Dowodów na zamach smoleński nie ma. Czemu ludzie w niego wierzą? ''Bo tak jest łatwiej''

Ludziom trudno uwierzyć, że coś się dzieje ''bez przyczyny''.Umysł ludzki trudno akceptuje to, że po prostu może nie być sprawcy - filozof i etyk w ''Dzienniku'' próbuje zrozumieć zwolenników tezy o zamachu w Smoleńsku.

- Nie ma chyba takiego zwolennika tezy o zamachu w Smoleńsku, który nie byłby głęboko rozczarowany dotychczasowymi wynikami prac podkomisji mającej owej tezy dowieść - pisze w ''Dzienniku Gazecie Prawnej'' Karolina Lewestam, filozof i etyk. - Mijają miesiące, ekshumowane są ciała ofiar, zapowiadane są nowe rewelacje - i wciąż nie zobaczyliśmy żadnych dowodów na wybuchy na pokładzie, a tym bardziej sensownych argumentów na rzecz spisku Tuska z Putinem. (...) Zdecydowana większość pierwotnych wyznawców Antoniego Macierewicza byłaby usprawiedliwiona, gdyby porzuciła hipotezę o zamachu na rzecz hipotezy o ogólnym bałaganie - pisze Lewestan.

Ale tak się nie dzieje. Zwolenników teorii spiskowych przybywa. Jak filozofka to tłumaczy? - Teza o zamachu ma się, o dziwo, świetnie. Nadal głosi ją PiS-owski mainstream - pisze publicystka.

Zauważa, że ludziom trudno uwierzyć, że coś się dzieje ''bez przyczyny''.Umysł ludzki trudno akceptuje bowiem to, że może nie być sprawcy.

Zdaniem Lewestan ma to wymiar poznawczy - towarzyszy nam ''namiętne, przyrodzone węszenie, kto za tym stoi''.i egzystencjalny, bo najtrudniej znieść takie tragedie, które są bez sensu.

- Zamach leczy, oferując wizję zdarzeń, która ma jakiś sens. Ktoś to uczynił. I to nam pasuje. Bo zdejmuje ze wszystkich odpowiedzialność. (...) Zamach to prawdziwe błogosławieństwo umysłów - niech już zawsze będzie zamach, niezależnie od tego, co by się działo, to tylko nam może dać jakiś spokój ducha - pisze Lewestan.

Cały tekst w piątkowym wydaniu ''Dziennika Gazety Prawnej''>>

''Przeprowadzany jest legalny zamach stanu''

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Dowodów na zamach smoleński nie ma. Czemu ludzie w niego wierzą? ''Bo tak jest łatwiej''
Zaloguj się
 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 14 razy 10

  A ja uważam, że jest okazja przejąć hasło Kaczyńskiego o ludziach lepszego i gorszego sortu. W tym gorszym sorcie lokując właśnie wierzących w zamach smoleński.
  Ale aby im nie było przykro to dodam, ze w USA jest dwa miliony całkiem normalnych ludzi, dotąd są święcie przekonani, że Ziemia jest płaska. (Info. Instytut Gallupa)
  Niestety ciemnota była i pozostaje nieśmiertelna.

 • jezierskiadam

  Oceniono 12 razy 10

  Zwierzchnik sił zbrojnych wydał polecenie i to polecenie wykonano.
  Zwierzchnik sił zbrojnych działał na rozkaz brata.
  Zwierzchnik sił zbrojnych był w depresji i było mu wszystko jedno.
  Generał potwierdził rozkaz.

 • wlomat1

  Oceniono 17 razy 9

  Po tych wypasionych odszkodowaniach które skasowali i rentach które nadal kasują, powinni już nam dać od siebie odpocząć.
  Ja już mam powyżej wszystkiego
  Świrowania smoleńskiego.
  Przymknijcie się już!!!
  Ludzie są równi wobec śmierci.
  Są setki tysięcy Polaków którzy zginęli w różnego typu katastrofach i wypadkach.
  Byli to ludzie ciężkiej uczciwej pracy - w przeciwieństwie do wielu przedstawicieli "klasy próżniaczej" z omawianego samolotu.>!>!>

 • jezierskiadam

  Oceniono 11 razy 9

  Tylko partia antykatolicka, która wysunie hipotezą mordu dokonanego na skutek żądania Jarosława Kaczyńskiego, może odsunąć PiS od władzy.

 • ksenofobista

  Oceniono 9 razy 7

  Przyczyna i sprawcy sa. To ci ktorzy zmusili pilotow do ladowania.

 • ciemny_lud

  Oceniono 10 razy 6

  Pusta gadanina. W Polsce sporą rolę gra absolutna nieufność wobec norm życia publicznego; są często uważane za zasłonę, za którą kłębi się wojna sprzecznych interesów, za którą jacyś "oni" zbijają forsę, której nie mamy "my". Kto wierzy w wersje oficjalne, jest frajerem, podobnie jak ten, kto nie kantuje na podatkach oraz przestrzega - jako kierowca - ograniczeń prędkości. Wiejski mędrek w miejskim przebraniu zawsze wie lepiej. Do tego najzwyczajniej w świecie wierzy w cuda. Więc urzędowy raport to ściema. Bujać to my, ale nie nas. A Kaczor zarządza tą głupotą,

 • maura4

  Oceniono 7 razy 5

  Katastrofa smoleńska ma przyczynę i to niejedną. Sprawca też jest niejeden, choć odpowiedzialność można stopniować.
  Wierzący w zamach, to ludzie o leniwych umysłach, żeby nie powiedzieć z niedostatkami. Oby ci miłośnicy zdejmowania odpowiedzialności ze wszystkich, nigdy nie mieli wpływu na życie innych.

 • az555

  Oceniono 7 razy 5

  a jakby tak przed dostaniem do ręki karty wyborczej, trzeba było przejść prosty test IQ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX