"To żenujące, by Polacy zwalczali kandydaturę Polaka". Olechowski o wojnie PiS z Tuskiem

- Spodziewam się, że jednym z tych, którzy najenergiczniej starają się zmienić zdanie Polski na temat kandydatury Tuska jest Victor Orban - mówił w TOK FM Andrzej Olechowski. Wg byłego szefa MSZ, Angela Merkel nie poruszała w Polsce tematu przyszłości Tuska.

O tym, że temat wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej pojawił się podczas wizyty kanclerz Niemiec w Polsce, poinformował prof. Ryszard Legutko.

Wg relacji europosła PiS, Angela Merkel miała usłyszeć, że polskie władze nie poprą kandydatury byłego premiera. - Donald Tusk ponosi polityczną, na razie polityczną, odpowiedzialność za szereg spraw. W Polsce toczą się postępowania m.in. w sprawie Amber Gold. Jest w kręgu zainteresowania prokuratury. (...) Nie mówiąc o odpowiedzialności politycznej za katastrofę smoleńską, rozdzielenie wizyt i te wszystkie gierki z Putinem - stwierdził prof. Legutko w Polskim Radiu,

Zdaniem Andrzej Olechowskiego, zapewne to nie Angela Merkel wypytywała o Tuska. - to jest w sumie żenujące, że polscy przywódcy w sposób aktywny zwalczają kandydaturę Polaka na wysokie stanowisko - komentował w TOK FM.

Jak ocenił, jeśli temat w ogóle pojawił się podczas rozmów z Merkel, można to uznać za poszukiwanie przez PiS "sposobu na wyjście z twarzą z tej sytuacji".

- Z tego co słyszymy, za kandydaturą Tuska są wszyscy. Spodziewam się, że jednym z tych, którzy najenergiczniej starają się zmienić zdanie Polski, jest Victor Orban. Premier Węgier wiele Tuskowi zawdzięcza, zawsze był jego sojusznikiem. I zapewne cały czas jest zwolennikiem kandydatury Tuska - mówił Andrzej Olechowski w rozmowie z Maciejem Zakrockim w TOK FM.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się w maju. Były premier Polski nie kryje, że ma apetyt na kolejne 2,5 roku na tym stanowisku.

 

DOSTĘP PREMIUM