"Kaczyński jak Gomułka gra kartą antyniemiecką"

"Intryga uknuta przeciw Unii walnęła jak bumerang w notowania PiS" - pisze na blogu Adam Szostkiewicz. I krytykuje Jarosława Kaczyńskiego za ostrą antyniemiecką retorykę.

Adam Szostkiewicz nie ma wątpliwości, że spadek poparcia dla PiS to pokłosie antyunijnej awantury rozpętanej przy okazji reelekcji Donalda Tuska. Praktycznie od czasu wyborów w 2015 roku PiS nie miało tak niskiego poparcia. Wg badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej", na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 29 proc. wyborców. Na PO - 27 proc.

"Intryga uknuta przeciw Unii walnęła jak bumerang w notowania PiS" - pisze Adam Szostkiewicz na blogu w serwisie Polityka.pl.

Jak Gomułka

Publicysta zwraca uwagę, że antyniemiecka retoryka, na której Prawo i Sprawiedliwość zbudowało fundamenty taktyki, która miała zatrzymać reelekcję Tuska, ma też poważne znaczenie w kontekście tegorocznych wyborów w Niemczech.

Angela Merkel walczy o czwartą kadencję na fotelu kanclerza z byłym szefem PE Martinem Schulzem. "Dla rządów Kaczyńskiego wygrana Merkel jest lepszym scenariuszem niż wygrana socjaldemokratów Schulza. Mimo tej oczywistej oczywistości Kaczyński jak Gomułka gra kartą antyniemiecką" - komentuje na blogu Szostkiewicz.

I przypomina, że w Niemczech żyje duża grupa Polaków, którzy tam "pracują na swoje rodziny pozostające w Polsce". "Teraz te setki tysięcy ludzi słuchają o Tusku jako kandydacie niemieckim itd. I zaczynają to odnosić do swojego bytu" - ocenia publicysta "Polityki".

"Na plażach Trójmorza buduje swoje zamki na pisaku" - prof. Kuźniar krytycznie o prezydenturze Andrzeja Dudy

O przywódcy PiS-u przeczytasz też w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM