowego prezydenta USA „muszą budzić niepokój”. - Jeżeli celem Trumpa jest zniszczenie Unii Europejskiej, to godzi on w podstawowy interes Polski. Bajdurzenie polityków PiS o Międzymorzu, Trójmorzu etc. to tylko nocne sny szaleńców. Jeżeli faktycznie Trump będzie podkopywał integrację europejską, to jak gdyby podawał Polskę Rosji na tacy. Polska musi być zakotwiczona na Zachodzie i to na Zachodzie zjednoczonym, a nie rozproszonym - uważa Passent.

Jak pisze Passent, Trump „podchodzi do NATO jak do przedsięwzięcia biznesowego”. - Wyznaje zasadę „America first”, która jest dobra dla wygrania wyborów (ale nie jako logika dla całego świata) - pisze Passent i zauważa, że Trump największe zagrożenie widzi w Chinach. A w Rosji widzi partnera. Jak zauważa publicysta to polityka Chin jest bardziej przewidywalna.

Cały wpis na blogu publicysty>>

Radio Tok FM i Tokfm.pl będą relacjonować dzisiejsze zaprzysiężenie prezydenta Trumpa. Dziś przez cały dzień na antenie relacje Doroty Warakomskiej, korespondentki radia TOK FM prosto z Waszyngtonu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM