''Jak Andrzej Duda powie, że sytuacja w armii jest idealna, to będzie koniec zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi''

- Nie potrafię ocenić, czy prezydent Andrzej Duda widzi fatalną działalność ministra Macierewicza i boi się zareagować czy w może woli to współfirmować - mówił w TOK FM Tomasz Siemoniak, były szef MON.

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś po południu z szefem MON Antonim Macierewiczem. Na rozmowę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zostali zaproszeni także przedstawiciele kierownictwa ministerstwa, w tym szef Sztabu Generalnego WP, i dowódcy rodzajów sił zbrojnych. 

Dziś koniec zwierzchnictwa?

- Jak po tym spotkaniu wyjdzie prezydent lub jego urzędnicy i powiedzą, że sytuacja w armii jest idealna, to będzie koniec zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi i asumpt do dyskusji czy taka prezydentura konstytucyjnie Polsce jest potrzebna - mówił w Popołudniu Radia TOK FM Tomasz Siemoniak. - Nie widać powodu, żeby w wyborach powszechnych wybierać prezydenta, który nie robi nic. Do honorów możemy wybrać kogoś przez Zgromadzenie Narodowe - dodał były szef MON.

Armia w rozsypce. Prezydent się boi?

Siemoniak krytycznie ocenia zachowanie prezydenta w kontekście kłopotów armii - pod rządami Antoniego Macierewicza z wojska odeszło wielu wysokich rangą dowódców, są problemy z przetargami na sprzęt. Zdaniem posła PO wstrzymana jest modernizacja polskiej armii.

- Nie potrafię ocenić, czy prezydent Andrzej Duda widzi fatalną działalność ministra Macierewicza i boi się zareagować czy w może woli to współfirmować. Duda jest w trudnym momencie swojej prezydentury - komentował były minister obrony narodowej w TOK FM.

Jego zdaniem Andrzej Duda ''stał się symbolem bezwolnego prezydenta, który jest czysto partyjny i ma swoich szefów''. - To go odróżnia od Komorowskiego, Kaczyńskiego, Kwaśniewskiego czy Wałęsy, którzy byli niezależnymi politykami i próbowali własną osobowość w tym pokazywać - stwierdził polityk.

"Jakby prezydentowi zlikwidowano wyciąg, wtedy by rzeczywiście interweniował"

TOK FM PREMIUM