"Śmigłowce są bardziej potrzebne Polsce niż niedzielna armia, która będzie mięsem armatnim"

- Niepokoi, że chodzi tylko o 16 śmigłowców. To będzie kosztowało podatnika znacznie więcej niż poprzedni przetarg - komentował Bogdan Klich. B. szef MON przypomniał, że środki przeznaczone przez poprzednie rządy na zakup 50 śmigłowców, min. Macierewicz przeznaczył na OT.

MON poinformował w specjalnym komunikacie, że "rozpoczyna negocjacje z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty" na dostawę 16 śmigłowców dla wojska.

- Min. Macierewicz mówił, że przetarg będzie zakończony do grudnia ubiegłego roku. A teraz dowiadujemy się, że przetarg dopiero rozpoczęto - komentował w TOK FM Bogdan Klich.

Min. Macierewicz woli Black Hawki od Caracali. I dużo obiecuje [Kalendarium]

Były minister obrony przypomniał, że gdyby nie decyzje obecnego kierownictwa MON, to nie byłoby problemu ze śmigłowcami dla polskiej armii. Bo to priorytety min. Macierewicza zdecydowały o tym, że zerwano rozpoczęte przez poprzednią władzę negocjacje.

- Chodziło o przekazanie pieniędzy nie na śmigłowce, ale dla  Obrony Terytorialnej. Szkoda, że dopiero teraz procedury się rozpoczynają, bo helikoptery są wielokrotnie bardziej potrzebne Polsce niż niedzielna armia, która w przypadku - nie daj Boże - jakiegoś konfliktu zbrojnego będzie po prostu mięsem armatnim dla nieprzyjaciela.

Będzie drożej

Zdaniem Bogdana Klicha, bardzo niepokojące jest to, że MON zdecydował się na zakup jedynie 16 śmigłowców. A potrzeby są znacznie większe.

- Jak się kupuje towar hurtowo, to jest taniej. Poprzednicy chcieli kupić 50 śmigłowców . Siłą rzeczy to byłoby tańsze, niż kupienie 16 a potem dokupowanie kolejnych kilkudziesięciu, bez których polska armia sobie nie poradzi. Rozkładanie zamówienia na  co najmniej dwie części, zwiększa szanse oferentów na wynegocjowanie korzystniejszej dla nich ceny. I to będzie kosztowało podatnika znacznie więcej niż postępowanie rozpisane przez poprzedni rząd - mówił były minister w rozmowie z Maciejem Zakrockim w TOK FM.

"Właśnie przed chwilą powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec" [KALENDARIUM OBIETNIC MINISTRA OBRONY]

 

 

 

TOK FM PREMIUM