Staniszkis: Dla Kaczyńskiego idealnie byłoby więcej czytać i pisać, bo ma zaległości. I odpocząć

- Nie sądzę, aby Kaczyński miał dziś ochotę czy nawet siłę, znów być premierem - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prof. Jadwiga Staniszkis. - Nie widzi też powodu, by samemu się degradować. Bo dziś ma władzę bez żadnej odpowiedzialności - dodaje socjolog.

- Nie sądzę, aby Kaczyński miał dziś ochotę czy nawet siłę, znów być premierem. A co najważniejsze: nie widzi też powodu, by samemu się degradować. Bo dziś ma władzę bez żadnej odpowiedzialności - mówi prof. Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego".

- Politycy PiS zapowiadają, że chcą rządzić co najmniej dwie kadencje - mówi Jacek Gądek. - Dla Jarosława Kaczyńskiego idealnie to byłoby więcej czytać i pisać, bo ma tu duże zaległości. I odpocząć - stwierdza socjolog.

Jej zdaniem, polityka PiS to "wypadkowa wizji państwa samego prezesa i jego pesymistycznej oceny mentalności Polaków". - Traktuje polskie społeczeństwo jak jakieś chłopstwo, dla którego wolność to wyłącznie posiadanie własnej przestrzeni - ocenia socjolog. - Według niego to nie prawo, ale cel działania określa, czy coś jest legalne - dodaje.

"Bardzo cenię Antoniego Macierewicza..."

Pomnik smoleński na Krakowskim Przedmieściu? Według Staniszkis to dobry pomysł. - Pozwoliłoby to Jarosławowi Kaczyńskiemu spokojnie odejść z polityki - mówi. Bo upamiętnienie brata i innych ofiar byłoby dla prezesa PiS "pewnym zakończeniem życiowej misji".

W rozmowie pojawia się też opinia o ministrze obrony narodowej i śledztwie ws. katastrofy tupolewa. - Muszę powiedzieć, że bardzo cenię Antoniego Macierewicza za to jego dochodzenie - przyznaje Staniszkis. - To on nie pozwolił umrzeć śledztwu - podkreśla.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM