Hartman: Kaczyński nie cierpi biskupów dokładnie tak samo jak oni jego

"Kaczyński naiwnie wierzy, że jego ludzie wymuszą na Kościele wprowadzenie braci w sferę quasi-religijnego kultu" - pisze Jan Hartman. I dodaje, że to błąd: Jego ludzie go nie cierpią. Nikt nie lubi tych, których się boi.

"Kaczyński ma nadzieję, że dzięki wpisaniu się ze swoją pośmiertną legendą w narodowy katolicyzm wdrapie się na pomnik i przetrwa pod krzyżem" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl filozof Jan Hartman. Jego zdaniem prezes PiS chce, aby Polska stała się państwem "po prostu oficjalnie wyznaniowym".

Po co? Aby zapisać się w pamięci, mieć pomniki i ulice swojego imienia. "Dopóki będą wszędzie krzyże, a Kościół będzie rządził wyobraźnią i emocjami ludu, Kaczyńscy będą czczeni jako bohaterowie i odnowiciele katolickiego narodu. Tak sobie myśli" - pisze Hartman.

"Naiwnie wierzy, że jego ludzie go nie zdradzą"

Jednak, jak dalej zauważa, "Kościół wie doskonale, że endecy traktują katolicyzm czysto instrumentalnie, a Kaczyński nie cierpi biskupów dokładnie tak samo jak oni jego". Kościół każdej władzy używa jak narzędzia, zdaniem filozofa lojalność nie jest jedną z jego cnót.

"Kaczyński nie cierpi Kościoła i wie, że oni to wiedzą" - podkreśla Hartman. "Mimo to naiwnie wierzy, że jego ludzie go nie zdradzą i wymuszą na Kościele wprowadzenie braci w sferę quasi-religijnego kultu" - zaznacza. Ale to w jego przekonaniu błąd. "Jego ludzie też go nie cierpią. Nikt nie lubi tych, których się boi" - stwierdza filozof.

"W PiS biją się po mordach. Macierewicz jest znienawidzony"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (154)
Hartman: Kaczyński nie cierpi biskupów dokładnie tak samo jak oni jego
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 45 razy 43

  A moze rację miał profesor Baumann mówiąc, ze wszelkie zło, jak faszyzm, stalinizm, tak samo uwazam, kaczyzm, to wina pysznego umysłu ludzkiego, któremu się wydaje, ze uda mu się zmienic całkowicie świat ? Jak się jednak okazało świat mozna zmienic tylko troszkę, a gdy się próbuje zmienic go więcej, kończy się to
  zawsze katastrofą.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 33 razy 29

  Znajac katopolactwo nie ma watpliwosci ze jak sie jaroswirowi powinie noga to rzuca sie nia niego jak piranie i rozerwa na strzepy.

 • TheMrd2b

  Oceniono 32 razy 26

  Historia zawsze wczesniej czy później się z nim rozprawi. Jego "wielki plan" runie jak domek z kart i to szybciej niż mu się wydaje. Polacy centralnie w d.. będa mieli świętego Lecha i jego brata Jarka zawsze dziewicę jak w Zusie za rok zabraknie pieniędzy..

 • jezierskiadam

  Oceniono 25 razy 23

  Prezes i Partia mają szeroko zakrojone plany na okoliczność wymodlenia cudu.

  Po wystąpieniu cudu beatyfikacja Kaczyńskiego będzie zwykłą formalnością. Jest też możliwość, że komisja Macierewicza potwierdzi tezę, że Kaczyński poległ za wiarę katolicką w walce ze schizmatykiem Putinem oraz ateistycznym rudzielcem prezydentem Unii Europejskiej. W takim przypadku mecyje związane z potwierdzeniem cudu nie byłyby konieczne.

  .Premier Szydło zdaje sobie sprawę, że Kościół Katolicki jest instytucją, w której ścierają się różne poglądy i dopóki nie zapadnie nieomylna decyzja dotycząca umieszczenia Kaczyńskiego w niebie, możliwy jest opór większej lub mniejszej grupy biskupów.

  Beatyfikacja Kaczyńskiego zwróci poniesione nakłady i przyniesie ogromne korzyści suwerenowi Jarosławowi.
  Partia ma w planach ufundować w każdym kościele parafialnym kaplicę pod wezwaniem błogosławionego Lecha Kaczyńskiego, aby wyznawcy mogli codziennie gromadzić się na wspólnej modlitwie.

  Portret Kaczyńskiego oprawiony w złote ramy znajdzie się w centralnym punkcie ołtarza. Artyści uzyskają możliwość zarobku. Prezes gotowy jest poświęcić swój cenny czas służąc Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi jako model.

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 26 razy 20

  Bzdury.
  Pan Naczelnik to najprawdziwszy z najprawdziwszych Polakow i najbardziej katolicki z najbardziej katolickich katolikow. Za zycia zasluguje na pomniki, ulece, mosty ronda powinny nosic jego imie, na przemian z jego wielkim blizniakiem brutalnie zamordowanym przez szatana ze wschodu.
  Wszystkie sracze i szamba tez powinny nosic jego imie.

 • realistas

  Oceniono 19 razy 17

  Diagnoza bardzo prawdziwa.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 19 razy 17

  pomnik kurdupla? świetnie. będę miał gdzie z psem wychodzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX