"Wolna Polska jest kobietą" [RELACJA]

Tłumy na manifestacjach zorganizowanych w ramach Strajku Kobiet. Akcje odbywają się w ponad 80 polskich miastach i 41 krajach na świecie.

Strajk Kobiet - RELACJA NA ŻYWO

Kulminacją całodniowego protestu są manifestacje w centrach miast. Na warszawskim pl. Konstytucji - tłumy. Wśród przemawiających - Krystyna Janda i Maja Ostaszewska, które od dawna angażują się w walkę o prawa kobiet. - W nas, kobietach jest największa siła. Zwyciężymy, bo walczymy o dobroć i prawa dla wszystkich - mówiła ze sceny Anja Rubik.

"Mężczyznom ich prawa i nic więcej, kobietom ich prawa i nic mniej" - taki napis na koszulce miała występująca na scenie Kayah.

Tłumy protestujacych

Manifestacje zorganizowano w ponad 80 miastach. Tłumy protestowały nie tylko w stolicy.

Jak relacjonuje reporter Radia TOK FM w Białymstoku zebrało się kilkaset osób.

W Łodzi przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości jest kilka tysięcy osób. Podobnie jest m.in. w Poznaniu i Szczecinie.

W Lublinie zamiast bębnów - plastikowe butelki.

Nie brakuje powodów do protestu

- Polskie kobiety mają strasznie dużo niestety powodów, żeby w tym roku wyjść na ulice i zastrajkować - mówiła w TOK FM Agata Diduszko-Zyglewska. Według publicystki "Krytyki Politycznej" to między innymi: wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej na receptę, próby zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, odejście od standardów opieki okołoporodowej, skandaliczne wypowiedzi polityków.

W Lublinie ONR przygotowało "antymanifę" pod hasłem "Piękno i kobieca siła tkwią w macierzyństwie, wierze katolickiej i pracy dla narodu". Kontrmanifestacja także w Warszawie, gdzie na Placu Konstytucji manifestują tysiące osób.

W Turcji grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała uczestników manifestacji z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, którą zorganizowano na terenie kampusu jednego ze stambulskich uniwersytetów.

DOSTĘP PREMIUM