"Ci, którzy źle życzą Polsce, będą trzymać kciuki za Kaczyńskiego"

"W imię czego PiS ustawia nas poza jądrem Wspólnoty? Otóż dzieje się to w imię fantazmatu Kaczyńskiego o fałszywie pojętej suwerenności" - ocenia Jarosław Makowski na blogu.

Zdaniem filozofa, PiS krytykować trzeba nie tylko za rozgrywkę z Jackiem Saryusz-Wolskim w roli głównej. Jarosław Makowski uważa, że groźniejszy jest obrany przez rządzących kurs na marginalizację Polski w UE.

Bo kiedy ważne kraje Unii - Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania -  rozmawiają o nowych pomysłach na wspólnotę, "pisowski rząd zajęty jest kompromitowaniem siebie i Jacka Saryusza-Wolskiego".

Gra toczy się o Unię dwóch prędkości, która "ma być lekiem na pokonanie marazmu, w jakim od dawna znajduje się Wspólnota".

"Co na to pisowski rząd? Otóż Warszawa od dłuższego czasu mówi, że chce reformować Unię. Sęk w tym, że propozycja Kaczyńskiego stoi w poprzek pomysłów innych krajów Unii. O ile Merkel chce głębszej integracji, o tyle Kaczyński chce głębszej dezintegracji" - ocenia Makowski na blogu w serwisie Polityka.pl.

Przyszłość się nie liczy

Zdaniem filozofa, PiS stawia Polskę poza jądrem UE "w imię fantazmatu Kaczyńskiego o fałszywie pojętej suwerenności".

"Tyle że dziś suwerenny jest ten kraj, który uczestniczy w sieci powiązań i współodpowiedzialności z innymi państwami. Dlatego ustawianie Polski poza Unią, która jest gwarantem bezpieczeństwa i dobrobytu, to brak patriotyzmu. Oraz igranie z polską racją stanu" - napisał Makowski.

Jak podkreśla, gra na marginalizację Polski jasno pokazuje, że Kaczyński nie myśli o tym, w jakim kraju będą "żyły nasze dzieci". Bo dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości liczy się "tylko władza tu i teraz".

"Ci w Europie, którzy źle życzą Polsce, będą trzymać kciuki za dezintegracyjny kurs Jarosława Kaczyńskiego. To oczywisty prezent dla Putina" - pisze Jarosław Makowski na blogu w serwisie Polityka.pl.

Polska jako "smerf maruda". Poseł: Przez takie działania sama wyautuje się z grona decyzyjnego

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
"Ci, którzy źle życzą Polsce, będą trzymać kciuki za Kaczyńskiego"
Zaloguj się
 • Jacek

  Oceniono 37 razy 25

  Kaczyński dogadał się z Putinem. Ten mu odda wrak tupolewa jak ten mu pokaże wrak polski.

 • do_podziwu

  Oceniono 29 razy 23

  Tu nie ma co dywagowac panie FILOZOF tylko ,trzeba znalesc szybka "recepte" na zakonczenie "szopki" jaka dzieje sie obecnie w Polsce-:(((

 • ryyys

  Oceniono 33 razy 21

  Kaczyński jest charakteropatą, który pogrąży Polskę byle tylko zaspokoic swoją żądzę zemsty.
  To nie jest polityk, to jest macher, który sprytnie wykorzystuje wszystko to, co w Polakach najgorsze. A posługuje się swoją małpiarnią zwaną PiS.
  Ani on, ani oni nie są normalnymi ludźmi, to szubrawcy.

 • axa1920

  Oceniono 15 razy 13

  Wkurza mnie jak wszyscy stawiają w miarę trafne diagnozy ( z reguły po czasie)
  ale nikt nie ma recepty jak ten wrzód, który sobie wyhodowaliśmy wyrwać z korzeniami.

 • newpatric

  Oceniono 13 razy 11

  Kaczynski niszczy wiarygodność pańśtwa polskiego za granicą, niszczy relacje z naszymi sojusznikami w NATO i partnerami gospodarczymi.

  To jest zdrada.

  Po zmianie władzy powinien byc sądzony za zdradę państwa, razem z całą jego postkomunistyczną ekipą.

 • cieśla Sewruk

  Oceniono 14 razy 10

  W imię czego? Kaczyński chce po prostu wyprowadzić Polskę z UE i robi to skutecznie krok po kroczku. Wobec jednak zdecydowanego poparcia Polaków dla naszego członkostwa nie może ogłosić tego jawnie więc korzysta miedzy innymi z takich okazji, żeby nas z Unia skłócić.

 • fuzzybear

  Oceniono 14 razy 10

  nawet jak wejdzie na drabinke, to ciągle najmnieszy i najpodleszy "człowiek" w Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX