"Słyszę echo rozumowania komunistycznych rewolucjonistów" - prof. Hausner o rządach Kaczyńskiego

"Ta władza robi skok na państwo na nieporównywalnie większą skalę niż poprzednicy. Dlaczego w ciągu półtora roku mamy już trzeciego prezesa w Lotosie, a w Tauronie czwartego i słyszymy o przymiarce do kolejnej zmiany?" - pyta prof. Jerzy Hausner w rozmowie z Cezarym Michalskim w "Newsweeku".

Karuzela stanowisk w spółkach skarbu państwa to tylko jeden z elementów chaosu, jaki niosą za sobą rządy PiS. Prof. Jerzy Hasuner zwraca uwagę na "paraliż decyzyjny" jaką  "dobra zmiana" przyniosła samorządom.

Bo z powodu licznych kontroli władz miejskich i samorządów wojewódzkich "pojawiła się postawa asekurancka". "Nie ma czasu i energii na normalną pracę" - komentuje były wicepremier w rozmowie z Cezarym Michalskim.

"Słyszę echo rozumowania komunistycznych rewolucjonistów"

Jak argumentuje publicysta "Newsweeka", dla Jarosława Kaczyńskiego chaos jest ceną rewolucji. "Ale jak rewolucja wygra, zapanuje porządek. PiS liczy na to, że gdy przejmie samorządy, sądy, media, wygra kolejne wybory, to przedsiębiorcy przekonają się, że „nas nie można przeczekać”. Wtedy wróci kapitał, wrócą inwestycje" - ocenił Michalski.

Prof. Hausnera taka argumentacja nie przekonuje.

"W takim myśleniu słyszę echo rozumowania komunistycznych rewolucjonistów. Uważali, że trzeba zaostrzać walkę w miarę budowania nowego porządku, bo wróg stawia opór. A jeśli rzeczywistość nie pasowała do doktryny, nie zmieniano doktryny, lecz rzeczywistość; albo medialnie, albo wciskając życie w doktrynę. Czekanie na to, aż ta filozofia udowodni swoją nieomylność, to czekanie, aż wyznająca taką filozofię władza nas wszystkich pozamyka, a przynajmniej pozbawi większości praw" - stwierdził były wicepremier.

Polacy nie dadzą sobie wszystkiego zohydzić

Zdaniem prof. Jerzego Hausnera, Polacy nie kupią praktykowanego przez PiS obrzydzania III RP. Dotyczy to nie tylko zasłużonych dla demokratycznej Polski postaci, ale też podważania fundamentów demokratycznego kraju.

"Konstytucję, którą mamy, śmiało można nazwać postkomunistyczną" - obwieścił w Sejmie Jarosław Kaczyński.

"Polacy nie są głupim narodem. Owszem, mogą dać się nabrać, ale prędzej czy później widzą, że jednak czarne jest czarne, a białe-białe. To dotyczy całego dorobku polskiej transformacji po roku 1989, którego żaden populizm nie zdoła przekreślić" - uważa prof. Hausner.

I przekonuje, że nikt nie zabierze Tadeuszowi Mazowieckiemu,Jerzemu Buzkowi czy Leszkowi Balcerowiczowi miejsca w historii Polski, na które zasłużyli pracą dla kraju.

"Polacy nie dadzą się wcisnąć w nową dyktaturę, żeby nie wiem jak mieszała ludziom w głowach" - ocenia Aleksander Kwaśniewski

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
"Słyszę echo rozumowania komunistycznych rewolucjonistów" - prof. Hausner o rządach Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • citroen-c4

  Oceniono 13 razy 11

  Le Pen TO TYLKO WYPADEK przy pracy u demokratów i w wyniku ich działań pod presja .PIS to też wypadek przy pracy,ale mają już dużo kasy i cały czas pracują w tym są u nich normą wykłady takich Terlikowskich i inne tzw"latające uniwersytety kościelne ,katolickie" a miesięcznice zamienią w święto kościelne , i wkrótce tak zrobią za naszym przyzwoleniem .Po wymianie kadr nauczycielskich i opanowaniu edukacji takimi głupszymi kadrami usłużnymi kościołowi , PIS sobie zapewni elektorat wśród obecnych uczniów ,stąd i te pokazy w klasie liceum dokonane z funduszy IPN i przez pracowników IPN egzekucji w urzędzie UB,wszak IPN to fabryka nowych posłusznych ideologicznie profesorów i doktorów przygotowywanych aby uczyć nauczycieli nowej pisanej na użytek ideologiczny historij.Tak robił Hitler,Stalin,Beria ,Trocki,Lenin,Łazar Moisiejewicz Kaganowicz sprawcy KATYNIA i budowniczowie nowego społeczeństwa.

 • newpatric

  Oceniono 11 razy 9

  Chaos to ich drugie imię :)

  Ważne, aby po zaprowadzeniu porządku wyroki więzienia dla nich były znaczące, minimum piętnastka.

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 9 razy 7

  Porównywanie rządów PiS-u do komunistów jest obelga dla tych komunistów. Władzy komunistów wiele można by zarzucić ale oni jednak tak nie kradli i nie rozgrabiali kraju w jakim udało się im dojść do władzy.
  Teraz jest inaczej. Każda władza przede wszystkim chce się nachapać. Ale cóż, system odzwierzęcy kapitalizmem zwany nie przewiduje jakiejś tam ideowości.

 • getz54

  Oceniono 19 razy 5

  Przeciez rodzina Kaczyńskich to starzy komuniści. Lech i Jarosław dorastali w tym klimacie, bronili PRL-u niemal do ostatniego momentu jego trwania, nie wychylali się, zeby nie zaszkodzic karierze ojca, któremu zawdzięczali dostatnie zycie i bezpieczeństwo. Dopiero jak juz przestały grozic aresztowania, szykany władzy, zwalnianie z pracy, ukryli ojca i zapisali się do Solidarności. Kaczyński do dzisiaj nosi ulubioną czapkę tzw. ,,leninówkę,, postępuje jak sekretarz partii. Ze swoją 4RP przypominał Brezniewa, obecnie z dobrązmianą do złudzenia przypomina Łukaszenkę. ZSRR to była niesamowicie skuteczna pralnia mózgów. Skoro ulegli jej Honeker, Ziwkow, Ceausescu, Gomułka, to tacy tchórzliwi Kaczyńscy tym bardziej. Któryś z nich na podstawie artykułów z gazet Zołnierz Wolności i Trybuna Ludu, napisał pracę doktorską na temat potęgi gospodarczej ZSRR. Zdarza się. Kaczyński zawsze dziewica, podczas miesiączki dalej posługuje się hasłami rodem z propagandy PRL-owskiej. ....Nie cofniemy się ani na krok, .....Nie oddamy władzy raz zdobytej. ......Wrogowie narodu, zdrajcy, itp. Ten mały bolszewik z Nowogrodzkiej chce doprowadzic do sytuacji, ze to Unia nas wyrzuci, jak zgniły owoc, jego winy w tym nie będzie, tak jak przy porazce 1:27 w Brukseli. Dumni Polacy nie będą się prosic, nie, to nie, bez łaski, sami z pomocą ojca dyrektora, i Maryji zawsze dziewicy damy sobie radę, zostaniemy potęgą od Torunia do Nowogrodzkiej, od Odry do Bugu.

 • hastatrespasos

  Oceniono 11 razy 5

  Bez dwóch zdań, przez półtora roku wyskoków swego nierządu, dykator Fuck-Offczyński zasłużył na miano I sekretarza KC Kaczej Zjednoczonej Partii Antypolskich Warchołów. Odżegnując się od tzw. komuny, wyrzynając nawet strażaków jako rzekomych agentów PRL-owskiego aparatu represji, w praktyce kaczy reżim burząc dorobek demokracji, rujnując kraj, idzie właśnie taką komunistyczną drogą hańby.

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 4

  Ilustracja mówi sama za siebie.Wianuszek wiernych wokół prezesa...

 • ablewski1961nz

  Oceniono 5 razy 3

  Hausner się obudził, a jeszcze rok do tyłu był pełen nadziei i ostrożności za daleko idącej. MI to ch..., ale dziwię, się, że tak można się nie znać na ludziach w tym wieku.

 • wlomat1

  Oceniono 10 razy 2

  A czy ktoś się Polaków pytał, czy po realnym socjaliźmie chcą mieć neoliberalną realną oligarchię pod nazwą III-cia RP?>?>?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX