''Zmiany w podstawie programowej to gwałt intelektualny na dzieciach''

Sławomir Broniarz, szef ZNP, komentował w Poranku Radia TOK FM ''deformę'' edukacji. Dziś nauczyciele w całej Polsce protestują przeciwko zmianom w szkolnictwie.

Dziś w całej Polsce ok. 40-45 proc. szkół bierze udział w strajku nauczycieli. Strajkują szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach 7.30-15.30. Protest polega na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy.

Reforma czy deforma

Sławomir Broniarz uważa, że reforma minister edukacji Anny Zalewskiej zaszkodzi i nauczycielom i uczniom. Jego zdaniem zmiany w szkole są koniecznie, ale nie bez konsultacji, przemyślenia, nie w takim tempie. A już od września ma wrócić 8-klasowa podstawówka, a gimnazja będą zlikwidowane. Nauczyciele boją się m.in. o miejsca pracy. Resort początkowo zapeniał, że żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony, ostatnio MEN jednak przyznał, że nie może tego zagwarantować.

Nauczyciele boją się o pracę

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny ZNP podjął na początku marca. Związek domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Kamyk ruszy lawinę?

- Strajk nie zamyka niczego, nie wyczerpuje, nie jest początkiem ani końcem. Po strajku rusza kampania referendalna, potem są ruchy rodzicielkiej. Widzimy narastające zniecierpliwienie samorządów, bo tylko 40 proc. ustaliło sieć szkół - wyliczał Broniarz w Poranku Radia TOK FM.

- Zakładamy, że jest ruch społeczny. Może być kamykiem, który pociągnie lawinę - uważa Broniarz. 

Bronić dzieci - tylko przed czym

- Gdyby się okazało, że nie możemy ochronić własnych dzieci, to ile byśmy byli warci jako dorośli - wtrącił prowadzący audycję Jacek Żakowski.

- Staramy się bronić dziecko przed agresją fizyczną. A tolerujemy zmiany w podstawie programowej, to gwałt intelektualny na dzieciach - stwierdził gość Jacka Żakowskiego.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
''Zmiany w podstawie programowej to gwałt intelektualny na dzieciach''
Zaloguj się
 • kurnadziad

  Oceniono 16 razy 12

  W Polsce od 1,5 roku w najlepsze odbywa się WOJNA HYBRYDOWA prowadzona (na rzie z powodzeniem) przez Rosję Putina. Sukces Rosji wypracowywany jest rączkami Maciora, Szyszki, Zalewskiej, Szydło, no i naszego "ukochanego prezydenta"..... Jest może ktoś, kto tego nie zauważył...????...

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 11

  Komentarze typowe. Widać, że strajk boli pisorów.
  Tak więc mamy: ośmieszenie, zmarginalizowanie, wskazanie grupy interesów i ... ani słowa o meritum. A jest o czym.
  TAKIE NARODU STAWANIE, JAKIE MŁODZIEŻY CHOWANIE.

 • asr1

  Oceniono 11 razy 9

  Moich dzieci to nie dotyczy ale wnuków jak najbardziej/części część za granica i już tu nie wrócą !!!/: nie ma rady musi się odbyć strajk totalny z odmową wysyłania dzieci do takiej szkoły !!! wpierw para rozmnażająca się namiętnie doprowadziła do wycofania ze szkół 6 latków i polski ciemnogród temu przyklasnął a teraz w XXI wieku skraca się podstawową edukację o rok !!! !!! bo co oznacza 8 -latka ?? ano, zę część dzieci nie zakończy edukacji na gimnazjum tylko podstawówce !! i o to pisdzielcom chodzi - proboszcz + ciemniactwo i rządzimy !!!

 • al48

  Oceniono 10 razy 8

  PiS chce poszerzać szeregi ciemnego ludu stąd zmiany programowe .

 • kurnadziad

  Oceniono 10 razy 8

  Cóż to, podstawą programową bedą teraz nienawistne lekcje religii katolickiej oraz historia polityczna o przewodniej roli jedynie słusznej partii PIS? Oraz o naszym nowym Mesjaszu Rydzyku i jego wiernych adiutantach jarosławie, maciorze, szyszce, sołtysowej przebranej za cytrynę, beatonie mazurku, jakim-takim-dookoła kukizowatym, itd.

 • kruk6666

  Oceniono 9 razy 7

  Mlaskający gnom wymyślił sobie że stworzy "Nowego Polaka" , wzorując się na nazistowskim programie "Lebensborn", genetycznej selekcji nie przeprowadzi , ale celem jest pranie mózgu waszym dzieciom , rodzice obudźcie się , bo PiS zrobi z waszych dzieci fanatycznych ,niewykształconych katokomunistów.

 • jakub13579

  Oceniono 4 razy 4

  Uważam, że najważniejszym czynnikiem obecnej deformacji edukacji nie jest likwidacja gimnazjów, czy skrócenie całości obowiązkowego kształcenia o rok lecz właśnie gruntowna dewastacja podstawy programowej.
  Przykładem dla pisu była tutaj szkółka toruńska ojca doktora dyrektora. Ojciec dyrektor udowodnił jak sprawnie i tanio można wychować setki tysięcy janczarów karnie wykonujących rozkazy kościoła któremu przywodzi. Jeżeli Polacy nie będą potrafili uwolnić się z okupacji kk. to w ciągu nadchodzących dziesięciu lat nasze dziatki będą bezmyślną masą wykonującą rozkazy rydzyka i jego następców.

 • wawa1920

  Oceniono 6 razy 4

  Teraz płatne,pisie trolle oplują Broniarza.

 • Oceniono 3 razy 3

  Fiolka powietrza, którym oddychał
  Kamyki, po których onegdaj On stąpał

  Nitka z sutanny – półtora łokcia
  Guzik z pętelką i brud spod paznokcia

  Uczeń odpowie! Święty to który?
  Nie wiesz? Nie zdałeś. Pała z matury!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX