Lis: Sami Polacy taką władzę wybrali. Samobójstwo na życzenie

Działania PiS to, jak pisze Tomasz Lis w "Newsweeku", "dopiero przystawka do prawdziwej katastrofy - wyprowadzenia Polski z Unii albo doprowadzenia przez ekipę PiS do faktycznego wykluczenia nas z UE".

Wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję na czele Rady Europejskiej i reakcje na to komentuje we wstępniaku do nowego "Newsweeka" Tomasz Lis. Jego zdaniem działania PiS to "dopiero przystawka do prawdziwej katastrofy - wyprowadzenia Polski z Unii albo doprowadzenia przez ekipę PiS do faktycznego wykluczenia nas z UE".

Publicysta uważa, że przez 25 lat Polacy obalali stereotypy na swój temat. "W ciągu 15 miesięcy PiS zdołało wiele z tych stereotypów skutecznie reanimować" - zaznacza. Ale to nie wina komunistów czy kogokolwiek innego - "tym razem sami Polacy taką władzę wybrali. Samobójstwo na życzenie".

"Albo rządy Kaczyńskiego, albo silna Polska"

Według Lisa mocna pozycja Polski w UE i w zachodniej Europie nie tylko leży w naszym interesie narodowym. To wręcz, jak pisze, "kwestia życia i śmierci". A tymczasem polityka PiS i Kaczyńskiego w tej sferze "w wymiarze intelektualnym jest skrajnie głupia, w wymiarze moralnym - nikczemna, w polityczno-państwowym - nieodpowiedzialna i - tak - antynarodowa".

Dziennikarz uważa, że dylemat jest prosty: "Albo władza PiS, albo przewidywalna Polska w Europie. Albo rządy Kaczyńskiego, albo silna Polska. Albo Kaczyński, albo budząca optymizm przyszłość". I dodaje, że PiS powstrzymać mogą tylko sami Polacy, obywatele.

"PiS i Polska usłyszeli: Sorry, z szaleńcem nie idziemy"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (315)
Lis: Sami Polacy taką władzę wybrali. Samobójstwo na życzenie
Zaloguj się
 • egg69

  Oceniono 72 razy 46

  Żaden kabaret w stylu "Ucho prezesa" nie jest potrzebny, nie przebije tego. To dzieje się tu i teraz, naprawdę. Jeśli nie chcemy obudzić się z ręką w nocniku potrzebny jest stanowczy opór. Polacy, obywatele, obudźcie się!

 • varranzcomodo242

  Oceniono 60 razy 40

  Unia to jedyna instancja, nad którą PIS nigdy nie będzie miał kontroli. Dlatego za wszelką cenę będzie próbował tę unię zohydzać tak by ogłupiałe już całkiem społeczeństwo poparło wyście z jej struktur. A skutki autarkii odczujemy dotkliwie.

 • walek7003

  Oceniono 48 razy 30

  Powiedziane prosto i zrozumiale, nie należy obrażać się na wyborców PIS. To często poczciwi ludzie, którzy ufają autorytetom. Niestety zaufali ludziom, którzy ich wykorzystali dla własnych korzyści. Teraz wymyślają kolejne łapówki dla swojego elektoratu 10000 + jak pójdziesz na emeryturę rok później.... to jest propozycja korupcyjna. Moi drodzy tak działa mafia PIS. Wyjście z EU jest dla tej ekipy naturalną konsekwencją. Dyktatura nie lubi jak jej się na ręce patrzy.

 • calmy

  Oceniono 51 razy 27

  Jak jest i czego można się obawiać - każdy widzi. Istotnie: po raz kolejny w historii wpadliśmy (na własne życzenie) w wir autodestrukcji.
  Ale zasadniczym pytaniem pozostaje: co można, jako jednostka, zrobić, aby się temu skutecznie przeciwstawić? I tutaj jakoś brakuje sensownych i realistycznych odpowiedzi.

 • elenem

  Oceniono 58 razy 26

  Niestety ale Lis ma racje. I dlatego wiele osób inteligentnych, którym szkoda zycia na walke z wiatrakami wyjedzie z Polski na zawsze. Współczuc tym normalnym, którzy z różnych przyczyn nie moga wyjechać. A reszta? cóz.... zostanie w chlewiku PIs i Kościoła. No chyba ze nastąpi jakims cudem "pospolite ruszenie Narodu."

 • oloros11

  Oceniono 39 razy 25

  ale - tylko wyprowadzenie Polski z unii zapewni pisowi wladze na lata
  to wlasciwie nie jest program pisu - to zyczenie kosciola katolickiego - oni wiedza ze jak tak dalej pozjdzie to kosciloly beda puste - przecioez podróżują po Europie i widza co sie dzieje
  poza tym nieważne czy Polska będzie siaka czy taka - ma byc katolicka i biedna - wtedy kosioly będą pełne a pis zachowa władze
  w Polsce sa juz dwa osobne plemiona - katolickie i ilebralne i jest tylko kwestia kiliu miesiecy jak te dwa plemiona rzuca se do gardeł
  ciagle pomijanie sprawczej roli kosciola katiolickiego w tym zaprzaństwie i interesowności jest błędem - wczesniej czy pozniej Polacy musza sobie to uświadomić ze jeżeli nie wykopią kleru z polityki i życia politycznego obudza się w szambie
  katolicy nas prowadza do katastrofy i biedy

 • belzebub1001

  Oceniono 35 razy 19

  Rydzyk i bepe "zbalamucili" miliony Polakow i tyle! Dalszy pobyt w UE, to koniec ich "rajskiego zycia"!

 • 87654321ja

  Oceniono 38 razy 18

  Jakże ja się z panem zgadzam.

 • justas32

  Oceniono 33 razy 15

  PIS - Partia Interesów Sowieckich. Paranoja I Schizofrenia. Wybrana głosami motłochu sterowanego radiem - z niezrozumiałych względów mającego czelność nazywać się "patriotami" lub "narodem" ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX