Przyłębska ruga dziennikarzy i się śmieje na konferencji. Żakowski podsumowuje to jednym zdaniem

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM nie odmówił sobie komentarza do konferencji prasowej prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Gdyby ktoś chciał małpować panią prezes, nie zrobiłby tego lepiej niż zrobiła to ona sama Julia Przyłębska. bardziej złośliwie by się nie udało - tak jednym zdaniem skomentował kuriozalne zachowanie prezes Trybunału Konstytucyjnego Jacek Żakowski. Chodzi o wczorajsze spotkanie prezes Trybunału Konstytucyjnego z dziennikarzami.

Przyłębska podczas konferencji prasowej śmiała się, unikała odpowiedzi na pytania, rugała dziennikarzy, robiła miny.

Wczoraj TK wydał orzeczenie ws. ustawy o zgromadzeniach i stwierdził, że jest ona zgodna z konstytucją. Nowela ustawy przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona też, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. 

Zdanie odrębne zgłosiło czterech sędziów: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka i Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. To pierwszy wyrok od wielu miesięcy, który Trybunał orzekł w pełnym składzie.

- Niepisowscy sędziowie umyli ręce jak Piłat - skomentowała w „Gazecie Wyborczej” Ewa Siedlecka. - Ważniejsze i groźniejsze jest to, że Trybunał orzeczenie w ogóle wydał - uważa dziennikarka. Jej zdaniem sędziowie nie dali żadnej wskazówki innym sędziom.

DOSTĘP PREMIUM